Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Szturm z morza i lądu. Tysiące imigrantów z Maroka chcą dostać się do Hiszpanii

Od poniedziałku do Ceuty, hiszpańskiej enklawy na północy Afryki, przedostało się prawie 10 tys. migrantów z Maroka - pisze dziennik "ABC", dodając, że imigranci są "doskonale zorganizowani" i że przedostają się do Hiszpanii zarówno przez granicę morska, jak i lądową. Władze hiszpańskiego regionu autonomicznego mówią o "lawinie" i "inwazji".
Zobacz więcej na temat:  Europa Hiszpania Afryka Maroko imigranci w Europie imigracja uchodźcy

Prof. Piotr Briks o społecznym podłożu konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Na Zachodnim Brzegu dochodzi do starć Palestyńczyków z armią Izraela. Z kolei we Wschodniej Jerozolimie doszło do starć między Palestyńczykami a żydowskimi osadnikami. W samym Izraelu mają miejsce bójki między Arabami a Żydami, odbywają się samosądy na przypadkowych osobach. Głównym powodem zamieszek jest nierozwiązany od ponad 100 lat konflikt, ale składają się na to też inne elementy. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Briks z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Bliski Wschód

"Andżelika Borys przetrzymywana w bardzo złych warunkach"

- Z naszych źródeł, których nie możemy ujawnić ze względu na ich bezpieczeństwo, otrzymaliśmy bardzo niepokojącą wiadomość dotyczącą Andżeliki Borys - podaje portal Związku Polaków na Białorusi, znadniemna.pl. Portal podaje, że działaczka jest przetrzymywana w przepełnionej celi, gdzie nawet nie ma miejsca do spania.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka media cenzura internet Europa Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut represje Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys

TYLKO U NAS "Niewiele potrzeba, by sytuacja ponownie się zaogniła". Michał Wojnarowicz o konflikcie w Strefie Gazy

– Ostatnie godziny wskazują na stopniową deeskalację konfliktu, lecz niewiele potrzeba, by sytuacja ponownie się zaogniła – jeden skuteczniejszy atak, jedno większe uderzenie, które spowoduje dużą liczbę ofiar – i mamy na nowo reaktywację walk – powiedział Michał Wojnarowicz (analityk ds. Izraela i Palestyny, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy Strefa Gazy Hamas konflikty międzynarodowe Polski Instytut Spraw Międzynarodowych infografika

"Transakcja na wstępnym etapie". Wiceszef MSZ zabrał głos ws. domu Skłodowskiej-Curie

To bardzo wstępny etap weryfikacji - tak o działaniach MSZ w sprawie zakupu domu małżeństwa Curie pod Paryżem mówi wiceszef dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk. 10 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił działania zmierzające do zakupu wystawionego na sprzedaż domu polskiej noblistki i jej męża w miejscowości Saint-Rémy-les-Chevreuse. "To miejsce to część polskiej historii" - napisał wówczas na Twitterze szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie historia Polski zabytki nagroda Nobla Ministerstwo Spraw Zagranicznych Europa Francja

TYLKO U NAS Przedstawicielka ambasady Izraela w Polsce: za śmierć cywilów w Palestynie odpowiada Hamas

Izrael obwinia Hamas za śmierć cywilów w Strefie Gazy. Strona palestyńska twierdzi, że od początku trwającej od 10 dni wojny w enklawie zginęło co najmniej 220 osób, a jedna trzecia ofiar to kobiety i dzieci. Rannych miało zostać ponad półtora tysiąca osób. ONZ szacuje, że 52 tysiące osób uciekło ze swoich domów z powodu intensywnych izraelskich bombardowań. Po stronie izraelskiej zginęło dotąd 12 osób czyli niemal 20 razy mniej niż w Gazie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Gazy konflikty międzynarodowe wojsko bomba Bliski Wschód Izrael Palestyna

"Pokażmy solidarność", "to nie rozwiązanie na teraz". Podziały w PE ws. zniesienia patentów na szczepionki

Parlament Europejski podzielony w sprawie zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Podczas debaty na ten temat na sesji plenarnej w Brukseli pomysł USA poparli europosłowie z frakcji socjalistów, zielonych i konserwatystów. Przeciw byli deputowani chadeków i liberałów. Wśród unijnych krajów również nie ma jednomyślności, co potwierdził niedawny szczyt w Porto z udziałem europejskich przywódców.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Parlament Europejski szczepionka koronawirus szczepienia Beata Płomecka