Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Eliminacje ME: Przed meczem z Albanią. "Miejmy nadzieję, że scenariusz będzie inny"

Po fatalnym meczu z Czechami piłkarska reprezentacja Polski wraca do walki o awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy. W poniedziałek (27.03) Biało-Czerwoni zmierzą się z Albanią. Dużym problemem dla naszej kadry przed drugim meczem jest dyspozycja niektórych zawodników. - Na pewno zmienią się aktorzy. Miejmy nadzieję, że scenariusz również - ocenia Filip Jastrzębski z redakcji sportowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  reprezentacja Polski Filip Jastrzębski Piłka nożna Daniel Wydrych

Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Za kilkanaście dni, 19 kwietnia, przypadnie 80. rocznica największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie - powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury, przygotowana została wystawa "Pamięć 1943", którą oglądać można od 30 marca do 7 maja.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Narodowe Centrum Kultury Mikołaj Kopernik czytelnictwo Białoruś getto warszawskie Żydzi historia Polski

Elżbieta Penderecka: nasza Beethovenowska rodzina się powiększa

- Opieramy się o Beethovena, ale będziemy słuchać także Mahlera, Chopina, Weinberga i Sylwestrowa. Na zakończenie będzie wykonany jeden z najbardziej ukochanych przeze mnie utworów - wielka "siódma symfonia" Krzysztofa Pendereckiego, czyli "Siedem bram Jerozolimy" - mówiła w Dwójce Elżbieta Penderecka, dyrektor artystyczna 27. Festiwalu Wielkanocnego Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Penderecka Andrzej Sułek Dwójka Festiwal Beethovenowski MUZYKA Krzysztof Penderecki

Odtworzona suka biłgorajska czyli drugie życie instrumentu

– W XVI wieku teoretyk muzyki niemieckiej Martin Agricola, napisał, że w Polsce używa się skrzypiec brzuchowych, czyli takich, które stawia się w pozycji pionowej i gra się stawiając palce między strunami, co sugerowało technikę paznokciową. Już wtedy, w XVI wieku, było to traktowane jako instrument polski, czyli inny niż ówczesny niemiecki – mówiła w "Leniwym popołudniu" prof. Maria Pomianowska. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek MUZYKA muzyka tradycyjna folklor Maria Pomianowska Trójka

Z jakimi problemami będziemy zmagać się za kilka lat?

Samotność, wyobcowanie, niepewność jutra, uzależnienia, lęk o zdrowie własne i najbliższych - to skutki, z jakimi mierzymy się po wybuchu wojny na Ukrainie, czy pandemii koronawirusa. - Konsekwencje będą z nami jeszcze przez długie lata - przestrzegała dr Iwona Nowakowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka technologie technologie mobilne Weronika Puszkar psychologia

Asyryjski bibliofil. O niezwykłym księgozbiorze króla Aszurbanipala

Dla wielu osób najsłynniejszą biblioteką starożytności są zbiory w Aleksandrii. Ma ona jednak godną konkurentkę, starszą o niemal 400 lat. Świat dowiedział się o niej w połowie XIX wieku, kiedy brytyjski archeolog Austen H. Layard odkrył ruiny pałacu w Niniwie, a w nim pomieszczenia z setkami glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym. Liczą one sobie 2700 lat i stanowią jeden z najstarszych zbiorów bibliotecznych w historii.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia starożytność odkrycia i ciekawostki

Sport rozwija nie tylko ciało. Czego uczy młodych?

– Trzeba być wytrwałym i cierpliwym, oczekując na wyniki pracy, którą się wkłada. Ona zaprocentuje dopiero po kilku latach od przyjścia na trening. Nie od razu dziecko strzela, nie od razu biega na nartorolkach. Trzeba czasu, żeby się tego nauczyć. Na trasie zawodnik jest sam, musi sam podejmować decyzje. Nikt mu nie pomoże, trzeba być samodzielnym – zaznacza Ryszard Śmietański, trener uczniowskiego klubu UKS G8 na warszawskich Bielanach, największej kuźni sportowych talentów w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski edukacja młodzież STYL ŻYCIA

"Ufunduj wielkanocny koszyczek" - świąteczna pomoc dla samotnych seniorów

Według danych statystycznych, jedna trzecia osób po 80 roku życia doświadcza samotności i izolacji, a jedna piąta z nich nie wychodzi z domu. Zmagającym się z tymi problemami seniorom pomagają członkowie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które po raz kolejny organizuje akcję "Ufunduj wielkanocny koszyczek". Wolontariusze chcą poprzez swoje działania podarować samotnym nadzieję i obecność.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Wielkanoc senior Małgorzata Raducha pomoc wolontariat

Ian Bostridge: śpiewam, ale nie rezygnuję z pisania

- Śpiewanie w moim przypadku wiąże się z brakiem stałego zatrudnienia. To przyjemne, ale z drugiej strony dobrze byłoby mieć jakąś stałą bazę i o nic się nie martwić. Zamiast chodzić do szkoły muzycznej, śpiewałem w kościelnym chórze, mój głos wciąż brzmi dobrze i cały czas dowiaduję się o nim czegoś nowego - mówił w Dwójce Ian Bostridge, śpiewak, pisarz i historyk.
Zobacz więcej na temat:  śpiew opera Dwójka Jakub Kukla