Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

"Media sprzyjające Bidenowi zaczęły w końcu pokazywać obrazki z Afganistanu". Lasota o sytuacji w USA

- Bardzo ciekawe jest to, że 10 dni temu zaczęto pokazywać to, co dzieje się na lotnisku w Kabulu w mediach, które do tej pory były życzliwe dla prezydenta Bidena i starały się nie mówić o jego problemach - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka mieszkająca w Waszyngtonie. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan USA Joe Biden polityka zagraniczna USA wojsko talibowie terroryzm Ameryka Polskie Radio 24

"12 tys. botów obsługiwało ten problem". Pinkas o rosyjskim śladzie w teoriach antyszczepionkowców

- To całkiem dobrze prowadzona socjotechnika, robią to często specjaliści, ci, którzy prowadzą wojnę hybrydową - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Pinkas, były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, komentując teorie antyszczepionkowe. - Analizowaliśmy sytuację sprzed mniej więcej dwóch lat, gdy odmawiano szczepienia dzieci na odrę. 12 tys. botów z jednego z piękniejszych rosyjskich miast obsługiwało ten problem - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Nisztor COVID-19 epidemia pandemia Koronawirus w Polsce wojna hybrydowa szczepienia

"Mechanizmy z migrantami zostały opracowane 10 lat temu". Białoruski politolog o działaniach Łukaszenki

- Mechanizmy te były opracowywane 10 lat temu po tym, jak po raz drugi zachód wprowadził sankcje na Łukaszenkę po wyborach w 2010 r. i po fali represji na Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Usau, białoruski politolog i analityk.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka granica imigranci w Europie Władimir Putin bezpieczeństwo Europa Polskie Radio 24

Litwa otrzyma pomoc od NATO. Będą to eksperci do zwalczania zagrożeń hybrydowych ze strony Białorusi

NATO wyśle na Litwę ekspertów do zwalczania zagrożeń hybrydowych ze strony Białorusi. Taka decyzja zapadła na spotkaniu ambasadorów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. W naradzie, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wziął udział minister spraw zagranicznych Litwy.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka NATO Litwa Białoruś pomoc Aleksander Łukaszenka Wilno polityka wojna hybrydowa reżim

Afganistan: z Kabulu wyleciało już ok. 82 tys. osób. Ewakuacja skończy się za sześć dni

82 tysiące osób udało się do tej pory ewakuować z Afganistanu. Na wyjazd z kraju wciąż czeka tysiące Afgańczyków, ale wszystko wskazuje na to, że amerykański prezydent Joe Biden nie przedłuży operacji po 31 sierpnia. Ewakuację zakończyła właśnie Polska.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Bliski Wschód talibowie pomoc USA samolot samoloty agresja na Afganistan terroryzm Wojciech Cegielski

Niepokojące doniesienia z USA. Wariant Delta koronawirusa coraz częściej przełamuje odporność u zaszczepionych

Wariant Delta koronawirusa coraz częściej przełamuje odporność u zaszczepionych, w Los Angeles co czwarta zakażona osoba była w pełni zaszczepiona - informuje CDC w Atlancie. Jednak prawie trzy czwarte pacjentów z COVID-19 nie było w ogóle zaszczepionych.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 USA zdrowie koronawirus pandemia Stany Zjednoczone szczepienia szczepionka Ameryka Północna

"Talibowie nie będą wypuszczać ludzi". Dr Krzysztof Zielke o sytuacji w Afganistanie

- Pierwsze co zrobili talibowie, to zamknęli przejścia graniczne i nikogo nie wypuszczają. Są wielkie trudności z wydostaniem się z lotniska w Kabulu. Myślę, że wielkiej fali migracji nie będzie przede wszystkim dlatego, że ci ludzie nie bardzo mają jak przyjść - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Zielke, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa i geopolityki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afganistan uchodźcy migracja Kabul polityka talibowie

Szwedzki dziennik: Polacy są wykorzystywani przy sadzeniu lasów. "Muszą więcej pracować, ale mniej zarabiają"

Polacy są wykorzystywani przy sadzeniu lasów pod Uppsalą. Muszą więcej pracować niż Szwedzi na trudnym terenie, a ich stawka godzinowa obowiązuje tylko na papierze - pisze w środę "Dagens Nyheter". Jak podaje gazeta, zarabiają połowę tego co mają w umowie z firmą Skogsvardarna i Uppland AB, którą do sadzenia drzew wynajął luterański Kościół Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja Europa praca Polacy za granicą