Polskie Radio
Section05
Polonia

Jakie mroczne historie skrywa cmentarz na Rossie?

Właśnie ukazała się najnowsza dwujęzyczna (polsko-litewska) publikacja Dariusza Lewickiego pt. „Mroczne historie z Cmentarza na Rossie”. Jakie sekrety skrywa wileński cmentarz? Kilka z nich zdradził autor publikacji! Spotkaliśmy się także z dr. Jerzym Rohozińskim, który opowiedział o niełatwych losach Polaków w Kazachstanie. Przyczynkiem do opowieści była książka dr. Rohozińskiego pt. „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Wilno Kazachstan Polonia

Powstała nowa platforma wymiany doświadczeń polonijnych. W Warszawie odbył się I Zjazd Badaczy Polonii

List do uczestników zjazdu skierował premier Mateusz Morawiecki. "Działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednymi z priorytetów polityki naszego rządu. Mamy ten przywilej i obowiązek wspierania inicjatyw służących umacnianiu naszej współpracy. Jestem jednak przekonany, że stale musimy szukać nowych, skutecznych dróg dotarcia do milionów Polek i Polaków rozsianych po całym świecie. Niezwykle ważną w tym rolę odgrywa edukacja i rozwój naszego szkolnictwa poza granicami kraju" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  Katar Andrzej Duda gospodarka polska Afganistan papież Franciszek Jan Dziedziczak Polonia język polski

Warming. Kulinarne biuro podróży Joanny Barchetto

Joanna Barchetto dla zapachu wiosny na rodzinnej Warmii i lokalnych smaków wróciła z Nowego Jorku. Wkrótce degustacje połączone z podróżowaniem po regionie przekuła w sposób na pracę i życie. „Brałam udział w takich wyprawach we Włoszech i Francji, jednak pomysł na kulinarne biuro podróży wywodzi się z sąsiedzkich zasobów. Chcąc kupić ser, jajka, pieczywo, warzywa odwiedzam okoliczne gospodarstwa” – przyznaje inicjatorka projektu Warming.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia w USA Polonia Nowy Jork Warmia kuchnia polska patriotyzm biuro podróży turystyka fotografia przyroda rolnictwo ekologia Małgorzata Frydrych

99. rocznica rejestracji Związku Polaków w Niemczech

Mija 99. rocznica rejestracji Związku Polaków w Niemczech. 3 grudnia 1922 roku sąd w Berlinie zapisał Związek Polaków w Niemczech w rejestrze stowarzyszeń. Pierwszym prezesem Związku został hrabia Stanisław Sierakowski, właściciel majątku w Waplewie, były poseł do Sejmu Pruskiego, który w czasie plebiscytu narodowego na Warmii zabiegał o pozyskanie jak największego poparcia dla polskości tego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Polacy za granicą Polonia

NATO potępiło działania reżimu Łukaszenki. Jens Stoltenberg: eksportuje niewinnych ludzi na granice

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO potępiają, reżim Łukaszenki. - Eksportuje niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie i cyniczne - dodał szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  NATO Andrzej Duda Mateusz Morawiecki grupa wyszehradzka Kanada TEATR SZTUKA Polonia

"Teatr spełnionych nadziei". 30 lat istnienia polskiej sceny teatralnej w Kanadzie

Teatr powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskiej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto wyprodukował ponad 100 spektakli i odbył  blisko trzysta podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. W tym roku ta niezwykła instytucja obchodzi 30-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Kanada Polonia TEATR Toronto Kraków Polacy za granicą

„Ptaśnik” w Pobiednej. Spełnione marzenie o powrocie do Polski

- Kiedy się poznaliśmy, moja obecna żona mieszkała w Wielkiej Brytanii, a ja już wróciłem. Jadąc do Magdy, wiedziałem, że moje miejsce jest w Polsce. Po ślubie założyliśmy, że Jak Maga będzie gotowa do powrotu, pakujemy się i wracamy. I po dziesięciu latach nadszedł taki dzień – wspomina Marek Drobnik. - To był ten czas. Zaczęliśmy tęsknić – dodaje Magdalena Drobnik.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia rodzina na swoim Dolny Śląsk turystyka wolny czas urlop dzieci wychowanie Małgorzata Frydrych

Dzień Służby Zagranicznej. Ważna rola polskiej dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej

16. listopada przypada Dzień Służby Zagranicznej. Święto polskich dyplomatów ustanowione zostało w rocznicę wystosowania przez marszałka Józefa Piłsudskiego 16 listopada 1918 roku "depeszy do szefów mocarstw notyfikującą powstanie Państwa Polskiego". Dzień ten obchodzimy od 2009 roku, jako wyraz uznania dla roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. O ważnej roli i zadaniach polskiej dyplomacji rozmawiamy z Arkadym Rzegockim, Szefem Służby Zagranicznej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Wielka Brytania Polonia Londyn Polacy za granicą