Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Trójka w oczekiwaniu na CARBON Silesia Festival

Łącznie 26 godzin muzycznych doznań od ponad 30 polskich i zagranicznych wykonawców, kolorowe strefy relaksu, food market i wiele innych atrakcji, a to wszystko w industrialnej przestrzeni Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. W weekend 3-4 września radiowa Trójka będzie towarzyszyć pierwszemu w historii CARBON Silesia Festival. Na miejscu dźwiękowy rekonesans zrobił już Paweł Turski, którego efektami podzielił się z nami w audycji "Trójka do trzeciej".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda KULTURA Śląsk Paweł Turski Zabrze

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" w trasie po Polsce

Najważniejsze symbole Rzeczypospolitej i historia państwa w pierwszych latach niepodległości – to prezentuje nowoczesna wystawa przygotowana przez Biuro Programu "Niepodległa", która od początku sierpnia jest w trasie po Polsce. Do końca września Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" zawita łącznie do 20 miast i kurortów, w każdym będzie czekał na zwiedzających przez trzy dni. Nowoczesna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy czy makiety będzie dostępna bezpłatnie, dla wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA niepodległość POLSKA wojna polsko-bolszewicka Józef Piłsudski Mateusz Drozda Trójka

Michał Kirmuć: Charlie Watts był perkusistą bardzo oryginalnym

We wtorek 25 sierpnia świat obiegła wiadomość o śmierci Charliego Wattsa, perkusisty grupy The Rolling Stones. Miał 80 lat, z czego 60 występował z gitarzystą formacji Keithem Richardsem i wokalistą Mickiem Jaggerem. – To jedna z tych informacji, których absolutnie nikt się nie spodziewał. Rolling Stonesi to zespół, który wydawał się wieczny – powiedział Michał Kirmuć, dziennikarz Trójki, a także gitarzysta i perkusista.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Ciechański MUZYKA zespół muzyka hp Michał Kirmuć Rolling Stones perkusja odeszli 2021

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Polacy powalczą o medale

Jeszcze niedawno cały świat żył Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, a dziś ruszyły zmagania niepełnosprawnych sportowców. Nasz kraj reprezentuje w Japonii 89-osobowa ekipa. - Poziom jest równy i wszystko może się wydarzyć, ale mam nadzieję, że po turnieju, to my będziemy cieszyć się z tych najfajniejszych sukcesów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Partyka, tenisistka stołowa.
Zobacz więcej na temat:  aktywność fizyczna igrzyska paraolimpijskie Tokio 2020 niepełnosprawni niepełnosprawność Krzysztof Kuzak

"Czwarty rozbiór Polski". Prof. Rafał Habielski: agresji Niemiec na Polskę nie można było uniknąć

Dnia 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie został podpisany niemiecko-sowiecki pakt o nieagresji. Nazwany od nazwisk ministrów spraw zagranicznych obu państw paktem Ribbentrop-Mołotow, zawierał także tajny protokół, którego konsekwencje określa się jako czwarty rozbiór Polski.
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow III Rzesza II Rzeczpospolita ZSRR Rafał Habielski Dorota Truszczak HISTORIA

Dorota Kozińska: Magdalen Nabb ma wyczulony nerw prozatorski

- Magdalen Nabb jest nieszczególnie znana w swojej ojczyźnie Wielkiej Brytanii, ale jej książki były tłumaczone na wiele języków europejskich, a wszystkie jej kryminały zostały przetłumaczone na włoski. Ten specyficzny portret Florencji zyskał uznanie Włochów - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Dorota Kozińska, tłumaczka i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Kozińska Florencja książki kryminał Dwójka literatura

Szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach jeszcze we wrześniu

Trwają przygotowania do rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalne pakiety informacyjne na temat ich organizacji. Powód? - Konsekwencje przechorowania COVID-19 w żaden sposób nie omijają dzieci. Niestety jest to coraz mocniej widoczne w gabinetach pediatrycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lek. Łukasz Durajski, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus szczepienia - raport szkoła zdrowie zdrowie dziecka

Nieprzeciętny 2018 Michał Brańka debiutuje w muzyce

W skład zespołu Tara Gayan, oprócz Michała, wchodzą interdyscyplinarni artyści: Agnieszka Mendel i Maciej Hanusek. - Tworzymy rodzaj pewnej mozaiki. To jest kawałek historii tego, jak się spotkaliśmy, co przebrzmiewa zarówno w samym "Tribute to Life", jak i w całej naszej twórczości - mówi Michał Brańka w Czwórce. - Jesteśmy trochę takimi podróżnikami - i życiowymi, i muzycznymi.                                                       
Zobacz więcej na temat:  Czwórka muzyka elektroniczna hobby Kasia Dydo Katarzyna Dydo Damian Sikorski Nieprzeciętni 2018