Polskie Radio
Section05

dwójka hp

"Wydarzenie Historyczne Roku 2021" - znamy laureatów

 - Po raz 15. honorujemy najciekawsze projekty związane z edukacją historyczną. Zależy nam na tym, aby przypominać ważne wydarzenia z ubiegłego roku. Za nimi stoją wspaniali ludzie, kuratorzy muzeów, działacze i animatorzy kultury. Chodzi również o to, aby uczyć się od najlepszych, jak w nowoczesny sposób z wiedzą historyczną docierać do odbiorców - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, organizatora plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Kostro Enigma

Tymoteusz Bies - od Konkursu Chopinowskiego do planu filmowego [ZOBACZ WIDEO]

- Mój bohater wyrwał się kierowany ambicją zawodową, ale w sensie emocjonalnym, tożsamościowym jest tak samo zagubiony jak w tym malutkim miasteczku przed wyjazdem. Albo jeszcze bardziej - mówił w Dwójce w niedzielny poranek Tymoteusz Bies, pianista, a także aktor, bohater nagrodzonego na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji filmu "Chleb i sól".
Zobacz więcej na temat:  Tymoteusz Bies festiwal filmowy Wenecja Dwójka Róża Światczyńska muzyka klasyczna kino

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Andrzej Zieliński Jakub Kukla II wojna światowa ZSRR Dwójka Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy Związek Sowiecki

"Wielki strach" Juliana Stryjkowskiego – Lwów pod sowiecką okupacją

17 września mija kolejna, 83. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Łatwo, zbyt łatwo zapominamy, że Polska była od 1939 roku okupowana przez dwa państwa: Niemcy i Rosję Sowiecką. I ta druga okupacja, terytorialnie większa od niemieckiej, miała równie tragiczne skutki. Tysiące, setki tysięcy ofiar, zsyłki, głód, ale czymś równie tragicznym, czymś, co zatruło umysły wielu ludzi, był strach, wielki strach.
Zobacz więcej na temat:  Julian Stryjkowski 17 września 1939 literatura okupacja sowiecka Dwójka Wacław Holewiński

Warszawska Jesień 2022. "To wyjątkowy festiwal"

- Na "Warszawską Jesień" po dwóch latach przerwy wraca symfonika i duże składy. Zwracamy także uwagę na wyjątkowe sprzężenie zwrotne między wykonawcami a kompozytorami. Szczególna będzie również obecność muzyki ukraińskiej - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W piątkowy wieczór 16 września Dwójka transmitowała koncert inauguracyjny, a w jego przerwie wysłuchaliśmy rozmów z twórcami festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Dwójka Beata Stylińska

Piotr Baron: Sinfonia Iuventus gra najpiękniejszą polską muzykę

- Nasza orkiestra zrealizowała wszystkie koncertujące formy maestra Krzysztofa Pendereckiego, który był naszym patronem artystycznym. To gigantyczne dzieło, a nagrywamy dość często i nie narzekamy na brak pracy. Plany są bardzo obfite, ale czasami weryfikuje je rzeczywistość - mówił na antenie Dwójki Piotr Baron, saksofonista, kompozytor i dyrektor Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Baron Dwójka Karol Furtak Sinfonia Iuventus Jerzy Semkow

Eugeniusz Knapik: "Moby Dick" to moje wyznanie wiary

- Nie ma lepszej formy doświadczenia i rozwijania wyobraźni niż śledzenie, jak dźwięk wypełnia przestrzeń - mówił w Dwójce Eugeniusz Knapik, odnosząc się do swojej pracy przy wykonaniu "La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ" Oliviera Messiaena. - Ale nie przestrzeń akustyczną, bo dźwięk dla mnie w tym sensie niewielkie ma znaczenie, ale jak jest on nośnikiem treści - precyzował.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Eugeniusz Knapik Dwójka KULTURA Beata Stylińska Warszawska Jesień Olivier Messiaen

"Suwerenność sieciowa chroni państwa przed współczesnymi rozbiorami"

- Globalizacja przyniosła światu współzależność instytucjonalną, cywilizacyjną, polityczną, militarną i gospodarczą. W Unii Europejskiej państwa dzielą się obowiązkami, oddają jakieś kompetencje, a w zamian mogą działać poprzez międzynarodowe instytucje. Zagrożeniem jest jednak utrata sprawczości państw i to można w jakimś sensie przyrównać do współczesnego rozbioru - mówił na antenie Dwójki Grzegorz Lewicki, ekspert ds. nowych technologii, filozof i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 rozbiory Polski Dwójka historia Polski Michał Szułdrzyński

Sulamita Ślubowska: to ma być przyjemne dla mnie i słuchacza

- Chciałam szczególnie, żeby początek pierwszej części Sonaty Brahmsa przeniósł nas troszkę w jakieś przyjemne miejsce, cokolwiek to znaczy dla danej osoby. Akurat w tej "Miejscówce" bardzo się skupiliśmy, żeby nie pokazywać tylko artystów grających, ale też właśnie miejsca, w których pracowaliśmy - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Sulamita Ślubowska, gospodyni najbliższej odsłony Dwójkowego cyklu koncertów online.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Sulamita Ślubowska Paweł Siwek koncert skrzypce Konkurs Wieniawskiego Dwójka MUZYKA Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Nagroda POLIN - by chronić pamięć i budować mosty

- Kiedy tworzyliśmy Nagrodę POLIN, było dla nas ogromnym zaskoczeniem (a zarazem informacją dla Muzeum i dla świata), że tylu ludzi robi coś z własnej woli, za własne środki, we własnym wolnym czasie po to, by przywracać i chronić pamięć o historii polskich Żydów - mówił w radiowej Dwójce Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Żydzi Muzeum Historii Żydów Polskich Aldona Łaniewska-Wołłk muzeum konkurs historia Polski edukacja warsztaty pamięć

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego 17 września 1939 Dwójka Ukraina

Bajka muzyczna "Król Maciuś I" – najmłodsi mają głos

– Napisanie bajki muzycznej to jest bardzo ciekawe wyzwanie – napisać coś, co jest proste do wykonania i jednocześnie ciekawe do słuchania – opowiadał w Dwójce Jerzy Rogiewicz, kompozytor bajki muzycznej "Król Maciuś I" na orkiestrę i chór dziecięcy. Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia w najbliższą niedzielę 18 września o godzinie 13.00.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Korczak Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna bajka dzieci KULTURA

Joanna Szczepkowska: przygotowuję się do "Ballad" jak pianista do grania Chopina

Wieczór "Dzikie ballady Adama M." powstał z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych i ostatnich klas szkół podstawowych. Jest to wyjątkowe spotkanie z balladami Adama Mickiewicza, podczas którego Joanna Szczepkowska wprowadza młodych widzów w świat romantyzmu i klimatów z dawnych wierzeń. 
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Adam Mickiewicz joanna szczepkowska Dwójka Rok Romantyzmu Polskiego

Jarosław Cymerman: w 1944 roku odradza się w Polsce życie teatralne

- Lata 1944-1949 to czas, kiedy w jakimś sensie kończyła się pewna epoka i zaczynała nowa. Z jednej strony były to pierwsze sezony tzw. Polski Ludowej, ale z drugiej były to ostatnie sezony teatru sprzed 1939 roku. Był to moment, kiedy kończyły się pewne zjawiska – te negatywne, jak i pozytywne, które obserwowaliśmy w teatrze międzywojennym - mówił dr Jarosław Cymerman, teatrolog i autor książki "Sezony pierwsze i ostatnie. Teatr Miejski w Lublinie w latach 1944-1949".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Cymerman teatrologia historia teatru Dwójka KULTURA