Polskie Radio
Section05
Wojciech Reszczyński

Problemy współczesnego świata i Polski

Elżbieta Królikowska-Avis to wieloletnia korespondentka mediów polskich w Wielkiej Brytanii oraz osoba silnie zaangażowana w życie polskiej społeczności dziennikarskiej. Jej najnowsza książka "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości" doskonale wpisuje się w bieżące wydarzenia polityczne, kulturalne w Europie i na świecie. To nie są teoretyczne rozważania, ale zapis konkretnych problemów, z jakimi boryka się nasz współczesny świat, także Polska.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński demokracja społeczeństwo Wielka Brytania POLSKA Europa Trójka

Film o bracie Albercie

Film „Nędzarz i madame” jest wyjątkowy pod względem tematu (bohaterem jest powstaniec styczniowy Adam Chmielowski, późniejszy brat Albert), wykonania (większość aktorów to amatorzy, studenci toruńskiej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, podobnie jak sam reżyser i autor scenariusza), ekonomiczno-finansowym (zrobiony za pieniądze z odpisów podatkowych) oraz kultury obrazu i słowa.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński KULTURA FILM Klub Trójki Trójka

Kryzys migracyjny. Reszczyński: Białoruś to "agresor zastępczy"

- Białoruś jest agresorem, za którym stoi "zupełnie niewinne państwo", czyli Rosja. To świetna pozycja do mediowania czy namawiania do dialogu - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński (Polskie Radio). W audycji wzięli udział również: Andrzej Potocki (Tygodnik Sieci) i Piotr Semka (DoRzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica służby i bezpieczeństwo Wojciech Reszczyński Piotr Semka Władimir Putin Tadeusz Płużański

Tęgie mózgi na obczyźnie. Polscy naukowcy z czasów II wojny światowej

Nowoczesny wykrywacz min, antena pozwalająca na namierzanie niemieckich U-Bootów i kluczowy wkład w skonstruowanie pierwszej na świecie bomby wodorowej – to tylko niektóre z osiągnięć polskich naukowców, którzy po II wojnie światowej w znacznej większości nie wrócili do ojczyzny z obawy przed czekającymi ich tu prześladowaniami. O ich losach opowiadał w "Klubie Trójki" prof. Bolesław Orłowski z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński Trójka społeczeństwo

Bernard Margueritte – rodowity paryżanin i polski patriota

Bernard Margueritte to rodowity paryżanin, ożeniony z Polką – architekt Joanną Giecewicz. Przed laty na stałe związał się z naszym krajem. Wciąż jest aktywny zawodowo i z przejęciem komentuje wydarzenia polityczne i medialne. Jego uwagi i opinie sprawiają, że powszechnie uważany jest za szczerego polskiego patriotę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński Bernard Margueritte Klub Trójki społeczeństwo

Mur na granicy z Białorusią. Reszczyński: musi powstać wspólnymi siłami finansowymi

- Polski rząd musi wyraźnie powiedzieć, że mur na granicy polsko-białoruskiej musi powstać wspólnymi siłami finansowymi wszystkich państw Unii Europejskiej - ocenił w Polskim Radiu 24 publicysta Wojciech Reszczyński. Gośćmi audycji byli także Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie") i Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Adrian Stankowski Wojciech Reszczyński granica Białoruś bezpieczeństwo imigranci w Europie

"Na wyróżnienie z tej siódemki zasługuje przetwórstwo". Publicyści o rządowym programie dla rolników

- Trzeba uwolnić energię, która drzemie w naszych rodakach mieszkających poza miastami. Przez 30 lat rozwijały się wielkie miasta, takie jak Warszawa, a to co poza tym było mniej ważne - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie". Gośćmi audycji byli również Andrzej Potocki z tygodnika "Sieci" oraz Wojciech Reszczyński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Wojciech Reszczyński Adrian Stankowski rolnictwo Polski Ład polityka konwencja PiS

"Temperatura emocjonalna, optymizm i rodzaj odwagi". Jan Pietrzak gościem Trójki

Jan Pietrzak od sześćdziesięciu lat komentuje życie publiczne w Polsce. Od czasów PRL, przez III RP, do dzisiaj. Jak patrzy na czasy współczesne? Czy jego dorobek znajduje w nich odbicie? Jak wspomina początki swojej działalności oraz raczkujący w latach siedemdziesiątych Program 3 Polskiego Radia? 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński Trójka Klub Trójki KULTURA Jan Pietrzak kabaret

Sławomir Jastrzębowski o sprawie Lecha Wałęsy: polskie sądy są w tej chwili partią polityczną

- Polskie sądy orzekają w sposób łagodny w stosunku do Lecha Wałęsy i bardzo surowy wobec osób, które są przeciwko niemu - skomentował w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl). Gośćmi audycji byli także  publicysta Wojciech Reszczyński i Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Wojciech Reszczyński Sławomir Cenckiewicz Lech Wałęsa sądownictwo

Krzysztof Wyszkowski gościem "Klubu Trójki"

Współpracownik KOR, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych, uczestnik sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej, sekretarz tygodnika "Solidarność", aktywny komentator bieżących wydarzeń politycznych, doradca premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Jana Olszewskiego i... pomysłodawca prezydentury Lecha Wałęsy. Krzysztof Wyszkowski od lat komentuje życie publiczne w Polsce, zachowując własny oryginalny sposób myślenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Klub Trójki Wojciech Reszczyński Krzysztof Wyszkowski PRL Solidarność Lech Wałęsa

A jeśli Rosja zaatakuje kraje bałtyckie i Polskę?

Ostatni raport Reduty Dobrego Imienia poświęcony hipotetycznej wojnie w krajach bałtyckich i w Polsce zawiera analizę potencjałów militarnych Rosji i krajów NATO w Europie. Specjaliści coraz częściej omawiają konsekwencje nasilającej się od lat agresji dezinformacyjnej przeciwko Polsce. Czy grozi nam realne niebezpieczeństwo? Czego powinniśmy się spodziewać? 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński Trójka społeczeństwo Rosja bezpieczeństwo

Prymas Stefan Wyszyński – wielki mąż stanu bliski ludziom

– Pokazujemy wartości, na których prymas opierał swoje życie – miłość, tolerancję, szacunek i zrozumienie drugiego człowieka. To są rzeczy ponadczasowe i takie, które pozwolą osobom przychodzącym do muzeum zobaczyć, że za tą pokazywaną czasem zbyt posągowo postacią, kryje się człowiek pełen ciepła i humoru, który wpływał na innych ludzi – opowiada Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński historia Polski Stefan Wyszyński Piotr Dmitrowicz

Bolesne wspomnienia i problem zdrady

Marian Karczewski był w czasie wojny członkiem specjalnej grupy wywiadu AK kierowanej przez Ludwika Kalksteina. Kalkstein przyczynił się do uwięzienia i śmierci prawie 500 żołnierzy i oficerów AK w tym gen. Stefana Roweckiego "Grota". Po wojnie z jego usług korzystała komunistyczna Służba Bezpieczeństwa, która pozwoliła mu wyjechać na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński społeczeństwo Klub Trójki II wojna światowa zdrada Trójka

Polskość w tarapatach? Czy to czas na kulturową kontrrewolucję?

– Jak obronić się przed rewolucją kulturową, która pod hasłami demokracji, wolności, wyboru i tolerancji, dąży do zburzenia starego porządku moralno-prawnego? Jak obronić tradycyjną kulturę z jej chrześcijańskimi korzeniami, naszą religię, kościoły, pomniki bohaterów? Czy nie nadszedł czas na kulturową kontrrewolucję? – pytał w "Klubie Trójki" Wojciech Reszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Wojciech Reszczyński