Polskie Radio
Section05

KULTURA

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 Monika Pilch

"Jest świadomy swojej tożsamości". Rowiński o autorze "Raju za drzwiami"

- Fabrice jest świadomy swojej nietypowej pozycji dzięki biografii. W jednej ze swoich książek, która w Polsce ukazała się pt. "Wiara demonów", wśród podziękowań można przeczytać: "dziękuję wszystkim moim rabinom", czyli, że to nawiązanie, może lekko ironiczne, do tradycji swojej rodziny niewątpliwie się pojawia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński ("Christianitas"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo katolicyzm filozofia

Muzeum na literę "n". Gdański NOMUS przed wielkim otwarciem

Przez pół wieku znajdowała się tu szkoła zawodowa kształcąca przyszłych stoczniowców. W latach 90. - po upadku stoczni - był tu pustostan, potem siedziba Instytutu Sztuki Wyspa. W październiku w budynku otwiera się NOMUS – nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Polsce i zarazem nowy dział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA malarstwo fotografia rzeźba muzeum Gdańsk Kasia Dydo

"Pamięć o ofiarach jest naszą powinnością". Gliński na otwarciu austriackiej wystawy w Muzeum Auschwitz

- Pamięć o ofiarach - tych pomordowanych i tych, które przeżyły, ale już bezpowrotnie zostały okaleczone na duszy i ciele - jest naszą powinnością i odpowiedzialnością, którą też musimy przekazywać następnym pokoleniom - powiedział w Auschwitz wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Auschwitz muzeum wystawa II wojna światowa Holokaust Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Poczytnik". Agnieszka Cubała o dzieciach w Powstaniu Warszawskim

Autorka porusza temat wybuchu Powstania Warszawskiego widzianego oczami dzieci. Swoimi wczesnymi wspomnieniami z tamtego czasu podzielili się ludzie znani, ale również ci dla większości anonimowi. Opowiedzieli o tym, czego byli świadkami i jak udało im się sprostać dramatycznej sytuacji, jaką była dla nich wojna.
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio 24 Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń książki czytelnictwo historia Polski Powstanie Warszawskie

Konkurs Chopinowski. Pianista Yupeng Mei: muzyka Chopina jest pełna poezji

Po występie podczas przesłuchań pierwszego etapu 18. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina, który rozpoczął się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Yupeng Mei powiedział Polskiemu Radiu, że w jego odbiorze muzyka Chopina jest pełna poezji i współbrzmi z poezją chińską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo MUZYKA konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020

Ważne kino dla dzieci

Właśnie trwa 8. Międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Ponownie w wersji hybrydowej: edycja stacjonarna, odbywająca się w 20 kinach całej Polski, kończy się w niedzielę, 3 października. Edycja online zaczyna się już we czwartek, 7 października, i przez ponad dwa tygodnie będzie można na platformie internetowej obejrzeć 130 filmów. O filmach opowiadał dyrektor festiwalu, Maciej Jakubczyk.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy dzieci Katarzyna Stoparczyk kino Trójka

"Jego kreska w pewnym momencie życia zaczęła się upraszczać". Haber o rysunkach Norwida

- Norwid miał tę cechę, że jego prace miały charakter nieukończony co było przyczynkiem do negatywnego stosunku do nich - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sztukmistrz. Norwid - rysunki". Gościem audycji była także Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid poezja malarstwo Narodowe Centrum Kultury wystawa

FESTIWAL NNW "13. była szczęśliwa". Gołębiewski w PR24 o festiwalu NNW

- Ten festiwal NNW to miejsce gdzie nie tylko pokazujemy filmy o polskich drogach do wolności, ale przede wszystkim potrafimy dzięki tym dyskusjom lepiej zrozumieć tę historię i pogłębić tematy, pokazać to, czego filmowcy w swoich obrazach nie zawierają. Dlatego hasłem tegorocznego festiwalu było "Historia większa niż film" - podsumował w Polskim Radiu 24 festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci jego dyrektor Arkadiusz Gołębiewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Gołębiewski Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci historia Polski FILM