Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Lewandowski rozpoczyna grę w LM. "W Barcelonie czuje się jak ryba w wodzie"

Robert Lewandowski już dziś wieczorem zadebiutuje w Lidze Mistrzów w barwach FC Barcelony. - Nie bez powodu polskiego napastnika wymienia się jednym tchem z Cristiano Ronaldo, Leo Messim, Raulem, Andrijem Szewczenką i Thierrym Henrym, czyli największymi piłkarzami tego stulecia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarz sportowy Filip Jastrzębski. Czy "Lewy" zdobędzie kolejne gole w tych elitarnych rozgrywkach?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Andrzej Niedzielan Robert Lewandowski Liga Mistrzów 22/23 Bayern Monachium fc barcelona

W hołdzie pracownikom Polskiego Radia. Reportaż "Radiowe Westerplatte" [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio w ubiegłym roku upamiętniło swoich pracowników, którzy we wrześniu 1939 r. mobilizowali Polaków do obrony przed inwazją wojsk niemieckiej Trzeciej Rzeszy. Z okazji pierwszej rocznicy odsłonięcia pamiątkowej tablicy w reportażu przypominamy, jak dramatyczna dla pracowników Polskiego Radia była decyzja o ewakuacji 5 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Polskie Radio Płyty Polskiego Radia historia Polski reportaż w Jedynce Bez Przedawnienia

Ogromne straty w polskiej kulturze podczas II wojny światowej

W związku z obroną we wrześniu 1939 i powstaniem najbardziej ucierpiała Warszawa. Niemiecki okupant przez sześć lat niszczył elementy polskiej kultury i architektury w całym kraju. Do tej pory wiele budynków, które padło ofiarą rozbiórki i bombardowań, nie zostało odbudowanych. - Jeśli zapomnimy o wojnie, zapomnimy o tym, co utraciliśmy, to jest ryzyko, że będziemy brnąć w jakąś nieciekawą ścieżkę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Bez Przedawnienia II wojna światowa okupacja niemiecka historia Polski Jakub Domoradzki

Pomoc dla przedsiębiorców znad Odry. Karczewski: to bardzo ważne, że ta ustawa nie zostanie odrzucona

- Poprawki opozycji zdarzają się racjonalne, trzeba być obiektywnym, ale w większości mają charakter populistyczny, wpisują się w wyrazistą i agresywną walkę polityczną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Stanisław Karczewski. Dziś na jednodniowym posiedzeniu zbiera się Senat, by zadecydować m.in. o pomocy dla przedsiębiorców znad Odry.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Stanisław Karczewski Senat katastrofa ekologiczna Odra pomoc Grzegorz Jankowski

Oskar Halecki. "Odkryty dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości"

Oskar Halecki był najczęściej cytowanym na świecie, a zarazem w Polsce chyba nie tak znanym historykiem XX wieku. Przede wszystkim z tego powodu, że w czasach PRL został wyklęty. - Władysław Gomułka na forum Frontu Jedności Narodu zdecydował się na jawną krytykę Oskara Haleckiego i potępienie go w bardzo brutalnych, obrzydliwych słowach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Oskar Halecki Władysław Gomułka

Uzależnienie Niemiec od dostaw gazu z Rosji. Ekspert: wychodzi to naszym zachodnim sąsiadom czkawką

Niemcy odczuwają coraz większe obawy dotyczące dostaw gazu z Rosji. - Praktycznie został porzucony gazociąg Nord Stream 2, a dostawy gazociągiem Nord Stream 1 ograniczono do ułamka możliwości tego, co byłby w stanie przesyłać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Perzyński z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Rosja Gazprom Nord Stream Nord Stream 2 Niemcy Michał Perzyński Maciej Zaniewicz

Wspomnienie Edwarda Hulewicza. "Miał w sobie młodość i radość"

W niedzielę w wieku 84 lat zmarł Edward Hulewicz - piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, a także dziennikarz muzyczny i malarz. Artystę wspominaliśmy w "Muzycznej Jedynce". - On był fantastyczny. Miał w sobie taką młodość, radość, pogodę, życzliwość dla świata - mówi Grażyna Orlińska, poetka i autorka tekstów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Edward Hulewicz Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka Grażyna Orlińska

Wakacje we wrześniu w Polsce? Sposoby na udany wypoczynek poza sezonem

Latem turystyczne miejscowości tętnią życiem, wielu turystów właśnie wtedy korzysta z upragnionego wypoczynku. Warto pamiętać, że również wczesną jesienią możemy wyjechać na udany urlop. - Polska ma ogromną ilość atrakcji, polecam szczególnie większe miasta, które ucierpiały z powodu braku turystów za granicą - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Adam Karpiński, ekspert rynku turystycznego. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wypoczynek aktywność fizyczna urlop turystyka podróże Karkonosze

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

"Książeczka dla wnuczka". Reportaż Czesławy Borowik [POSŁUCHAJ]

Wojna nie umiera, w wielu rejonach trwa i tam też są dzieci – twierdzi młoda malarka Helena Stiasny. Z tego powodu zdecydowała się zilustrować przedwojenny dzienniczek ośmioletniego wówczas Michałka Skibińskiego i tak powstała książka "Widziałem pięknego dzięcioła". Na targach książki dla dzieci i młodzieży w Bolonii otrzymała ona wyróżnienie specjalne, co widoczne jest na stronie tytułowej z pieczęcią Opera Prima.
Zobacz więcej na temat:  reportaż czesława borowik Lubelszczyzna historia Polski reportaż w Jedynce

Mityczne i historyczne początki sąsiedztwa do czasów Bolesława Śmiałego

Mityczne początki zawarte są już w znanej legendzie o Lechu, Czechu i Rusie, która po raz pierwszy pojawia się u nas w Kronice wielkopolskiej w 1295 roku, dziele anonimowego autora. Jak jeszcze widzą je twórcy innych kronik polskich: Gall zwany Anonimem, mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem czy Jan Długosz - kronikarze początków państwa polskiego, także tych poprzedzających chrzest Mieszka I w 966 roku.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Mieszko I Ruś Kijowska Bolesław Chrobry