Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

List polityków z PE i krajów G7. "Nerwowa reakcja Pekinu"

Około 70 prominentnych polityków z krajów grupy G7 i Parlamentu Europejskiego we wspólnym liście zaapelował do przywódców państw grupy G7 o przeciwstawienie się ekspansjonistycznej polityce Chin. - Pekin reaguje na to bardzo nerwowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Dominik Mierzejewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy można spodziewać się stworzenia wspólnego frontu wobec Chin?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Magdalena Skajewska Chiny Unia Europejska

Olga Doleśniak-Harczuk o przewodniczącym niemieckiej CDU: ma z Rosją dobre relacje

- Armin Laschet nigdy nie deklarował, że Nord Stream 2 jest dla niego jakąś przeszkodą, albo czymś, co nie pozwalałoby mu w nocy spać. Przypomnę, że w kampanii wyborczej do objęcia stanowiska szefa CDU, w której brali udział Friedrich Merz i Norbert Roettgen. Kiedy okazało się, że Aleksiej Nawalny będzie leczony w berlińskiej klinice, to Norbert Roettgen i Friedrich Merz od razu zaczęli łączyć tę sprawę z NS 2 i wymagać od rządu niemieckiego reakcji na to - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z miesięcznika "Nowe Państwo". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Niemcy CDU Rosja Nord Stream 2

Skarga na aresztowanie Nawalnego. Moskiewski sąd rozpatrzy apelację

28 stycznia moskiewski sąd obwodowy rozpatrzy skargę na aresztowanie Aleksieja Nawalnego - poinformowała adwokat opozycjonisty Olga Michaiłowa. Polityk został zatrzymany po powrocie do Rosji. Wcześniej leczył się w Niemczech po tym, gdy w sierpniu próbowano go zamordować przy użyciu trującej substancji bojowej. Relacja Macieja Jastrzębskiego.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa protest demonstracje sąd wolność słowa Moskwa Maciej Jastrzębski ŚWIAT

Protesty w Rosji. Ekspert: nowością jest udział szerszych kręgów społeczeństwa, to już nie tylko młodzi

- Demonstracje z punktu widzenia socjologicznego czy politycznego są znaczącą nowością z kilku powodów. Po pierwsze liczebnie nie ustępują demonstracjom, które miały miejsce w roku 2019. W zależności od szacunków było ich nawet więcej i były liczniejsze - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo polityka Antoni Trzmiel ŚWIAT Aleksiej Nawalny Rosja Europa Wschodnia opozycja Kreml Władimir Putin

"Antysemityzm nie skończył się wraz z wyzwoleniem obozów". Szefowa KE w liście z okazji Dnia Pamięci

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w oświadczeniu wydanym z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, oceniła, że antysemityzm "nie zakończył się wraz z wyzwoleniem obozów koncentracyjnych". "Z zaniepokojeniem obserwuję ponowny wzrost nienawiści wobec Żydów w Europie i poza nią" - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ursula von der Leyen antysemityzm Żydzi Holokaust Europa II wojna światowa

Pilne spotkanie BBN, MSZ i szwedzkiego MON. Tematem bezpieczeństwo i relacje transatlantyckie

Aktualna sytuacja bezpieczeństwa w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Białorusi i Ukrainie oraz perspektywy relacji transatlantyckich były tematem wideokonferencji Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szwedzkiego MON, w których wziął udział wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz - poinformowało MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Biuro Bezpieczeństwa Narodowego BBN Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Szwecja Europa dyplomacja ŚWIAT

Prof. Kleiber: w UE nie brak problemów, ale naprawdę smutne jest to, że u polityków nie wywołuje to żadnej refleksji

- Dzisiaj mamy wielki problem: jak Unię Europejską przeorganizować. Samo istnienie problemu mniej mnie jednak martwi. Złe jest to, że na ten temat nie słyszę refleksji ze strony polityków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze", odnosząc się do problemów politycznych UE. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska Europa polityka

"Poważny i niebezpieczny błąd". Ambasada w Rzymie reaguje na "polski obóz koncentracyjny Auschwitz"

W przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasada Rzeczypospolitej w Rzymie rozesłała apel do włoskich mediów, by nie używały w swoich publikacjach błędnej nazwy "polski obóz koncentracyjny Auschwitz". "Określenia te stanowią poważny i niebezpieczny błąd, który wypacza prawdę historyczną" - przypomina ambasada. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy II wojna światowa Auschwitz historia Polski Niemcy Holokaust

Szczepionka Moderny uzyskała pozytywną opinię WHO. Są też nowe zalecenia w leczeniu COVID-19

Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikował we wtorek pozytywną opinię ws. szczepionki na COVID-19 amerykańskiej biotechnologicznej firmy Moderna. WHO wydała też nowe zalecenia w leczeniu tej choroby, rekomendując domowe użycie pulsoksymetrów i niskich dawek leków przeciwzakrzepowych.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka WHO koronawirus szczepienia COVID-19 ŚWIAT pandemia Europa

WHO pozytywnie o szczepionce Moderny, liczba zgonów w Wielkiej Brytanii przekroczyła 100 tysięcy. COVID-19 na świecie

Liczba zachorowań na Covid-19 w Indonezji przekroczyła we wtorek milion, po tym, jak kraj zanotował ponad 13 tys. nowych infekcji. Indonezja jest najmocniej dotkniętym pandemią krajem Azji Południowo-Wschodniej. W Wielkiej Brytanii natomiast liczba zgonów przekroczyła 100 tysięcy. Tak relacjonowaliśmy dziś sytuację epidemiczną na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus