Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

Sprzeciw Francuzów wobec ustawy o bezpieczeństwie. W całym kraju blisko 100 manifestacji

We Francji doszło do starć z policją podczas lewicowych demonstracji odbywających się w ponad 90 miastach. W Paryżu francuskie służby zatrzymały kilkudziesięciu agresywnych demonstrantów, w pozostałych miastach protesty przebiegały spokojnie. Demonstranci domagali się wycofania kontrowersyjnej ustawy o globalnym bezpieczeństwie i zmian w polityce społecznej rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja protesty we Francji Europa Europa Zachodnia

NASZ WYWIAD B. attaché USA w Polsce o wschodniej flance NATO: wieści o śmierci mózgowej Sojuszu są przesadzone, jak to ujął Mark Twain

- Parafrazując znane słowa Marka Twaina, wieści o śmierci mózgowej NATO są przesadzone – mówi portalowi PolskieRadio24.pl płk Ray Wojcik, b. attaché wojskowy USA w Polsce, analityk think tanku CEPA, odnosząc się do obecnej kondycji NATO i wcześniejszych słów prezydenta Francji na ten temat. Analityk podkreślił, że na wschodniej flance NATO wiele udało się osiągnąć, ale wciąż przed nami wiele do zrobienia.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml Władimir Putin USA infografika NATO wojsko MON

"Zanegowanie stanowiska premiera Morawieckiego". Reszczyński o inicjatywie Jarosława Gowina

- Jeżeli wicepremier Jarosław Gowin prowadzi własną politykę zagraniczną bez porozumienia z premierem, to jest to działalność w takim samym duchu jak inicjatywa Rafała Trzaskowskiego, który stara się zbuntować samorządowców w całej Polsce, tworząc petycję w sprawie środków UE  - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński. W debacie udział wzięli również Sławomir Jastrzębowski i Adrian Stankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet unijny Polskie Radio 24 fundusze unijne Polska w Unii Europejskiej Europa Jarosław Gowin Wojciech Reszczyński Adrian Stankowski

"Zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa". Wiceszef MSZ o zmianie decyzji USA dot. wojsk w Niemczech

- Większa obecność amerykańska w Europie zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli strona amerykańska będzie zmieniać swoją decyzję dotyczącą obecności w Niemczech, będziemy ją przyjmować radością - zadeklarował wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z RMF FM.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Europa Niemcy wojsko Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ ŚWIAT

NASZ WYWIAD Piłka w grze. W. Jakóbik: uwaga na determinację Kremla, przez NS2 chce uzależnić Niemcy, region i całą UE na dekady

Po tym, gdy w Stanach Zjednoczonych została uzgodniona ostateczna wersja sankcji, warto pamiętać, że mimo wszystko Kreml nie składa broni – ostrzega Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.  W sankcjach znalazł się "topór" na NS2. – Zostały tam wpisane firmy ubezpieczające i certyfikujące NS2. To kolejna porażka Rosjan, którzy początkowo przekonywali, że w ogóle nie będzie tych sankcji – mówi analityk, ale zaznacza jednocześnie, że Kreml walczy w swoim pojęciu o dekady wpływów w Europie i nie podda się łatwo. Analityk przypomina, że część analityków wymienia tzw. "fundusz klimatyczny" w Meklemburgii – jako potencjalny sposób na ominięcie sankcji.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml Władimir Putin USA Unia Europejska infografika Nord Stream 2

Napięte rozmowy Wielkiej Brytanii z Brukselą. "Za pięć dwunasta UE wprowadza nowe elementy do negocjacji"

Na niespełna cztery tygodnie przed końcem okresu przejściowego po brexicie nie wiadomo, jak od 1 stycznia będą wyglądać relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Nie wiadomo nawet, czy negocjatorzy zbliżają się do porozumienia, czy od niego oddalają. Według brytyjskich źródeł rządowych, za tę krytyczną sytuację odpowiadają negocjatorzy UE.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Europa Unia Europejska Bruksela infografika ŚWIAT

"Gdyby UE chciała zdefiniować praworządność, już dawno by to zrobiła". Publicysta o propozycji Jarosława Gowina

- Chodzi właśnie o to, by praworządności nie definiować, i aby to pojęcie było tak rozmyte, jak jest dotychczas. Nie ma dobrej woli po stronie tych, którzy chcą ustalić mechanizm warunkowania w wydawaniu funduszy unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Monasterski ("Agencja Informacyjna"). W debacie wzięli również udział prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) oraz Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet unijny Polskie Radio 24 fundusze unijne Polska w Unii Europejskiej Europa Jerzy Jachowicz Jarosław Gowin

"Każdy instrument jest dobry, by forsować swoje idee". Doleśniak-Harczuk o propozycji Sorosa ws. budżetu UE

Olga Doleśniak-Harczuk w Polskim Radiu 24 stwierdziła, że groźba weta do budżetu UE ze strony Polski i Węgier jest dla George'a Sorosa "wehikułem, który ma ponieść dalej jego ideę" - ideę wyemitowania przez UE obligacji wieczystych. Ekspert podkreśliła, że ten sam pomysł miliarder przedstawiał wcześniej w kontekście kryzysu uchodźczego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Unia Europejska koronawirus kryzys gospodarczy kryzys finansowy george soros pandemia budżet UE 2021-2027