Polskie Radio
Section05

Zobacz także

TYLKO U NAS Planica 2023: Kamil i Dominik Bury - test zgodności braci

Dominik Bury i Kamil Bury to czołowi polscy biegacze narciarscy. Są braćmi niby różnymi - o rok starszy Kamil jest dużo wyższy, a na trasach biegowych specjalizują się w różnych konkurencjach. Jednak są też wyjątkowo zgodnymi przyjaciółmi, którzy spędzają ze sobą ponad 330 dni w roku. Przed pierwszymi startami podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Planicy, z biegaczami rozmawiał Andrzej Grabowski, dziennikarz radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Grabowski

Zamek Królewski na Wawelu uruchamia trasę podziemną. Pierwsi turyści zwiedzą ją już w tym roku

Wawel podziemny część I. Nowa trasa turystyczna pod wschodnim skrzydłem zamku to złożony i innowacyjny projekt, który z pewnością zyska miano jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2023 roku. Dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa otrzymał ponad 4.094.000 zł dofinansowania. Koszt całego projektu to ponad 12.381.000 zł. Resztę środków zapewniają dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Kraków Wawel muzeum Andrzej Betlej

Ignacy Czwartos: w swojej twórczości staram się połączyć abstrakcję z figuracją

- Pracuję nad tym od prawie trzydziestu lat. Staram się połączyć w swojej twórczości abstrakcję z figuracją. Wynika to trochę z tradycji ikony, ale też z tradycji malarstwa sarmackiego, trumiennego, gdzie dopatruję się właśnie i abstrakcji, i figuracji - mówił w Dwójce Ignacy Czwartos, który w czwartek (23.02) otworzy w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie swoją nową wystawę pt. "Malarz klęczał, jak malował".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa SZTUKA Dwójka Michał Nowak

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Specjalna wystawa Narodowego Centrum Kultury

Na ten rok przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury zrealizowało badanie dotyczące współczesnej znajomości postaci naukowca i jego dorobku oraz organizuje międzynarodowy konkurs na instalację przestrzenną poświęconą wybitnemu naukowcowi. Choć Kopernik jest kojarzony głównie z odkryciami astronomicznymi, to zajmował się wieloma dziedzinami nauki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA Mikołaj Kopernik Narodowe Centrum Kultury

"Ojciec Chrzestny" - pół wieku na ekranach

- Normalni ludzie chcą po prostu obejrzeć w kinie film, dać się zaczarować, a nie widzą całej tej pracy, która za tym stoi. Przekonanie, które stoi za tym filmem, to jest takie, że tylko ludzie z branży zrozumieją siebie nawzajem, będą sobie przyjaciółmi i będą w związkach, dlatego że to jest trochę życie w jakimś osobnym plemieniu i to plemię porozumiewa się trochę własnym językiem, ma własne obyczaje - mówiła o serialu "The Offer" opowiadającym o kulisach powstawania produkcji "Ojca Chrzestnego" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Francis Ford Coppola kino Piotr Gociek Adriana Prodeus Dwójka reżyser

Jerzy Skolimowski z wystawami w Berlinie

- Skoro wszystkie gwiazdy kina, reżyserzy, a także osoby mające wpływ na dystrybutorów, być może też pośrednio na zdanie członków amerykańskiej akademii, będą na festiwalu, to organizacja wystawy malarskiej nieopodal, bo to jest dosłownie kilka minut od Berlinale, jest dobrym pomysłem - mówiła w Dwójce Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, współorganizatora ekspozycji prac Jerzego Skolimowskiego w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski Dwójka Jakub Kukla wystawa malarstwo Barbara Schabowska

Opowiedzieć o wojnie. Ukraińska rzeczywistość w filmach dokumentalnych

Wyreżyserowany przez Seana Penna dokument "Superpower" miał swoją premierę podczas rozpoczętego niedawno 73. Berlinale - niemieckiego festiwalu filmowego. Pierwotnie produkcja miała przedstawiać drogę Wołodymyra Zełenskiego do fotela prezydenta Ukrainy; zmiana planów nastąpiła jednak po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Nakręcenie filmu dokumentalnego o wojnie nie należy do łatwych zadań, o czym wiedzą także polscy twórcy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Ukraina film dokumentalny sean penn

Formy spędzania czasu wolnego w PRL - wystawa we Wrocławiu

W Design BWA Wrocław już niedługo będzie można oglądać wystawę "Kowalscy muszą wypocząć. Wystawa o Pafawagu i czasie wolnym. - Zakłady pracy organizowały wycieczki, wspólne aktywności, co było bardzo integracyjne dla pracowników - mówi Iwona Kałuża, kuratorka wystawy. - Dzięki temu nawiązywały się przyjaźnie, miłości, a nawet zawierane były małżeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wystawa PRL historia PRL Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Język ojczysty: polski, kaszubski czy może jakiś inny?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwany też Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego, został uchwalony przez UNESCO w 1999 roku. Obchodzony jest 21 lutego na pamiątkę śmierci pięciu studentów z Dhaki, którzy zginęli tego dnia domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W Polsce oficjalnie występuje jeden język regionalny, blisko 10 dialektów i kilkadziesiąt gwar. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski język ojczysty Kaszuby Śląsk Michał Kowarski Radosław Nałęcz Trójka

"Była nieoczekiwana". Małgorzata Zajączkowska o roli w amerykańskim filmie "Late Bloomers"

Swoje życie zawodowe dzieli między Stany Zjednoczone i Polskę. Aktorka pracowała z reżyserami Paulem Mazurskym i Woodym Allenem. 10 marca w Austin, w USA będzie premiera filmu "Late Bloomers", w reżyserii Lisy Steen, w którym zagrała jedną z głównych ról. Małgorzata Zajączkowska, będąc gościem Joanny Sławińskiej w audycji "Po drugiej stronie lustra" opowiedziała o swojej karierze i życiowych doświadczeniach.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Małgorzata Zajączkowska aktorstwo USA kino