Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Pałac Kultury i Nauki – symbol Warszawy czy niechciana pamiątka?

Prawie 67 lat temu został ukończony Pałac Kultury i Nauki – niechciany prezent od Związku Radzieckiego, przypominający nam o czasach stalinizmu, a jednocześnie jeden ze znaków charakterystycznych i symboli Warszawy. Jakie wady i zalety ma PKiN? Czy zburzenie socrealistycznego kolosa byłoby dla stolicy dobrym rozwiązaniem? Na te pytania w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział varsavianista Daniel Echaust.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka Pałac Kultury i Nauki Warszawa Związek Radziecki komunizm historia Polski architektura miasto Józef Stalin

Eurowizja - polscy reprezentanci i polscy pretendenci [ZOBACZ WIDEO]

Krystian Ochman walczy o zwycięstwo Polski w tegorocznym konkursie Eurowizji. Jest szóstym solistą, który reprezentuje nasz kraj w konkursie. Częściej Polskę reprezentowały wokalistki lub zespoły. W pierwszej dziesiątce Polska była w ogólnym zestawieniu trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce i Michał Szpak w 2016 roku - ósme miejsce. Krystian Ochman wystąpi na scenie Eurowizji w czwartkowy wieczór - w półfinale i z pewnością podczas finałowej rywalizacji - w sobotę. Zobacz, kto wcześniej przecierał eurowizyjne szlaki i kogo zachęcano do reprezentowania Polski w konkursie. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja konkurs MUZYKA

Robert Kostro: losy obrazów Łukaszowców są wpisane w historię Polski

- Losy tych obrazów to kawałek trudnej historii, która wydawała się zamknięta. Nikt z nas nie przypuszczał, że znów dojdzie do wojny takiej, jaka dzieje się za naszą wschodnią granicą. Z tego punktu widzenia, polskie losy w XX wieku okazują się nam bliższe niż kilka tygodni temu - mówił na antenie Dwójki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Paweł Siwek historia Polski Muzeum Historii Polski Robert Kostro

Coraz mniej mówimy sobie "dzień dobry". Przyczyną nie tylko brak manier

"Dzień dobry" – te dwa proste słowa towarzyszą nam od zawsze, gdy mijamy sąsiadów, wchodzimy do sklepu czy do urzędu. Chociaż, jak zauważają eksperci, towarzyszą coraz rzadziej. Dlaczego wymówienie tego prostego z pozoru powitania stało się tak trudne? Czy to oznacza, że jako społeczeństwo stajemy się mniej uprzejmi?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo Karol Gnat Trójka powitanie powitania wychowanie

Kim był Jan Gaszczyk? Niezwykła historia zegarka i zjednoczenia rodziny

– Pamięć o wspaniałej postaci Jana Gaszczyka dzisiaj zawitała do Brennej. Jesteśmy bardzo dumni, jako mieszkańcy, że ten młody człowiek zostawia nam przepiękne świadectwo walki o wolność. Musimy zadbać o to, żeby to jego dziedzictwo zostało przekazane młodemu pokoleniu, żeby pamięć o tych wspaniałych bohaterach nie zaginęła, ale budowała patriotyzm lokalny – mówił Jan Pilch, wójt gminy Brenna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar II wojna światowa Śląsk rodzina

Wojna na Ukrainie. Przerażająca prawda nie tylko o żołnierzach

Jak zwraca uwagę gen. Roman Polko, Władimir Putin traktuje żołnierzy jak mięso armatnie, ale także wielkomiejskie rosyjskie społeczeństwo nie jest przejęte stratami żołnierzy pochodzącymi z prowincji, z kierunków azjatyckich. – Traktują to jak coś normalnego, że ktoś inny ginie w imię tej wojny, którą oni uważają za słuszną – ocenia były dowódca jednostki "Grom". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Maciej Jastrzębski Beata Płomecka Wojciech Cegielski wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Władimir Putin Ukraina Rosja Unia Europejska Roman Polko

"F**ing Bornholm". Film zrodzony z osobistych obserwacji

– To nie jest chyba tylko moje jednostkowe doświadczenie. Jest taki moment w życiu człowieka, w którym nagle się wydaje, że wszyscy wokół się rozwodzą. Czujemy się trochę lepsi, bo my się nie rozwodzimy, ale potem w którymś momencie okazuje się, że i do nas ten problem puka. Większość moich filmów bierze się z osobistego doświadczenia i wewnętrznej potrzeby, więc tak było i tym razem – przyznaje reżyserka Anna Kazejak.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka Maciej Stuhr Agnieszka Grochowska KULTURA FILM

Protest songi, czyli muzyka niosąca pokój

– W Montevideo w 1964 roku urodził się Jorge Drexler, aktor muzyk i doktor otolaryngologii. Był pierwszym artystą z Urugwaju, który zdobył Oscara za piosenkę. "Nienawiść jest dużo łatwiejsza, jest przewodnikiem tchórzy. Uzbrójmy się odwagę, kochajmy się. Stańmy się partyzantami zgody i porozumienia" – mówiła, cytując słowa artysty, Monika Małkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska MUZYKA wojna na Ukrainie