Polskie Radio
Section05

dzieci

Festiwal, który inspiruje do eksploracji świata. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu

Uważamy, że sztuka dla dzieci jest ważna - mówią organizatorzy Biennale Sztuki dla Dziecka, zamieniający Poznań w festiwalowe centrum twórczości. Wydarzenie łączy różne formy artystyczne, inspirując do odkrywania świata. O szczegółach opowiadała w Dwójce Joanna Żygowska, dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Biennale Sztuki dla Dziecka Poznań SZTUKA KULTURA Jakub Jamrozek

"Wodyseja", czyli pełna przygód podróż Kory z Wierzbowej Łąki

Pewnego dnia wielka fala zmywa dom młodej bobrzycy Kory, oddzielając ją od rodziny i skazując na wygnanie. Zrozpaczona i przestraszona, musi wyruszyć w podróż, by odnaleźć bliskich, a także Wierzbową Łąkę, gdzie się wychowała. Wędrówka, która ją czeka, będzie pełna niespodzianek i zaskakujących spotkań, a każde z nich okaże się lekcją na całe życie. Gościem audycji 'kultura nie śpi" był Adam Robiński - autor książki "Wodyseja".
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

Czytanie dzieciom – prosty gest, wielkie korzyści. Akcja #TataTeżCzyta

Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku trzech lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych; zdystansować się wobec trudów dorastania. Daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością. W audycji "Kultura nie śpi" rozmowa o pożytkach płynących z czytania z Aleksandrą Strzelecką - specjalistką ds. komunikacji i mediów w Fundacji Powszechnego Czytania oraz Maciejem Pertkiewiczem - tatą, architektem, ambasadorem akcji #TataTeżCzyta.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

Polskie Radio 24 Groźne meningokoki. Choroby, które wywołują, mogą być zabójcze

Choroba wywołana przez meningokoki może mieć błyskawiczny przebieg, a co gorsza może doprowadzić do śmierci chorego lub spowodować u niego ciężkie powikłania. - Wszystko zależy od wieku pacjenta, ale także od rodzaju bakterii, który go zaatakował - mówiła w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24 prof. Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog i pediatra.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo Polskie Radio 24 pediatra

Polskie Radio 24 Tydzień za tydzień. Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków

Co zmieniło się przez lata w postrzeganiu rodzicielstwa przedwcześnie urodzonych dzieci? Od niedawna urlopy macierzyńskie matek tych najmniejszych dzieci liczone są inaczej. Jaką pomoc rodzice wcześniaków dostają dzisiaj i co jeszcze powinno się zmienić? O tym w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24 rozmawiają Małgorzata Telmińska i jej gość Elżbieta Brzozowska z fundacji "Koalicja dla Wcześniaka".
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo Polskie Radio 24 noworodek

Lekarz: hałas wpływa na wszystkie układy i narządy. Jak chronić słuch dzieci?

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, kluczowy dla rozwoju mowy, nauki i kontaktu ze światem. Współczesne dzieci są coraz bardziej narażone na czynniki, które mogą go uszkadzać. Długotrwały, powtarzający się hałas może prowadzić do problemów z koncentracją, trudności w nauce, a nawet nadpobudliwości. Jak chronić dzieci przed hałasem – nie tylko tym nazywanym smogiem akustycznym, ale i tym, który same sobie fundują, korzystając ze słuchawek?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dziecko zdrowie zdrowie dziecka słuch Henryk Skarżyński

Jak mówić dzieciom o państwie? Polskie Radio Dzieciom i Kancelaria Senatu edukują najmłodszych!

Jak budować świadomość obywatelską u najmłodszych? Jak mówić dzieciom o państwie, demokracji i obywatelskości w sposób zrozumiały, ciekawy i inspirujący? Jak znaleźć odpowiednie narzędzia i język, który trafi do przedszkolaków i młodszych uczniów szkoły podstawowej? Odpowiedzi na te pytania znaleźli wspólnie Kancelaria Senatu oraz Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Martyna Chuderska

Z pamiętnika młodego zielarza, czyli o niezwykłej sile roślin

W maju jak w raju! Ale dlaczego czasami bez słońca i z przymrozkami?? Te chłodne majowe dni nie wzięły się znikąd. Są a nie odpowiedzialni pewni "źli na ogrody chłopacy"... Co to za hultaje? O tym między innymi opowie bohaterka Źródełka - doktor Sara Orzechowska, wielbicielka wszelkiej maści chwastów i znająca nie jedną legendę o roślinach etnolożka.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Muzyka dla dzieci instrumenty taniec zioła Monika Gigier