Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień muzyka współczesna Jerzy Kornowicz Dwójka Paweł Siwek KULTURA

Galaktyka Lema. "Punktem wyjścia do pracy nad serwisem było archiwum radiowe"

- Okazało się, że w Archiwum Polskiego Radia jest tak dużo wywiadów ze Stanisławem Lemem, które właściwie są nieznane, bo zostały wyemitowane na antenie tylko raz, że przyszedł nam do głowy pomysł, żeby przewodnikiem po Galaktyce Lema uczynić samego Lema - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Izabella Mazurek, współautorka serwisu internetowego Polskiego Radia, który znalazł się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Prix Italia w kategorii: Web Fiction.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Izabella Mazurek Jakub Kukla Prix Italia Prix Europa Dwójka

Nie żyje Jean-Luc Godard. "Całe życie eksperymentował z kinem"

- To, co Godard wypuszczał ze swojej pracowni, to było coś nowego, rewolucyjnego. Jego rola w kinie jest nie do przecenienia. Bez niego kino traci swój wewnętrzny rozpęd; ten rozpęd, który powodował odnowienie tej sztuki - mówił w radiowej Dwójce o słynnym francuskim reżyserze Andrzej Kołodyński, filmoznawca. Jean-Luc Godard zmarł we wtorek (13.09) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Luc Godard Dwójka FILM kino Łukasz Adamski Andrzej Kołodyński Łukasz Maciejewski

Bassem Akiki: orkiestra jest sercem całej opery

- Przez czas pandemii udało nam się wyciągnąć orkiestrę z orkiestronu, czyli tej dziury, gdzie gra orkiestra operowa. Każdy kompozytor, dyrygent, muzyk i śpiewak powinien wiedzieć, że bez orkiestry w operze nic nie może się wydarzyć - mówił w Dwójce dyrygent, kompozytor i dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej Bassem Akiki.
Zobacz więcej na temat:  Bassem Akiki Dwójka muzyka klasyczna opera Opera Wrocławska KULTURA Jakub Kukla

Willa "Palace" - świadek gehenny wojennej w Zakopanem

- Szacuje się, że między sto a czterysta osób zostało tam zamordowanych. Nie znamy dokładnej liczby, cały czas to badamy. Budynek jest pomnikiem pamięci martyrologicznej - mówił o willi "Palace" w Zakopanem Michał Murzyn pracujący na stanowisku Głównego Inwentaryzatora w Muzeum Tatrzańskim, wcześniej zatrudniony w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane II wojna światowa muzeum Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Podhale

Milion zabytków on-line dzięki Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa

- To rewolucja polegająca na tym, że w jednym miejscu w sieci udostępniamy 1,3 mln dokumentów na temat 700 tysięcy zabytkowych obiektów w Polsce – nie tylko wpisanych do rejestru, ale również znajdujących się w wojewódzkich ewidencjach zabytków - opowiadała Katarzyna Zalesińska, szefowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który udostępni dokumenty dotyczące dóbr kultury na portalu zabytek.pl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Narodowy Instytut Dziedzictwa digitalizacja treści digitalizacja zabytki KULTURA

"Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem"

- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Muzeum Narodowe w Krakowie Jakub Kukla KULTURA

"Mali tułacze" - dzieci zesłańczej drogi i ich wygrane losy

- Lata, które spędziły już po wyjściu z Rosji z armią gen. Andersa, określane są jako najszczęśliwsze lata życia, tym bardziej że wciąż były dziećmi i wciąż nie wróciły do Polski, która była komunistyczna i nie była tak sympatyczna jak Afryka czy Indie w tamtym czasie - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Lada autor książki "Mali tułacze", która jest w tym tygodniu lekturą w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Dwójka Paweł Siwek armia Andersa dzieci dzieciństwo Iran

Michał Klauza o Kilarze, Dvořáku i planach Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

- Nasze działania artystyczne są coraz bardziej doceniane przez organizatorów różnych festiwali. Orkiestra wychodzi poza studio koncertowe, jesteśmy coraz bardziej zauważani i zapraszani - mówił na progu nowego sezonu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza, dyrektor artystyczny zespołu.
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Polska Orkiestra Radiowa studio im. Witolda Lutosławskiego Warszawa Wojciech Kilar Antonin Dworak muzyka klasyczna Dwójka Beata Stylińska Michał Klauza

Hendrick Goltzius i ilustracja powiedzenia "Marna miłość o głodzie"

Przedstawieniem, które często wracało w twórczości Goltziusa i realizowane było w różnych mediach, była ilustracja popularnego, a zaczerpniętego z "Eunucha" Terencjusza przysłowia: "Sine Cerere et Libero (Baccho) friget Venus". W dosłownym tłumaczeniu brzmi ono: "Bez Cerery i Libero (Bachusa) marznie Wenus", aczkolwiek istnieje polska wersja tego przysłowia – "Marna miłość o głodzie".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek SZTUKA

"Za jeden uśmiech". Kulturoznawczyni: symbolika lasu jest ambiwalentna

- Dla kulturoznawcy, dla folklorysty las jest rozpoznawany jako przestrzeń, gdzie bujnie pleni się życie. Jest też symbolem dobrego początku każdego życia. Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" pokazał nam matecznik, który jest w głębi lasu, do którego nikt nie może dojść, a gdzie zwierzęta bezpiecznie chronią się i dorastają - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  las podróże po Polsce Dwójka KULTURA Roch Siciński

DCz #629. Maria Sławek: nie sądziłam, że Wajnberg stanie się dla mnie tak ważny

- Mieczysław Wajnberg pojawił się w moim życiu wraz z taką nudnawą właściwie kwestią doktoratu, który postanowiłam zrobić po skończeniu studiów. Ponieważ już wcześniej interesowałam się w ogóle relacjami między władzą a artystą, szczególnie w ZSRR, czułam, że jest to temat, który mnie pod każdym względem interesuje - mówiła w radiowej Dwójce Maria Sławek, skrzypaczka, badaczka twórczości Wajnberga i miłośniczka analogowego brzmienia.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Weinberg MUZYKA Dwójka Przemysław Psikuta