Polskie Radio
Section05
zabytki

Nieborów i Arkadia. Jedne z najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce

Pałac w Nieborowie to nie tylko miejsce wyróżniające się pięknem, ale również pełne tajemnic i zagadek. Straszy tu bowiem upiorny kardynał Radziejowski. - O północy schodzi z obrazu i dzwoni dzwoneczkiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kustosz Monika Antczak. Z kolei Park Arkadia, zgodnie z pomysłem Heleny Radziwiłłowej, miał stać się krainą szczęśliwości. "Jedyne takie miejsce" zaprasza w niezwykłą podróż w okolice Łowicza…
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zabytki Łowicz Radziwiłłowie

"Transakcja na wstępnym etapie". Wiceszef MSZ zabrał głos ws. domu Skłodowskiej-Curie

To bardzo wstępny etap weryfikacji - tak o działaniach MSZ w sprawie zakupu domu małżeństwa Curie pod Paryżem mówi wiceszef dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk. 10 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił działania zmierzające do zakupu wystawionego na sprzedaż domu polskiej noblistki i jej męża w miejscowości Saint-Rémy-les-Chevreuse. "To miejsce to część polskiej historii" - napisał wówczas na Twitterze szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie historia Polski zabytki nagroda Nobla Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa Francja

WYWIAD Piotr Gliński: odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem - to symbol naszej niezłomności

- Odbudowa Pałacu Saskiego jest symbolem naszej niezłomności, symbolem odpowiedzialności za polski los i nadziei dla przyszłych pokoleń - powiedział w rozmowie z PAP wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - My nie tylko o tym mówimy, ale ten proces już się rozpoczął, prace nad projektem trwają od kilku miesięcy - dodał i podkreślił, że "odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński zabytki Warszawa regiony Pałac Saski

Prezydent: odbudowując pałace Saski i Brühla, stworzymy znak naszych tradycji, tożsamości i dokonań

"Odbudowa pałaców Saskiego i Brühla wraz z kamienicami przy ul. Królewskiej jest wielką wspólnotową ideą, która łączy miliony Polaków. Będzie to pomnik narodowego jubileuszu stulecia odrodzenia się niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście zamieszczonym na stronach internetowych prezydenckiej kancelarii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa zabytki prezydent Pałac Saski Polski Ład Andrzej Duda

"Kultura i sztuka - to po nas zostanie"

- Mamy zaszczyt, ale też obowiązek ratowania obiektów, aby zostały dla przyszłych pokoleń. Jeżeli nie uratujemy śladów naszej historii i rzeczywistości, to przyszłe pokolenia nie będą miały możliwości oceny naszej cywilizacji w sposób rzetelny - tłumaczyła w Dwójce prof. Monika Jadzińska z Wydziału Konserwacji i Restauracji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Dwójka Roch Siciński zabytki SZTUKA

Średniowieczne zabytki na nielegalnej aukcji internetowej

Średniowieczne groty strzał do kuszy i łuku, ostrze sztyletu i grot oszczepu znalazły się wśród zabytków zabezpieczonych przez policjantów i archeologa w Barlinku w województwie zachodniopomorskim. Zabytki, które zostały wystawione na aukcji internetowej, trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  zabytki średniowiecze przestępczość aukcja internetowa Szczecin archeologia broń zachodniopomorskie policja policja polska cyberprzestępczość sprzedaż historia Polski HISTORIA Berlin

Pałac jak z bajki, który popadł w ruinę. Rezydencja Schaffgotschów w Kopicach

18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Jedną z budowli niesłusznie zapomnianych przez historię jest XIX-wieczny pałac w Kopicach na Górnym Śląsku. Z okazji wydania albumu "Kopice – historia utraconego piękna" w "Leniwym przedpołudniu" posłuchaliśmy o dziejach pałacu i jego niezwykłej właścicielce. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka KULTURA zamek Górny Śląsk zabytki

Kolejne odkrycia w Pompejach. "Wyścig z czasem i ze złodziejami"

Niemal 2 tysiące lat temu życie mieszkańców Pompejów zostało zamknięte w kapsule czasu. Miasto zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. zostało pokryte ogromną warstwą popiołów. Mimo że prace archeologiczne trwają tam już wieków, to nadal dostarczają unikatowych odkryć. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy włoscy badacze poinformowali o kolejnych sensacyjnych znaleziskach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Pompeje zabytki

Kościół w Trzęsaczu. Prosta historia i aż dwie legendy

2 marca 1874 roku – 147 lat temu – odbyło się ostanie nabożeństwo w jednym z najokazalszych pomorskich kościołów gotyckich, pod wezwaniem św. Mikołaja. Po tej ostatniej mszy zdecydowano się zamknąć świątynię z uwagi na ogromne niebezpieczeństwo katastrofy. Wtedy odległość od systematycznie osuwającego się klifu wynosiła zaledwie jeden metr.
Zobacz więcej na temat:  budowle Kościół zabytki Bałtyk architektura gotyk