Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Kazimierz Jonkisz - weteran jazzowej perkusji

- Kiedyś mówiono "kura nie ptak, perkusista nie muzyk". Żartem, jednak coś w tym było. Ale kiedy zmęczył mnie okres terminowania w innych zespołach, zacząłem myśleć o swoim. O tym, by przełamać tę niemoc drummera - mówił w Dwójce Kazimierz Jonkisz. Wybitny perkusista, pedagog, lider wielu zespołów, legenda polskiego jazzu był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  perkusja Dwójka KULTURA Kazimierz Jonkisz

Reżyser, który grał u największych. Jerzy Skolimowski urodzinowo

- Jeden z moich dziadków był carskim generałem. Ożenił się z polską pianistką i wyniknęło z tego związku kilkoro dzieci, między innymi moja matka. Ta domieszka rosyjskiej krwi, te szeroko rozstawione kości policzkowe prawdopodobnie powodują to, że amerykańscy casting agents widzą mnie jako Rosjanina - mówił Jerzy Skolimowski (rocznik 1938) w archiwalnym wywiadzie Joanny Sławińskiej dla radiowej Jedynki, który przypomnieliśmy w dniu jego urodzin (5.05).
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski kino Joanna Sławińska premiera FILM aktorzy Cannes festiwal filmowy Włochy

Pierwsza komunia święta – przeżycie religijne czy "małe wesele"?

Maj to miesiąc matur, ale także i pierwszych komunii świętych. W tym roku po raz pierwszy od dwóch lat odbywają się one bez restrykcji sanitarnych. Jak się okazuje, przygotowania do komunii nie są ani proste, ani tanie, zwłaszcza jeżeli po serii wydatków na strój i prezenty, komunię świętujemy w restauracji. – Jakbyśmy przeliczyli potrawy i kalorie, które przyjmujemy przez te kilka godzin, to jest takie "małe wesele" – stwierdza Tomasz Strugała, wicedyrektor jednego z najstarszych hoteli w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski religia Maj dzieci Kościół katolicki prezenty pieniądze

Reportaż "Moja praca to mój front" [POSŁUCHAJ]

– Wojna zmienia wszystko. Wspomnienia, rysunki w głowie, mapy świata. I w tej mapie trzeba zrobić kompas, obrać kierunek, gdzie rodzina ma razem dalej iść… – opowiada Aleksander Tereszczenko, psycholog, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Każdego dnia przeprowadza wiele rozmów z Ukraińcami uciekającymi ze swojej ojczyzny. Pomaga im w adaptacji do nowego życia w Polsce: życia pełnego zmian oraz niewiadomych.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż Trójka Trójka Ukraina wojna na Ukrainie

"Prof. Gieysztor unikał mentorskiego tonu w życiu i w nauce"

- Jego postawę determinowało życzliwe zainteresowanie drugim człowiekiem. Czy to człowiekiem średniowiecza, który zawsze gdzieś tam wyrasta z prac Aleksandra Gieysztora, czy człowiekiem współczesnym, który stoi przed nim z nim rozmawia – mówił w radiowej Jedynce prof. Przemysław Mrozowski, student, doktorant, a następnie współpracownik pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski KULTURA Aleksander Gieysztor Katarzyna Jankowska

"Szkolna ulica" w Krakowie. Zamknięta dla aut ze względu na dzieci

Przez cały maj ulicą Urzędniczą w Krakowie, przy której znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, nie będą mogły jeździć samochody. Chodzi o czas między godz. 7.45 a 8.30. Pilotażowy program "szkolna ulica" ma sprawdzić, czy uczniowie będą bardziej skłonni wybrać inne środki transportu na lekcje niż auto, m.in. rower czy hulajnogę. Opinie rodziców są podzielone.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Patryk Michalski Kraków samochody rower szkoła

"Bella, ciao". Piotr Siemion: zamiast fantazji wyszedł skrajny realizm

- Kiedy kilka lat temu, bo pisanie "Bella, ciao" zajęło mi trochę, rozmyślałem nad tym, wydawało mi się, że będzie to odebrane nie jako powieść, bo dzieje się w umownym miejscu i czasie, tylko trochę jako film akcji czy gra komputerowa. Tymczasem niestety wyszedł skrajny realizm. To, co kilka lat temu było tylko teoretycznie do pomyślenia, dzisiaj krzyczy do nas z radia czy z internetu - mówił w radiowej Jedynce Piotr Siemion o swojej najnowszej książce "Bella, ciao".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura konflikty międzynarodowe KSIĄŻKA książki