Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Eurowizja 2022. Pierwszy półfinał [SPRAWDŹ WYNIKI]

Wtorkowy wieczór to początek tegorocznych eurowizyjnych zmagań. Na scenie pojawili się reprezentanci 17 krajów, a w całym konkursie bierze udział w sumie 40 państw. Z pierwszego półfinału do sobotniego finału zakwalifikowało się dziesięć piosenek z najlepszymi notami widzów i jurorów. Najlepiej oceniane kraje podano na razie w kolejności losowej, bez uzyskanych punktów. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja MUZYKA konkurs EBU TVP Polskie Radio Turyn Kalush Orchestra

"Czarny neseser". Radiowe świadectwo chwili i wojennych zbrodni

- Pracownicy Polskiego Radia dokonali niezwykle ważnej rzeczy - nie tylko umożliwili komunikację z obywatelami Rzeczpospolitej, którzy 1 września zostali zaskoczeni agresją Niemiec na Polskę, ale utrwalili głosy ważnych postaci na płytach, które po kapitulacji Warszawy zostały wyniesione z siedziby Polskiego Radia i ukryte - przekonuje Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio płyta 1939

"Ranne ptaki są nieufne". Od studyjnej podróży po Polsce do wystawy

- Tytuł wystawy pochodzi z jednego z ostatnich tekstów w naszej książce. Dotyczy rehabilitacji bielika. Ten ranny ptak stał się dla nas symbolem tego, co się w polskiej historii wydarzało przez dziesięciolecia czy wręcz setki lat; symbolem naszego społeczeństwa, które jednak cały czas w jakimś procesie rehabilitacji także jest - mówiła w radiowej Jedynce Dyba Lach, współautorka wystawy "Ranne ptaki są nieufne" w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa fotografia Gdańsk KULTURA Michał Montowski

"Mapy dawne". Polski skarb z paryskiej biblioteki skatalogowany

Zawiera opis 828 map i planów oraz 14 atlasów z serii "Mapy dawne". Do rąk miłośników historii właśnie trafia Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu. - To jest pierwszy tom, a jego wyjątkowość polega na tym, że jest to wydanie bibliofilskie, to jest również piękna książka - mówił w Dwójce dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  mapy Dwójka Paweł Siwek Paryż archiwum biblioteka emigracja

Powstaje ekranizacja kryminału "Wyrwa" Wojciecha Chmielarza. Za kamerą Bartosz Konopka

"Wyrwa" to kolejna ekranizacja powieści Wojciecha Chmielarza, jednego z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Choć praca na planie wciąż jeszcze trwa, a premiera zapowiadana jest dopiero na przyszły rok, już wiemy, że w kinie czeka nas spora dawka emocji. Zapewni nam ją zarówno sama filmowa historia wyreżyserowana przez Bartosza Konopkę, jak i świetna obsada – Grzegorz Damięcki, Karolina Gruszka oraz Tomasz Kot w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka Bartosz Konopka kryminał KSIĄŻKA Wojciech Chmielarz

Nauka gry w szachy dla dzieci – dlaczego warto?

Okazuje się, że szachy wciąż stanowią interesującą dyscyplinę sportu, również dla dzieci. Zresztą w wielu szkołach i przedszkolach odbywają się dodatkowe zajęcia dla najmłodszych. Z okazji 129. rocznicy otwarcia pierwszego na ziemiach polskich klubu szachowego pytamy: dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak wpływa ona na ich rozwój?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka szachy dzieci trening umysłu inteligencja mózg

Armia Andersa - Wojsko Polskie z jeńców w ZSRR

- Anders był człowiekiem doświadczonym, wywodził się z armii rosyjskiej, znał język i realia. Przeżył gehennę aresztowany we Lwowie, siedział w więzieniu na Łubiance. Był to naturalny kandydat do objęcia tego stanowiska - mówił w Dwójce prof. Sławomir Kalbarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Audycję poświęciliśmy fenomenowi Armii Andersa i jej wędrówce z terenów ZSRR na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa historia Polski ZSRR Władysław Anders Dwójka Antoni Dudek

Ekspert o naszym bezpieczeństwie i sieci 5G. "Jesteśmy zabezpieczeni"

- Sieć 5G jest kolejną realizacją bezprzewodowej telekomunikacji (…). Z każdą generacją zwiększamy częstotliwość, żeby dawać więcej możliwości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu. Czy obawy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego używanego w tej technologii są bezpodstawne?
Zobacz więcej na temat:  sieć 5G Krzysztof Michalski nowe technologie

Matura 2022. Dyrektor CKE: historia w pierwszej dziesiątce rankingu popularności

- Od lat historia nie jest w pierwszej trójce przedmiotów nieobowiązkowych, które wybierają maturzyści - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dlaczego maturzyści wolą inne przedmioty? Jak mniejsza popularność historii wpływa na naszą wiedzę? W jaki sposób podchodzą do tego uczelnie?
Zobacz więcej na temat:  matura matura 2022 egzaminy maturalne Sygnały Dnia edukacja historia Polski Aleksander Ziemiańczyk