Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

Polityczne rozmowy i sportowe emocje. Prezydent zakończył wizytę w Chinach

Prezydent Andrzej Duda zakończył trzydniową wizytę w Chińskiej Republice Ludowej, gdzie uczestniczył w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Chiny zadeklarowały chęć zacieśnienia współpracy gospodarczej z Polską, m.in. przy tworzeniu centrum logistycznego w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Pekin Azja Tomasz Sajewicz prezydent Andrzej Duda

Prezydent leci do Brukseli. W planach rozmowy z szefową KE i sekretarzem generalnym NATO

Prezydent Andrzej Duda złoży dziś wizytę w Brukseli, gdzie przed południem spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Następnie będzie rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prezydent Andrzej Duda Belgia Bruksela Unia Europejska NATO Komisja Europejska Beata Płomecka Ukraina serwis wschodni Rosja Jens Stoltenberg Ursula von der Leyen

Masowe protesty w Ottawie. Stan wyjątkowy, aresztowania i zablokowane dostawy paliwa

Burmistrz Ottawy Jim Watson wprowadził w mieście stanu wyjątkowego, co ma pomóc w zakończeniu trwającego od 10 dni protestu przeciwko obostrzeniom sanitarnym w Kanadzie. Ponadto lokalna policja podjęła decyzję o odcięciu dostaw paliwa dla kierowców ciężarówek, którzy okupują centrum kanadyjskiej stolicy. Kilka osób zostało aresztowanych pod zarzutem dostarczania paliwa demonstrantom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Kanada obostrzenia koronawirus COVID-19 Ottawa

Macron rozmawiał z Bidenem. Konsultacje przed wizytą francuskiego prezydenta w Moskwie

Prezydenci Francji i Stanów Zjednoczonych rozmawiali o kryzysie na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Emmanuel Macron i Joe Biden omówili sposoby "dyplomatycznego zniechęcenia Rosji wobec gromadzenia wojsk na granicy z Ukrainą" oraz wyrazili poparcie dla niezależności Ukrainy. W poniedziałek francuski prezydent spotka się z Władimirem Putinem. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Emmanuel Macron Francja Moskwa Władimir Putin Joe Biden USA Ameryka Ukraina

TYLKO U NAS USA wyślą kolejne wojska do Europy? Biden odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

Joe Biden powiedział, że "Władimir Putin oczekuje rzeczy, których nie może dostać". Dodał, że będą one mieć wpływ na decyzję o ewentualnej inwazji na Ukrainę. Na pytanie Polskiego Radia o możliwość dalszego zwiększania obecności wojskowej USA w Polsce i innych krajach NATO amerykański prezydent udzielił wymijającej odpowiedzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Joe Biden USA Rosja Władimir Putin Ukraina Marek Wałkuski Ameryka Stany Zjednoczone wojsko

Ukraiński minister obrony uspokaja. Mówi o "małym prawdopodobieństwie eskalacji" konfliktu z Rosją

Biuro prasowe ukraińskiego ministerstwa obrony, powołując się na słowa szefa resortu Ołeksija Reznikowa, przekazało w niedzielę, że "prawdopodobieństwo znacznej eskalacji konfliktu z Rosją nadal oceniane jest jako małe". Podkreślono przy tym jednak, że nie oznacza to, iż wojsko nie bierze pod uwagę różnych scenariuszy rozwoju wydarzeń i nie podejmuje działań, by zneutralizować potencjalne zagrożenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja Europa

"Szacunek dla Rosji" i "zrozumienie jej traum". Kontrowersyjne słowa Macrona przed spotkaniem z Putinem

Prezydent Francji Emmanuel Macron uda się w niedzielę z wizytą do Moskwy, by w poniedziałek spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obaj przywódcy będą rozmawiali o kryzysie wokół granic Ukrainy. Prezydent Francji chce zaproponować mediację, aby doprowadzić do deeskalacji konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Francja Ukraina Emmanuel Macron Władimir Putin serwis wschodni