Polskie Radio
Section05
Wojciech Szewko

ANALIZA Zneutralizować rosyjskie wpływy w najbiedniejszych krajach. "To szansa dla Polski"

Rosja posiada szerokie wpływy wśród państw najbiedniejszych. Dlatego wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na poświęconej tym krajom V Konferencji ONZ była niezwykle istotna. - To, że nasz głos w Katarze był słyszalny, buduje pozycję Polski - mówi dla portalu PolskieRadio24.pl Marek Jurek, były marszałek Sejmu, dziś publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Rosja Afryka Azja Bliski Wschód ŚWIAT Marek Jurek Wojciech Szewko wojna na Ukrainie

Dr Wojciech Szewko: Iran ma bardzo dużo opcji odwetowych

– Amerykanie mają kilka tysięcy żołnierzy w samym tylko Iraku. Oni nie mają broni przeciwrakietowej, więc tak naprawdę mają na czołach narysowane tarcze strzelnicze – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Szewko (Centrum Badań nad Terroryzmem, Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  Irak Iran Bliski Wschód Stany Zjednoczone likwidacja Ghasema Solejmaniego konflikty międzynarodowe ŚWIAT Wojciech Szewko Michał Żakowski Trójka

Świat coraz bardziej rozchwiany? Eksperci są przekonani

– Po zakończeniu zimnej wojny nie ma na świecie określonego porządku, który regulowałby sprawy bezpieczeństwa – ocenił w "Pulsie Trójki" Krzysztof Płomiński, były ambasador Polski w Arabii Saudyjskiej i Iraku. Podobnego zdania jest dr Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, który stwierdził, że 25 lat temu świat był dużo bardziej uporządkowany. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka konferencja bliskowschodnia Bliski Wschód zimna wojna Marcin Pośpiech Wojciech Szewko

Atak w Hamburgu. "Mieliśmy informacje o jego radykalizacji"

Szef MSW kraju związkowego Hamburga Andy Grote powiedział w sobotę, że 26-letni mężczyzna, który w piątek nożem kuchennym zabił jedną osobę, a siedem ranił, działał z pobudek islamistycznych oraz był osobą niestabilną psychicznie. - Nie wiemy, który z tych elementów był decydujący - zastrzegł.  O ataku nożownika w Hamburgu mówił ekspert ds. terroryzmu dr Wojciech Szewko z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm Hamburg Niemcy ISIS Wojciech Szewko Helsinki Finlandia

Próba zamachu w Brukseli. Terrorysta zidentyfikowany

Mężczyzna zastrzelony we wtorek na brukselskim dworcu przy próbie zdetonowania ładunku, to 36-letni Marokańczyk. Dotychczas nie był podejrzewany o działalność terrorystyczną. Poinformował o tym belgijski prokurator. Wtorkowe wydarzenia w Brukseli komentowali w PR24 korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ekspert ds. bezpieczeństwa Wojciech Szewko i dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Belgia terroryzm Bruksela imigranci w Europie Beata Płomecka Wojciech Szewko

Dr Szewko: Wielka Brytania "hodowała" sobie terrorystów

– Wielka Brytania „hodowała” sobie terrorystów przez lata, oni byli całkowicie bezkarni – komentował w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa. Brytyjska policja ujawniła w poniedziałek nazwiska dwóch z trzech zamachowców, którzy przeprowadzili zamach na London Bridge. Jeden z nich powiązany był z tzw. Państwem Islamskim.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Wielka Brytania Londyn Wojciech Szewko

Atak terrorystyczny w Londynie

W ataku, do którego doszło w pobliżu siedziby brytyjskiego parlamentu, zginęły cztery osoby. Przed siedzibą brytyjskiego parlamentu doszło do strzelaniny, po tym jak uzbrojony w nóż napastnik zaatakował ochraniających budynek funkcjonariuszy. Według relacji świadków, wcześniej na sąsiadującym z parlamentem Moście Westminsterskim samochód wjechał w pieszych. Jego kierowca miał wysiąść i zaatakować policjantów. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Londyn Wielka Brytania Adam Dąbrowski Maciej Milczanowski Wojciech Szewko Michał Żakowski Michał Strzałkowski

Gorąca Planeta: co przyniesie rok 2017?

Donald Trump w Białym Domu, rozpoczęcie negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i stabilizowanie sytuacji Bliskim Wschodzie. To wydarzenia, które w kolejnych miesiącach będą kształtowały wydarzenia na arenie międzynarodowej. W audycji Gorąca Planeta przewidywaliśmy, jak świat będzie wyglądał w 2017 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Syria Bliski Wschód Unia Europejska Marcin Pośpiech Donald Trump USA Wielka Brytania Wojciech Szewko Turcja Iran Rosja Państwo Islamskie