Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Barokowa perełka Warszawy. Na czym polega fenomen Pałacu w Wilanowie? Katarzynie Jankowskiej opowiada Paweł Jaskanis

Pałac w Wilanowie to obiekt szczególny. Wzniesiony został w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Dziś pełni funkcje muzealne. - Wojny mocno zmaltretowały polskie dziedzictwo, tymczasem pałac położony pod Warszawą zachował się. To fenomen - uważa historyk sztuki, Paweł Jaskanis.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Paweł Jaskanis Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie NAUKA

Mirek handlaSZ: Jak nie dać się oszukać przy zakupie używanego auta?

Znany z mediów społecznościowych jako ekspert motoryzacyjny, pomaga kierowcom uniknąć oszustw na rynku wtórnym. Jego pseudonim nawiązuje do negatywnego stereotypu "handlarza Mirasa", ale on sam działa wbrew temu wizerunkowi. - Ta nazwa powstała w przekorze do całego rynku, żeby pokazywać jego przekręty - tłumaczy twórca internetowy.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja samochody Kamil Jasieński Czwórka

18. Wydarzenie Historyczne Roku. Trwa nabór do plebiscytu

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku" to przedsięwzięcie honorujące organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych, zrealizowanych w minionym roku. - Osiemnaście lat "Wydarzenia Historycznego Roku" to osiemnaście lat mówienia "dziękuję" zaangażowanym w to, by historia była z nami na co dzień - mówił w Dwójce rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając historia Polski Muzeum Historii Polski Wydarzenie Historyczne Roku Michał Przeperski KULTURA

Michał Sita: zdjęcie na proporcu z cyklu "Historia Polski"

W dzisiejszym odcinku fotograficznych historii lądujemy nieopodal ulicy Myśliwieckiej, w Zamku Ujazdowskim. Nie będziemy jednak mówić o wystawie, którą otwarto tam kilka dni temu, ale o, jednym raptem, zdjęciu. W cyklu "Było Sobie Zdjęcie" zawsze bowiem koncentrujemy się na jednej fotografii. Ta dzisiejsza zwraca swoją uwagę już tym, jak wisi na ścianie. Z jej autorem rozmawiał Michał Matus.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia Zamek Ujazdowski Trójka Michał Matus zdjęcie

Poeta sztuki na rozdrożu: Marc Chagall - "Paryż przez okno"

Niewielu jest w historii sztuki twórców tak wyrazistych i oryginalnych w swojej wizji, jak Marc Chagall. Urodzony w pobliżu Witebska na dawnych Kresach Pierwszej Rzeczypospolitej, był artystą magicznym, którego sztuki nie da się zaszufladkować w żadnym stylu. Chyba najprościej byłoby powiedzieć, że Marc Chagall był poetą sztuki. Malując obraz "Paryż przez okno" z 1913 roku (Muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku), poetycko przekazał nam rozterki, z którymi wtedy walczył.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo malarstwo europejskie Marc Chagall Paryż Jarosław Jaworski Trójka

Bezpieczna komunikacja. Czy możemy zabezpieczyć się przed zhakowaniem telefonu lub komputera?

Współcześnie ciężko wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego lub komputera. Z pomocą tych narzędzi komunikujemy się towarzysko, przekazujemy jednak również dane wrażliwe i istotne dla bezpieczeństwa państwa. Czy wobec tego jesteśmy w stanie uniknąć zhakowania? - Każde urządzenie jest produktem ludzkich rąk i umysłu, zatem te same ręce i umysły mogą próbować takie urządzenie złamać - wskazuje Kamil Kaczyński z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo Wojskowa Akademia Techniczna

Warszawa - codziennie kręconych jest tu kilka filmów i seriali

- Warszawa, jak na stolicę przystało, jest centrum polskiego filmu. Podaje się, że w ciągu roku realizowanych jest tutaj ok. 1300 dni zdjęciowych. To znaczy, że każdego dnia kręcą się tu mniej więcej 3-4 filmy i seriale - mówił w "Poranku Dwójki" Rafał Pawłowski, autor publikacji o filmowej Warszawie i województwie mazowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek kino Warszawa FILM KULTURA Dwójka film polski serial