Polskie Radio
Section05

Platforma Obywatelska

Nowe taśmy PO. "Może nie będzie to trzęsienie ziemi"

Portal tvp.info ujawnił w niedzielę nowe nagrania z restauracji „Sowa i przyjaciele” z końca lutego 2014 roku. Na taśmach znalazła się rozmowa ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego z ówczesnym prezesem Orlenu Jackiem Krawcem. Politycy nazywają szefa PO Grzegorza Schetynę „żulikiem bez poglądów”. O kolejnych nagraniach polityków PO mówił w audycji Gorący Temat Jakub Jałowiczor, publicysta „gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 afera podsłuchowa Sławomir Nowak Radosław Sikorski Grzegorz Schetyna Jacek Krawiec

Pełnomocnicy Warszawy kosztują ponad ćwierć miliona

W pracach komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w imieniu warszawskiego Ratusza uczestniczą pełnomocnicy. – Budżet miasta na ten cel to 280 tysięcy złotych, dla dwóch kancelarii prawnych – mówił w Rozmowie PR24 Sebastian Kaleta, członek komisji. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Paweł Rabiej (Nowoczesna) i Robert Kropiwnicki (PO).
Zobacz więcej na temat:  polityka reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa komisja majątkowa Nowoczesna POLSKA

"Opozycja liczy na powrót Tuska do rodzimej polityki"

W Prokuraturze Krajowej trwa przesłuchanie byłego premiera, Donalda Tuska. Obecny szef Rady Europejskiej występuje w charakterze świadka w ramach dochodzenia ws. nieprawidłowości dotyczących sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Piotra Zakrzewskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jacka Liziniewicza, dziennikarza "Gazety Polskiej Codziennie" i Piotra Gabryela z "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Prokuratura Krajowa PiS katastrofa smoleńska Jacek Liziniewicz

Poseł PO: Doniesienia ws. „Otwartego Dialogu” są kłamliwe

– To kompletnie kłamliwe doniesienia – tak medialne informacje na temat fundacji „Otwarty Dialog” skomentował w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej. Organizacja w 2014 roku otrzymała koncesję na handel bronią, a pozytywną opinię w tej sprawie miał wydać ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr Pytel, który usłyszał zarzuty współpracy z rosyjską FSB.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Kijów Marcin Święcicki Rosja Hanna Gronkiewicz-Waltz samorząd Majdan Ukraina Fundacja Otwarty Dialog

Czy powstanie komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT?

Planowane powstanie komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT, a także rozpoczęcie przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa w związku z przyjętą ustawą o sądach powszechnych. Oto główne tematy, jakie skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
Zobacz więcej na temat:  komisja śledcza vat Marek Jakubiak Komisja Europejska przestępczość gospodarcza Kukiz’15 PSL

"Oczekiwania Fransa Timmermansa zbyt intensywne"

- Sądzę, że intencje i oczekiwania Fransa Timmermansa są zbyt intensywne. Pewnie będzie musiał po 4 tygodniach zadeklarować, że potrzeba jeszcze około 6-10 tygodni wszak dopiero po przedłożeniu projektu prezydenta będzie można się do czegokolwiek odnosić – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki (SLD). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Frans Timmermans Komisja Europejska Unia Europejska SLD Bogusław Liberadzki PSL reforma sądownictwa

„Projekt ustawy zakłada radykalną poprawę losu zwierząt”

- Najważniejszym elementem projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt jest wprowadzenie m.in. całkowitego zakazu hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futro. Przeciwników hodowli futerkowych w naszym kraju przybywa, nie ma tez w Polsce rynku zbytu na futra. Wszystkie idą do Chin czy Rosji – powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Jastrzębski z Fundacji VIVA. Gość odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w napisaniu którego PiS ściśle współpracował z opozycją w Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prawa zwierząt ekologia VIVA! Akcja dla zwierząt Sejm PiS Jarosław Kaczyński

Ostrzeżenia KE. "Polsce nie grożą potencjalne sankcje"

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie dotyczące zmian w polskim sądownictwie i domaga się od Warszawy wyjaśnień. Jak komentował w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, spojrzenie Brukseli na reformy jest jednostronne. – To efekt urażonej ambicji Donalda Tuska i działań europosłów Platformy Obywatelskiej – oceniał. Ostreżenia KE komentowała w PR24 takżę Małgorzata Bonikowska - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Doktor Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska reforma sądownictwa Komisja Europejska Zbigniew Kuźmiuk Donald Tusk PiS Frans Timmermans

Reforma SN. "Wymiar sprawiedliwości, wymaga reform"

- Sądzę, że jesteśmy bliżej niż dalej uchwalenia ustaw w parlamencie. Następnie będziemy oczekiwali podpisu i akceptacji tych rozwiązań przez pana prezydenta – powiedział w kontekście trwających w Senacie prac nad reformą sądownictwa Waldemar Buda (PiS). Gośćmi Rozmowy Polskiego Radia 24 byli także Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) i Marcin Święcicki (PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Tomasz Rzymkowski Marcin Święcicki PiS Kukiz'15 protesty w Warszawie

Reforma SN. „PiS sprytnie wprowadziło zmiany"

- PiS dość sprytnie wprowadziło zmiany. Nie było to bowiem przedłożenie rządowe tylko poselskie, więc nie potrzebne były konsultacje. Ponadto cała para poszła najpierw w tzw. opłatę paliwową, następnie PiS się z niej wycofał i ruszył do boju z trzema ustawami: dotyczącymi KRS, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego – powiedział w audycji Gorący Temat Marek Król (wSieci). Gościem był także dr Piotr Zakrzewski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy sądownictwo PiS krs Marek Król PSL

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawą zajmuje się Senat. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192 zaś 23 wstrzymało się od głosu. Izba odrzuciła poprawki opozycji. Przebieg głosowania transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Sejm Nowoczesna OBWE