Polskie Radio
Section05

Wiadomości z kraju

Wariant Delta zagraża Polsce? Rzecznik MZ zapowiada większe obostrzenia dla podróżujących z Wielkiej Brytanii

- Planowane są większe obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Musimy uwzględniać, że mutacja Delta może transmitować spoza granic Polski i nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne - powiedział we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podróże społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 Wielka Brytania

Burza po wpisie amerykańskiego dyplomaty. "Ochrona praw człowieka LGBTQI+ oznacza większy dobrobyt"

"Według raportu Open For Business brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ kosztuje Polskę, Węgry, Rumunię i Ukrainę ponad 8,6 mld dol. rocznie. Ochrona praw człowieka LGBTQI+ oznacza także większy dobrobyt dla wszystkich" - napisał we wtorek na Twitterze chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Wpis wywołał oburzenie wśród internautów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA LGBT USA dyplomacja społeczeństwo

Ponad 4 tys. adresów e-mail zaatakowanych. Żaryn: agresorzy są związani z działaniami rosyjskich służb

ABW i SKW ustaliły, że na liście celów ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli. Służby dysponują informacjami świadczącymi o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberprzestępczość cyberatak poczta elektroniczna służby i bezpieczeństwo hakerzy

"Bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą". Policja prosi, aby uważać na siebie podczas wypoczynku

Plaże nad mazurskimi i warmińskimi jeziorami są oblegane przez ludzi szukających w wodzie ochłody, ale nie ma na nich jeszcze ratowników. Często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, np. na miejskiej plaży w Iławie 14-latek skakał do wody na metalowej hulajnodze, nie patrząc, że wokół było mnóstwo ludzi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pogoda wypoczynek plaża wakacje lato upały woda jezioro bezpieczeństwo

Sasin apeluje do koalicjantów: krytyka Polskiego Ładu nie służy nam, a tylko i wyłącznie opozycji

- Działania kontestujące Polski Ład ze strony naszych koalicjantów w sytuacji, kiedy on został zaakceptowany przez wszystkich uczestników Zjednoczonej Prawicy, na pewno nie służą dobrze sprawie - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka zjednoczona prawica Polski Ład PiS Porozumienie Jarosława Gowina opozycja Jacek Sasin

"Trzeba rozstrzygnąć, które z ujawnionych informacji były prawdziwe, a które sfabrykowane". Terlecki o cyberataku

- Jest pytanie o korzystanie przez polityków z prywatnej poczty do służbowych spraw, trzeba się temu dokładnie przyjrzeć. Nie wiemy, które z tych ujawnionych fragmentów korespondencji były prawdziwe, a które nie, to przede wszystkim trzeba rozstrzygnąć - wskazał szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberatak Michał Dworczyk Prawo i Sprawiedliwość polityka Ryszard Terlecki Anita Czerwińska hakerzy

Partia Republikańska nowym koalicjantem Zjednoczonej Prawicy? Müller: obowiązuje aktualna umowa

- Nikt nie będzie wypychał wicepremiera Jarosława Gowina z rządu; chcemy, aby w Sejmie była większość parlamentarna, która ma charakter stabilny, nie możemy sobie pozwolić, aby niektóre ustawy o charakterze kluczowym traciły większość w Sejmie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller zjednoczona prawica Jarosław Gowin Adam Bielan Partia Republikańska

Dyplomata USA chce wpłynąć na ustawę o reprywatyzacji? Jałowiczor: można się spodziewać awantury w tej sprawie

- Jak pokazała kilka lat temu sprawa nowelizacji ustawy o IPN, awantura w tej sprawie jest jak najbardziej możliwa. Wtedy jej powodem była kwestia roszczeń i ewentualnego odzyskiwania czy raczej przejmowania majątku przez organizacje, które mają niewiele wspólnego ze zmarłymi czy zamordowanymi w czasie II wojny światowej osobami - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja Stany Zjednoczone Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA polityka USA