Polskie Radio
Section05

KULTURA

Piotr Rypson: mieszkańcy Erytrei są świadomi, że mieszkają tam kilka tys. lat

- Asmara, stolica Erytrei, ma wspaniały klimat. Nie ma tam żadnych komarów, żadnych chorób tropikalnych, a raz do roku w porze deszczowej, przez kilka tygodni pada deszcz i wszyscy się cieszą, bo ogólnie jest bardzo sucho. Jedyny minus to ten, że jest bardzo wysoko - miasto znajduje się ponad 2000 m n.p.m. - i krew potrafi często lecieć z nosa, bo jest mniej tlenu - opowiadał w Dwójce Piotr Rypson, historyk sztuki, kurator, krytyk, literaturoznawca i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek erytrea Etiopia asmara Addis Abeba Dwójka

Czy gry komputerowe wpływają na zachowania kierowców?

Wypadłeś z trasy? Zacznij od nowa. Potrąciłeś pieszego? Ten wstał, strzepnął kurz i poszedł dalej. Złapała Cię Policja? 30 sekund później jesteś już na wolności. Takie cuda możliwe są wyłącznie w grach. W rzeczywistości nikt z nas nie dostanie drugiej szansy. Czy gry komputerowe mogą jednak pozytywnie wpływać na zachowania kierowców?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio społeczeństwo gry gry wideo gry komputerowe drogi świat wirtualny wyścigi samochodowe bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze nowe technologie STYL ŻYCIA ŚWIAT POLSKA edukacja kierowca kierowcy motoryzacja Moto sport

"Z Archiwum X". 25 lat od polskiej premiery serialu

7 sierpnia urodził się David Duchovny, a 9 sierpnia Gillian Anderson - czyli znana z małego i wielkiego ekranu - para agentów FBI do spraw paranormalnych, rejestrowanych w słynnym Archiwum X. Serial z kolei wszedł na polskie ekrany w marcu 1996 roku, czyli 25 lat temu! Z tej okazji w "Magazynie Bardzo Filmowym" zaprosiliśmy słuchaczy do wspomnień i refleksji o serialu "Z Archiwum X". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski FILM kino fantasy science-fiction

Izabela Teodorkiewicz: "Warszawa Singera" to przede wszystkim muzyka

- Nasz festiwal w tym roku osiąga pełnoletność. To dla nas wielka duma i radość, że jest nadal lubiany i odwiedzany, a artyści wciąż zgłaszają swoje propozycje i chętnie uczestniczą w wydarzeniach. Cieszymy się, że festiwal się rozwija i możemy spędzić tych kilka dni, poznając kulturę żydowską - mówiła w Dwójce Izabela Teodorkiewicz, dyrektor ds. programowych festiwalu "Warszawa Singera".
Zobacz więcej na temat:  Isaac Bashevis Singer Paweł Siwek kultura żydowska Dwójka

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Inscenizacje i rekonstrukcje Cudu nad Wisłą

Trwają obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, nazywanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata. Co roku grupy rekonstrukcyjne inscenizują przebieg historycznych wydarzeń. Wszystko po to, żeby uczcić pamięć bohaterów – obrońców Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka bitwa warszawska historia Polski Marta Piasecka