Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wojna, kalectwo, malarstwo. Władysław Strzemiński - malarz wyklęty

Prace z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych, rzadko prezentowanych szerokiej publiczności. "Władysław Strzemiński. Podwójna jednorodność" - to najnowsza wystawa w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Wystawa przybliża twórczość artysty z lat 1929-1951, w tym jego rysunki, litografie i dzieła malarskie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo SZTUKA Władysław Strzemiński Małgorzata Wosiek awangarda

Gdzie polityka nie może, tam kulturę pośle? Polska prezydencja w UE

Hasłem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie UE będzie "Bezpieczeństwo, Europo", a logiem - polska flaga wpisana w skrót "EU". To czas także na ofensywę kulturalną. - Bardzo ważną rolę w dzisiejszej polityce odgrywa dyplomacja kulturalna. Czasem w to miejsce, w które nie wchodzi twarda polityka czy gospodarka, może bardzo miękko wejść kultura - wyjaśniła w Dwójce Marta Cienkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Unia Europejska polityka Marta Cienkowska Jakub Kukla KULTURA

Marta Kawalec o wybitnym lektorze Polskiego Radia. "Wiele osób dziękowało Ksaweremu Jasieńskiemu za jego głos"

Ksawery Jasieński, wybitny lektor i spiker Polskiego Radia oraz Telewizji, niedawno skończył 93 lata. Z tej okazji w Studiu PR im. Władysława Szpilmana odbędzie się jego benefis. - Wszystko będzie przygotowane w najdrobniejszych szczegółach, aby opowiedzieć historię pana Ksawerego - mówi w radiowej Jedynce Marta Kawalec, autorka książki poświęconej legendarnemu spikerowi.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Ksawery Jasieński Marta Kawalec

Nie dajmy się zwariować przed świętami. Jak zapewnić sobie spokój?

Święta za pasem, a nas dopada stres. Boimy się, że tym razem nie zdążymy z przygotowaniami. Jak sobie poradzić, jeśli myśl o natłoku przedświątecznych obowiązków nas przytłacza? Czy są proste sposoby na rozwiązanie takich sytuacji? Jakie są przedświąteczne koła ratunkowe? 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska święta rodzina psychologia dzieci prezenty Boże Narodzenie stres społeczeństwo

Zimowe igrzyska olimpijskie w Polsce - czy to możliwe?

Jaką infrastrukturą dysponują sportowcy dyscyplin zimowych w Polsce - jaki jest ich stan? Jak twierdzi gość Czwórki Adam Pawlukiewicz, do Czech czy Słowacji trochę nam brakuje. Jednak nic nie jest stracone, a wizja nawet zimowych igrzysk olimpijskich nad Wisłą wcale nie jest nieprawdopodobna.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka aktywność aktywność fizyczna zima igrzyska igrzyska olimpijskie Jędrzej Rosiewicz Adam Pawlukiewicz

Sztuczna inteligencja szansą na wczesne wykrycie raka piersi. Nowatorski projekt Polaków

Polscy badacze, dr Jan Witowski i prof. Krzysztof Geras z Uniwersytetu Nowojorskiego wykorzystali sztuczną inteligencję do tego, żeby stworzyć test diagnozujący skuteczność terapii celowych. - W przypadku nowotworów piersi ten test będzie dokładniejszy od innych o 30 proc. - mówi na antenie Jedynki dr Maciej Kawecki. 
Zobacz więcej na temat:  nowotwory rak piersi medycyna sztuczna inteligencja NAUKA USA innowacyjność badanie Maciej Kawecki infografika

Ultradźwiękowa metoda produkcji liofilizowanej żywności

Frytki z mango, chipsy truskawkowe lub batoniki jabłkowe - liofilizowane produkty coraz częściej goszczą na naszych stołach. Żywność liofilizowana jest smaczna i zdrowa, bo specjalny sposób jej konserwowania zachowuje wiele wartości odżywczych. Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka żywność produkcja Monika Suszek Sieć Badawcza Łukasiewicz

Lekcje muzealne, śpiew i fotografia. Co planuje Muzeum Warszawy w 2025 roku?

Ćwierć miliona odwiedzających, ponad osiemset wydarzeń, w tym wystaw, warsztatów i pokazów filmowych - to tylko kilka liczb obrazujących mijający rok w Muzeum Warszawy. - Kolejny rok zapowiada się równie intensywnie - zdradziła w radiowej Dwójce dyrektorka instytucji Karolina Ziębińska.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Warszawy Jakub Jamrozek Dwójka KULTURA muzeum Warszawa fotografia wystawa Karolina Ziębińska

Obcy pośród natury - jak inwazyjne gatunki obce zagrażają środowisku

Inwazyjne gatunki obce to jedne z największych istniejących zagrożeń biologicznych. Przenoszone są na nowe obszary przez człowieka; zmieniają ekosystem i podporządkowują sobie nowe otoczenie. Jakie gatunki zagrażają naszemu środowisku i w jaki sposób się u nas znalazły?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zwierzęta natura przyroda środowisko środowisko naturalne gatunek inwazyjny Rafał Maciaszek Marta Hoppe