Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Maryna Miklaszewska - otwarta na ludzi i zdarzenia

- Było takie zdjęcie Maryny: ma 3-4 lata, stoi ze strasznie zbuntowanym wyrazem buzi i nad głową trzyma ogromny kamień, gdyby go puściła to, by ją zmiażdżył. To jest Maryna całe życie, całe życie miała ten kamień w wyciągniętych raczkach i sprawiedliwość jako wektor wszystkich sił. Ten kamień groził za wszelką niesprawiedliwość - mówiła o swojej starszej siostrze, dziennikarce i opozycjonistce, Agata Miklaszewska.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska opozycja opozycja demokratyczna pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński

Bezcenne płyty z Archiwum Polskiego Radia pod czujnym okiem badaczy

- Są to dość szczególnej konstrukcji płyty, mają metalową duszę i na ten metal naniesiony jest polimer, w tej warstwie w czasie nagrania igła ryła i zapisywała ścieżkę dźwiękową - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Tomasz Sawoszczuk z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który badał bezcenne metalofony z nagraniami Polskiego Radia z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Płyty Dwójka badania

Bard na wojnie. Taras Kompaniczenko walczy śpiewem i bandurą

- Wyjeżdżam na pozycje innych jednostek sił zbrojnych Ukrainy, oni piszą listy do mojego dowódcy i jadę z koncertem, żeby podtrzymywać ducha - mówił w Dwójce ukraiński bard Taras Kompaniczenko, który walczy na pierwszej linii frontu: słowami i dźwiękami bandury. Tradycyjnymi pieśniami przypomina ukraińskim żołnierzom, skąd przyszli i o co walczą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Kongres PWP 2022 Dwójka wojna 2022 wojna na Ukrainie pieśń Ukraina tożsamość wojsko KULTURA

Adam Bałdych: wciąż poszukuję nowych kolorów brzmień na skrzypcach

- Uważam, że skrzypce to instrument, który ma tak wiele form wyrazu, że dla kogoś, kto improwizuje, jest znakomitą przestrzenią do tworzenia. Dlatego nie tylko piszę swoje utwory, nie tylko improwizuję na koncertach, ale również sięgam po dzieła innych kompozytorów i staram się je przetworzyć w bardzo osobisty sposób, aby stały się częściowo moją muzyką - mówił w Dwójce Adam Bałdych, który nagrał nowy album "LEGEND" z wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bałdych skrzypce Henryk Wieniawski Dwójka KULTURA

Hanna Dołęgowska: Nieprzeciętni są wśród nas

- Uczestnicy naszego plebiscytu to ludzie nieprzeciętnie zaangażowani w życie. Z roku na rok więcej jest zgłoszeń samodzielnych, a takie kiedyś najczęściej nadsyłali poeci. Obecnie tych, którzy sami się zgłaszają, jest coraz więcej, a są to bardzo różni ludzie. Uważają, że warto pokazać światu to, co robią, z kim pracują, dla kogo działają - mówiła dyrektor radiowej Czwórki Hanna Dołęgowska o tegorocznej edycji plebiscytu Nieprzeciętni.
Zobacz więcej na temat:  Nieprzeciętni 2022 Hanna Dołęgowska Czwórka Dwójka plebiscyt

XII Kongres Polska Wielki Projekt. Wojna na Ukrainie w centrum dyskusji

- Gdy tylko Putin napadł na Ukrainę, zaczęto mnie wypytywać: jaki związek ma nowy system w Rosji – ruski mir – z komunizmem? A związek jest prosty: Putin wyrósł z KGB, a KGB było szkieletem komunizmu. I widzimy, że w tej elicie, która objęła władzę po rozpadzie ZSRR, ludzie z KGB odegrali kluczową rolę. To myślenie, które się nie zmienia: myślenie imperialne - mówił w Dwójce prof. Wojciech Roszkowski - historyk i ekonomista, który podczas Kongresu Polska Wielki Projekt weźmie udział w dyskusji "Rosja - problem dla świata?".
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt 2022 Wojciech Roszkowski Dwójka Ukraina Dwójka

"Gatunki zagrożone wyginięciem". Przed wrześniowym Festiwalem Sacrum Profanum

- Jeżeli uda nam się wprowadzić w drażniący, drapiący dyskomfort naszego odbiorcę, publiczność, to możemy poczuć, że się udało, bo skłoniliśmy do refleksji albo pozostawiliśmy w lekkim szoku - mówił w Dwójce Krzysztof Pietraszewski, dyrektor Festiwalu Sacrum Profanum. Na naszej antenie opowiedział o założeniach tegorocznego festiwalu, który odbędzie się na początku września.
Zobacz więcej na temat:  Sacrum Profanum Dwójka muzyka współczesna ekologia

Piotr Rypson: "Tańczący" to bardzo szczególny cykl Wejmana

- Przed Powstaniem Warszawskim Wejman wraz ze swoją żoną i małym synkiem opuścili Warszawę i udali się do rodziny na południu Polski. Przedtem Wejman musiał się ukrywać. Jego szwagier był szefem Kedywu w Świętokrzyskim, zginął podczas akcji i gestapo węszyło ze Wejmanem i jego rodziną. I właśnie w ukryciu, gdzieś na przełomie 1943/44, powstał ten cykl - mówił w "Wybieram Dwójkę" Piotr Rypson, kurator wystawy "Tańczący 1944. Mieczysław Wejman". 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Dwójka SZTUKA II wojna światowa okupacja niemiecka

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

- Co trzy lata przyjeżdża do nas duża grupa młodzieży z całego świata i chce śpiewać Moniuszkę, chce śpiewać utwory polskich kompozytorów, których wcześniej nie znała, często w języku oryginalnym, chociaż ma możliwość śpiewania w tłumaczeniach. To ogromna zasługa, nie do przecenienia, pomysłodawczyni konkursu Marii Fołtyn - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Beata Klatka, dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko śpiew Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka KULTURA

Marcin Masecki zaprasza na południowoamerykańską "Miejscówkę"

- Ameryka Południowa jest we mnie tematem, hiszpański to był mój pierwszy język. Niedawno do mnie dotarło, że chcę grać muzykę południowoamerykańską, i taką propozycję skonstruowałem na "Miejscówkę z Dwójką" - mówił o występie w Dwójce (4.06) Marcin Masecki, jeden z najoryginalniejszych i najwszechstronniejszych współczesnych polskich muzyków. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Masecki Dwójka Miejscówka z Dwójką

Grzegorz Kapla: podróży trzeba doświadczyć, a nie zrozumieć

- Najpierw było dziennikarstwo, potem podróże. Tych samych narzędzi używam w powieści i relacji reporterskiej. Kiedy zaczynam pisać powieść, to nie wiem, dokąd ona mnie doprowadzi. Z reportażem jest inaczej, znam tę historię od początku do końca, trzeba tylko wybrać elementy warte pokazania - mówił w Dwójce Grzegorz Kapla, dziennikarz, podróżnik i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ameryka Południowa rzeka Dwójka

Literacki portret Marii Dulębianki

- Dwa życia Marii Dulębianki można interpretować na wiele sposobów. Ja myślałam o jej życiu, które rozpada się na dwie kariery: była malarką, jedną z pierwszych artystek polskich, które np. studiowały w Paryżu. Drugą część życia skupiła na działalności społecznej. Jej życie było zatem złożone z dwóch różnych ścieżek kariery - mówiła w Dwójce Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książki "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki".
Zobacz więcej na temat:  Maria Dulębianka Dwójka KULTURA literatura