Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Przeszłość na wyciągnięcie ręki

W zespole zamkowo-parkowym w Łańcucie można zobaczyć unikatową kolekcję pojazdów konnych i zwiedzić storczykarnię. To tutaj od ponad 40 lat odbywają się festiwale muzyczne, zapoczątkowane przez Bogusława Kaczyńskiego. I to tutaj kręcono niektóre sceny filmu "Trędowata" Jerzego Hoffmana. Niedawno otwarto tu także multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rzeszowszczyzna zabytki historia Polski Jan Potocki

Lato pełne doznań filmowych. Przełomowa decyzja jury festiwalu w Gdyni

Kilka dni po ogłoszeniu listy 16 filmów dopuszczonych do Konkursu Głównego 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Komitet Organizacyjny rozszerzył tę listę o cztery tytuły – w efekcie o Złote Lwy powalczy 20 filmów pełnometrażowych. Tegoroczna edycja potrwa od 12 do 17 września.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Nowe Horyzonty film polski Agnieszka Holland Jerzy Skolimowski Jan Kaczkowski

Antoni Ferdynand Ossendowski. Podróżnik budzący kontrowersje

Antoni Ferdynand Ossendowski - pisarz, poliglota, naukowiec, szpieg, jedna z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych postaci początku XX wieku. Wędrował po tajdze, pustyni, przez łańcuchy górskie między innymi w Chinach, Japonii i Indiach. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska historia Polski podróże szpieg poliglota Chiny Japonia Indie Łazienki Królewskie Wilanów Katarzyna Jankowska – PODCAST Kornel Makuszyński II wojna światowa

Anusz: perspektywa szybkiego zakończenia wojny oddala się

Jest zgoda państw UE na kolejny pakiet sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym dzienniku urzędowym. W Brukseli rozpoczęły się już prace nad kolejnym (ósmym) pakietem sankcji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września. Ma on obejmować sektor energetyczny – przekazał dziennikarzom stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Azja ekonomia polityka ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina Unia Europejska Węgry

Driftingowe szaleństwo Polskiego Radia Kierowców podczas Lata z Radiem w Uniejowie! [PODCAST]

Za nami fenomenalny wyjazd do Uniejowa, gdzie wspólnie z "Latem z Radiem" przybliżyliśmy słuchaczom "Jedynki" zasady bezpiecznej jazdy. Wiktoria "Moto Złośnica" Jurczewska opowiedziała między innymi o drifcie, a inni eksperci przybliżyli zasady bezpiecznej jazdy. To jednak nie wszystko!
Zobacz więcej na temat:  kierowcy Polskie Radio Kierowców Polskie Radio bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze kierowca motoryzacja samochód samochody motocykl drogi Lato z Radiem Uniejów

Wysokie temperatury a zwierzęta. Jak zadbać o domowego pupila?

W Polsce nadeszła fala upałów. Temperatura powietrza w niektórych regionach kraju może wynieść nawet 40 stopni Celsjusza. W tym czasie szczególną troską należy objąć zwierzęta domowe. - Musimy sobie uświadomić, że piękna, słoneczna i upalna pogoda dla psa lub kota jest udręką - mówi Michalina Zawiślańska pracownik Schroniska dla Zwierząt w Słupsku. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe upały pogoda społeczeństwo Daniel Wydrych infografika

Mija 25 lat od powodzi tysiąclecia. Reportaż dokumentalny Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak reportaż historia Polski powódź Czechy Niemcy śmierć Austria historia Europy Odra Magda Skawińska reportaż w Jedynce