Polskie Radio
Section05

KULTURA

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Zwycięzcą pisarz tanzański, podejmujący temat kolonializmu

Laureatem literackiej Nagrody Nobla został Abdulrazak Gurnah, pisarz pochodzący z Zanzibaru, podejmujący temat kolonializmu. Prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane od 1901 roku - oprócz literatury - także za zasługi na rzecz pokoju oraz za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii oraz ekonomii.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla Nobel społeczeństwo NAUKA ŚWIAT literatura KSIĄŻKA

"Dziwaczna hybryda". Gociek w PR24 o książce "Dom stu szeptów"

Tematem audycji była książka Grahama Mastertona "Dom stu szeptów". - Myślę, że mamy tutaj do czynienia z syndromem, może nie wypalenia, bo są tu ciekawe pomysły, ale niedbałości, pośpieszności, jeśli chodzi o pisanie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. W audycji uczestniczył także Łukasz Orbitowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski społeczeństwo Stephen King

"Była czarodziejką". Hanna Bakuła o Agnieszce Osieckiej

– Uważam, że to nie jest prawda, że kto się czubi ten się lubi. Gdy ludzie są do siebie podobni i się lubią, to jest raj na ziemi, a innej prawdy nie ma. Pisywałyśmy do siebie nawet siedząc obok siebie – wspominała Agnieszkę Osiecką Hanna Bakuła, malarka i pisarka, która, jako wieloletnia przyjaciółka poetki, pojawi się w roli gościa specjalnego sobotniego koncertu "Agnieszka Osiecka – Życia Rysy".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka Trójka Koncerty w Trójce piosenka Marta Piasecka Hanna Bakuła fotografia poezja

Sobotnia noc, czyli czas na dobrą książkę. Noc Bibliotek 2021

"Czytanie wzmacnia" – pod tym hasłem już w najbliższą sobotę 9 października o godz. 16.00 rozpocznie się tegoroczna, siódma już edycja akcji "Noc Bibliotek". O tej ogólnopolskiej akcji, przekonującej do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, opowiedziała w Trójce koordynatorka Katarzyna Sołtan-Młodożeniec.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KSIĄŻKA biblioteka czytelnictwo noc gra online

Chopiniada

Jaki jest największy, najwspanialszy polski kompozytor? Na to pytanie każdy zna odpowiedź! Fryderyk Chopin to nasze dobro narodowe, dziedzictwo, o którym uczą się już dzieci w szkole podstawowej. Jest też naszą narodową marką, wabikiem marketingowym, wizualnym znakiem, towarem eksportowym. Zapytałam kiedyś na zajęciach z antropologii muzyki studentów, czy mamy jakieś wspólne muzyczne dziedzictwo – bez namysłu podali nazwisko Chopina. Kiedy jednak tydzień później zrobiłam im muzyczny quiz, nikt nie potrafił rozpoznać Chopinowskiego preludium.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska historia Polski Japonia Chiny chopin konkurs chopinowski

Londyn: "zaginione arcydzieło" słynnych awangardzistów pokazane po raz pierwszy

W Londynie odbyła się światowa premiera "Europy" - zaginionego filmu Franciszki i Stefana Themersonów. Sami artyści do końca życia myśleli, że taśma przepadła w II wojnie światowej, ale odnaleźli ją w niemieckich archiwach badacze z Instytutu Pileckiego. Teraz - w odświeżonej formie - film zobaczyła publiczność London Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT FILM awangarda Anglia Londyn

Rośnie muzeum i miasto. Warszawa z perspektywy architektury

W ostatnim czasie otwarto w Polsce kilka nowych muzeów. Większość powstała w adaptowanych budynkach. Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowane jest jednak "od zera". Instytucja otworzy swoje drzwi dla zwiedzających już za dwa lata. Wzrastanie nowego budynku na oczach Warszawiaków, stało się  przyczyną do dyskusji o architekturze. Zarówno tej powstającej, jak i tej obecnej w stolicy od lat. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka muzeum szkoła edukacja Warszawa Klub Trójki

Dariusz Błaszczyk: "Próba rekonstrukcji" to esencja myśli i tekstów Różewicza

- Pozwoliłem sobie zapożyczyć od Różewicza taką koncepcję, mówiącą, że życie każdego człowieka jest pewnego rodzaju indywidualnym filmem, który zapisuje się w naszym mózgu i umiera z nami. W profetycznej wizji głównego bohatera słyszymy jego przemyślenia, dotyczące kultury, wiary, cywilizacji. I one po latach są wciąż zadziwiająco aktualne - mówił w Dwójce reżyser słuchowiska "Próba rekonstrukcji" Dariusz Błaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka Kinga Michalska Henryk Talar Adam Woronowicz TEATR Dariusz Błaszczyk Rok Tadeusza Różewicza

Płótna Jakoba Philippa Hackerta na Wawelu. "To obrazy, które wciągają"

- Jakob Philipp Hackert był malarzem realistą, ale też malarzem nastroju. Starał się wiernie oddać krajobrazy, które oglądał. Jeżeli patrzymy na te cztery obrazy i charakterystyczne włoskie światło, czujemy się jak w XVIII-wiecznej Italii, bo są to pejzaże utrwalone właśnie pędzlem tego niemieckiego malarza - mówiła w Dwójce dr Joanna Winiewicz-Wolska, kierownik działu Zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie trafiły dzieła znakomitego niemieckiego pejzażysty.
Zobacz więcej na temat:  Wawel malarstwo Neapol Dwójka Jakub Jamrozek

Poniatowski z Rzymu. Prof. Bender: zgromadził imponującą kolekcję dzieł sztuki

- W różnych opracowaniach próbuje się ustalić moment, kiedy Stanisław zaczął interesować się sztuką i kolekcjonerstwem. Trzeba podkreślić, że jego kolekcja dzieł sztuki starożytnej, malarstwa, a zwłaszcza kamei, była pokaźna - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, dyplomata, była dyrektor Istituto Polacco w Rzymie, wykładowczyni KUL, znawczyni kultury włoskiej). 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 SZTUKA społeczeństwo

Białystok Interphoto 2021. Połączenie fotografii Anny Ready z powieścią Sophie Gaudier-Brzeskiej

- Zdjęcia powstały na podstawie jedynej powieści, która znajduje się w archiwach Wielkiej Brytanii, i która napisana jest w języku polskim. Powieść zatytułowana jest "Histeryczki". Tym tytułem łączę mój projekt fotograficzny razem z tekstem Sophie Gaudier-Brzeskiej - powiedziała w audycji "Głębia Ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 Anna Ready, fotograf.
Zobacz więcej na temat:  fotografia zdjęcia fotograf wystawa Polskie Radio 24 społeczeństwo

48 Hour Film Project - dobra zabawa i szansa na karierę

W dniach 22-24 października w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja 48 Hour Film Project. Biorące w konkursie zespoły mają dwie doby na nakręcenie filmu. - Jest to spore wyzwanie i cieszymy się, że co roku blisko 80 ekip postanawia je podjąć i kręci filmy w Warszawie - mówi Maria Leśnodorska, producentka konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka festiwal filmowy media społecznościowe FILM reżyser Kamil Jasieński

Dziesięć dni z dobrym kinem. W piątek rusza 37. WWF

99 filmów pełnometrażowych i 70 krótkometrażowych, w tym debiuty i uznani twórcy - m.in. najnowszy film Lecha Majewskiego i miniprzegląd twórczości Marka Koterskiego. To wszystko będzie można zobaczyć w ramach 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w dniach 8-17 października.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM Ryszard Jaźwiński kino film polski festiwal filmowy dokument Warszawski Festiwal Filmowy Lech Majewski Brigitte Bardot Marek Koterski

"Z Gwiazdami" – film o niezwykłej miłości i spełnionym życiu

Za nami XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". W pięciu konkursach głównych rywalizowało blisko 100 produkcji o tematyce historycznej – wideoklipów i reportaży radiowych, a przede wszystkim międzynarodowych filmów fabularnych, zagranicznych oraz polskich filmów dokumentalnych. W tej ostatniej kategorii nagrodą Prezesa TVP wyróżniony został film "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" Marii Dłużewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Trójka Arkadiusz Gołębiewski historia Polski położna Andrzej Gwiazda kino FILM festiwal filmowy Gdynia

Michał Wójcik: "Niemcy opętane" to bardzo poważna książka

- Ta książka próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Niemczech zaraz po wojnie pojawiło się tylu jasnowidzów, cudotwórców, różnych zjawisk paranormalnych. Gdyby UFO było wtedy modne w Niemczech, tak jak było w Stanach, to pewno latałyby tam też latające spodki - mówił w Dwójce historyk i dziennikarz o książce Moniki Black pt. "Niemcy opętane. Przerażające duchy przeszłości w Niemczech po drugiej wojnie światowej".
Zobacz więcej na temat:  1945 II wojna światowa Dwójka Niemcy Jakub Kukla