Polskie Radio
Section05

Zobacz także

XVIII Festiwal Muzyki Rozrywkowej. "Duch Bogusława Klimczuka jest obecny w Kozienicach"

Przed nami XVIII Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka w Kozienicach. - Nasz patron był pianistą, dyrygentem, aranżerem, kompozytorem oraz prekursorem wielu interesujących akcji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury. Jakie gwiazdy zobaczymy na scenie w ten piątek i sobotę?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA Muzyczna Jedynka Kozienice Bogusław Klimczuk

Zarząd stanowią tu zwierzęta. "Lato z Radiem" w Parku Etnograficznym w Tokarni​

Park Etnograficzny w Tokarni liczy sobie aż 65 hektarów, a na jego terenie znajduje się około 100 wyjątkowych budynków. Zarząd parku stanowią zaś… zwierzęta. - To jest główny element, który przyciąga dzieciaki z miasta - mówi Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej. Czym są kurna chata, pierzchnickie mazidło i świętokrzyska zapaska? Sprawdziła to reporterka "Lata z Radiem" Małgorzata Raducha.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2021 Roman Czejarek Małgorzata Raducha wieś Kielce

Muzyczny outsider - Andrzej Nowak

- Andrzej Nowak jest kompozytorem, częścią historii muzyki elektronicznej, która w naszym kraju jest dość skromna i zapomniana, ale na pewno istnieje, począwszy od Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Trzeba te przeszłość odkrywać - mówi Filip Lech, współautor scenariusza wydarzenia "Andrzej Nowak. Zapomniany kompozytor muzyki komputerowej" w TR Warszawa. Trzeba tę przeszłość odkrywać - podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Małgorzata Jakubowska MUZYKA gaming

"Pottsville" Jima Thompsona - absurdalna komedia z drugim dnem

Nick Corey jest szeryfem liczącego zaledwie 1280 mieszkańców miasteczka Pottsville na południu Ameryki. Nie garnie się jednak do pracy - przymyka oko na lokalne niesnaski, stroni od konfrontacji, a czas najbardziej lubi spędzać na spaniu, jedzeniu i romansowaniu. W związku ze zbliżającymi się wyborami na nowego szeryfa Nick musi szybko i skutecznie zapobiec utracie posady.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura KULTURA

Maratończycy i amatorzy na start! 12. Festiwal Biegowy w Piwnicznej Zdrój

Dwadzieścia biegów na różnych dystansach, kolorowe stroje i tańce ludowe i festiwalowe miasteczko tętniące życiem – to wszystko jest częścią zbliżającej się 12. edycji Festiwalu Biegów w Piwniczej-Zdrowiu, która w dniach 10-12 września będzie gościć zarówno biegaczy, jak i ich bliskich. – Rozpoczynamy nowy rozdział naszej biegowej przygody – powiedziała na antenie Trójki prezes Fundacji Festiwal Biegowy Anna Czerwińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar STYL ŻYCIA rozmowa bieganie

"Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła". O pracy latarników w XXI wieku

Gdy my śpimy, oni pracują, dając marynarzom znać, gdzie jest ląd. Mimo technologii GPS i satelity latarnicy morscy wciąż są potrzebni. Sami mówią o sobie tak: Nasza praca jest bardzo prosta. Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła. Jednym z nich jest Piotr Laskowski, który wykonuje ten zawód już od 35 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Mateusz Drozda latarnie morskie praca Morze Bałtyckie Koszalin marynarze

Projekt Artists in Arms. "W Armii Andersa kwitło życie kulturalne"

- Na stronie naszego projektu prezentujemy mało znaną historię Armii Andersa. Opisujemy to, w jaki sposób w armii funkcjonowała kultura i sztuka. Artykuły są bogato ilustrowane, nierzadko unikatowymi materiałami, które pochodzą z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie i nie są powszechnie znane ani nie zaistniały jeszcze w powszechnym obiegu - mówił w Dwójce Mikołaj Gliński, koordynator projektu Artists in Arms w Instytucie Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Władysław Anders II Rzeczpospolita II wojna światowa armia Andersa Paweł Siwek Dwójka Hanka Ordonówna Józef Czapski Władysław Broniewski Melchior Wańkowicz Gustaw Herling-Grudziński Henryk Wars emigracja