Polskie Radio
Section05

wystawa

Małgorzata Mirga-Tas – artystka romskiego pochodzenia będzie reprezentowała Polskę na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuk w Wenecji

Monumentalne dzieło dwunastu wielkoformatowych tkanin zatytułowane „Przeczarowując świat”, artystki pochodzenia romskiego Małgorzaty Mirgi-Tas, zostanie zaprezentowane w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia. Jedna z powstałych tkanin została zaprezentowana w tymczasowej pracowni artystki w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Zakopane Wenecja

Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"

Wystawa zatytułowana "Elementarz Polskiej Kultury" przedstawia dzieła, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Wszystkie z nich reprezentują twórców, których renoma przekroczyła granice naszego kraju. Wystawa podzielona jest na jedenaście sekcji. Każda z nich przybliża jedną dziedzinę kultury: film, architekturę, literaturę czy nowe technologie. Co jeszcze znajduje się na ekspozycji?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA malarstwo architektura Andrzej Wajda Czesław Miłosz Tamara Łempicka Katarzyna Cygler

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. "Biorąc pod uwagę sytuację, za nami udany rok"

- Mimo tych wszystkich ograniczeń, utrudnień, dwukrotnych lockdownów, musimy uznać, że to był udany rok. Ćwierć miliona zwiedziających to rzeczywiście imponujący wynik. Z drugiej strony odczuwamy ulgę, ponieważ zbliżamy się do momentu, mamy nadzieję, kiedy to wszystko wreszcie się skończy - mówił w "Wybieram Dwójkę" prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław muzeum Jakub Kukla SZTUKA Dwójka

Warszawskie rzeki i rzeczki - zapomniany krwiobieg stolicy

- Opowieść o "innych rzekach" zaczyna się od tego, że ich już nie ma, a częściowo są ukryte w kanałach i wodociągach. Przypominając o ich historycznej obecności w mieście, wywołujemy szerszą dyskusję o tym, że Warszawa nie opierała się tylko na Wiśle - mówili w "Poranku Dwójki" Konrad Schiller i Magdalena Staroszczyk z Muzeum Woli, gdzie oglądać można wystawę "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa rzeka muzeum Dwójka Roch Siciński

Nieznane polskie fotografki. "To bohaterki, o których powinniśmy pamiętać"

- Na ich fotografiach bez wątpienia zapisane są najważniejsze wydarzenia w historii Europy. To było kluczowe, żeby opowiedzieć o nich szerzej, ponieważ to nie są tylko środowiskowe opowieści, ale historie tego, co działo się w latach 70., 80. i 90. - mówiła w Dwójce Monika Szewczyk-Wittek, autorka publikacji "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek", a także kuratorka wystawy o tym samym tytule.
Zobacz więcej na temat:  fotografia fotograf kobieta historia Polski Jakub Kukla Dwójka KULTURA

Ludzie i świat za 20 lat. Wystawa CNK "Przyszłość jest dziś"

Czy możemy zaufać autonomicznemu samochodowi? Czy maszyna jest zdolna do stworzenia dzieła sztuki? Jaki postęp medycyna może zrobić w ciągu najbliższych 20 lat? W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie można oglądać wystawę "Przyszłość jest dziś". Pomaga ona poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata i odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące przyszłości. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka internet online Marta Piasecka nowe technologie Centrum Nauki Kopernik Warszawa mózg sztuczna inteligencja Ziemia NAUKA biologia medycyna samochody