Polskie Radio
Section05
zbrodnie wojenne

Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej

– Skala polskich i ukraińskich zbrodni jest zupełnie inna – powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W niedzielę miały miejsce obchody rocznicy tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Jednocześnie, prezydent Ukrainy złożył hołd Ukraińcom, którzy zginęli w Sahryniu w ramach akcji odwetowej polskiej partyzantki przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska zbrodnie wojenne ludobójstwo Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Andrzej Duda Petro Poroszenko Ukraina

14 lat więzienia dla chorwackiej zbrodniarki wojennej

Na 14 lat więzienia za zbrodnie wojenne skazał sąd w Sarajewie Chorwatkę Azrę Baszić, znaną jako "pani życia i śmierci". To najwyższy wymiar kary dla kobiety za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 90. O wyroku dla Azry Baszić mówił w audycji Północ-Południe Tomasz Kowalczewski, były wieloletni korespondent Polskiego Radia na Bałkanach.
Zobacz więcej na temat:  Sarajewo Chorwacja Jugosławia zbrodnie wojenne Serbia Haga

80. rocznica „operacji polskiej” NKWD  

Dokładnie 80 lat temu, 11 sierpnia 1937 roku, radzieckie NKWD rozpoczęło „operację polską”, wymierzoną w Polaków zamieszkujących terytorium ZSRR. Jej efekt to co najmniej 111 tysięcy rozstrzelanych i 30 tysięcy wysłanych do łagrów w latach 1937 - 1938. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Zychowicz z miesięcznika Historia Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa ZSRR Katyń Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne NKWD

Ponary – biała plama na ciemnych kartach historii

W Ponarach, kiedyś uroczej miejscowości wypoczynkowej, dzisiaj dzielnicy Wilna, w latach 1941-44 Niemcy wraz z Litwinami wymordowali i zakopali we wspólnych mogiłach ponad 100 tys. ludzi, z czego większość stanowili obywatele Polski - Żydzi i Polacy. O szczegółach zbrodni ponarskiej mówili w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Wołkonowski, historyk i Piotr Zychowicz, redaktor naczelny „Historia Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa zbrodnie wojenne Wilno Litwa Żydzi