Polskie Radio
Section05

Anna Stempniak

Konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo"

W dniach od 2 do 4 czerwca 2022 w Poznaniu, Śmiełowie, Antoninie i Kórniku odbywa się konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo". 
Zobacz więcej na temat:  konferencja romantyzm Rok Romantyzmu Polskiego Jarosław Kaczyński Zdzisław Krasnodębski Janusz Odziemkowski Jan Żaryn chrześcijaństwo niepodległość Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego język polski język ojczysty

Jerzy Janicki: początkowo śmialiśmy się z prymitywizmu "wyswobodzicieli" Lwowa

- Bolszewicy weszli do Lwowa 22 września 1939 roku. Staliśmy w oknie i patrzyliśmy na ciągnącą się tę cuchnącą, brudną armię, bez przesady z karabinami na sznurkach, w obstrzępionych płaszczach. Początkowo śmialiśmy się z ich chamstwa, prymitywu; z tego, że damy dygnitarzy kupowały nocne koszule naszych matek i żon i paradowały w nich później w Operze Lwowskiej - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Janicki, pisarz, dramaturg, reportażysta i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Janicki rocznica Lwów KULTURA

"Wolontariat". Sposób na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą

- Program "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Chodzi zarówno o obszar I Rzeczypospolitej, jak i o spuściznę kulturową wytworzoną przez polską emigrację; a tym samym jest to już niemal cały świat - mówiła w Jedynce Marta Szymska z Instytutu Polonika.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Dziedzictwa zabytki emigracja wolontariat KULTURA

Nie tylko Taras Szewczenko. Historia literatury ukraińskiej

Właśnie minęła 208. rocznica urodzin Tarasa Szewczenki (1814-1861) uważanego za jednego z najwybitniejszych ukraińskich poetów, twórcy ukraińskiej literatury współczesnej i bohatera Ukrainy. Był on także malarzem i działaczem politycznym, który stał się symbolem narodu ukraińskiego, jego kultury i tożsamości. Historia ukraińskiej literatury, ukraińskiej kultury nie zaczęła się jednak w wieku XIX, kiedy żył Szewczenko, ale osiem wieków wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina literatura KULTURA

"Matrix" znowu w kinach. Skąd bierze się fenomen tego filmu?

- Idźmy za Neo, który po latach wiedzie zwyczajne życie w San Francisco i łyka zlecone przez psychoterapeutę niebieskie pigułki, aż do momentu, w którym Morfeusz daje mu czerwoną. Wtedy umysł Neo otwiera się ponownie na Matrix - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Raducha. Do polskich kin właśnie trafił długo wyczekiwany "Matrix Zmartwychwstania", czyli czwarta część tego kultowego filmu.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM premiera Małgorzata Raducha

Wystawa rodziny Łacków w Zakopiańskim Centrum Kultury

Joanna i Wojciech Łackowie są niezwykłym, twórczym małżeństwem. Obydwoje pochodzą z rodzin o rękodzielniczych tradycjach i oboje swoją działalność zaczynali w bardzo wczesnym wieku. Są bardzo mocno przywiązani do tradycyjnej kultury Podhala, w której wyrośli i najlepiej się czują pracując w kręgu góralskiego wzornictwa i estetyki. Ich pracę można oglądać - do 12 lutego 2022 roku - w Zakopiańskim Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa Zakopane SZTUKA sztuka ludowa KULTURA