Polskie Radio
Section05

HISTORIA

"Jego historia nadaje się na kilka filmów". Tadeusz Płużański o Henryku Wieliczko ps. Lufa

- Można powiedzieć, że chłopaki z Wileńskiej AK to był inny sort Polaków, taki jeszcze bardziej zaangażowany, jeszcze bardziej patriotyczny. Oni rzeczywiście żyli tymi wartościami Bóg, Honor, Ojczyzna i byli przy tym niezwykle skuteczni  - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa PRL komunizm Polskie Radio 24 historia Polski Tadeusz Płużański ludzie POLSKA

Isaac Bashevis Singer. Cząstka Warszawy pozostała w nim na zawsze

24 lipca 1991 roku zmarł Isaac Bashevis Singer, pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku. - Kiedy mówię "Warszawa", to oczami duszy widzę dawną żydowską Warszawę. Widzę dawne żydowskie ulice, kramy, bożnice, domy, targowiska, podwórka pełne żydowskich mieszkańców. Wbrew temu, co wiem […] nie potrafię sobie przedstawić Warszawy jako zwałów gruzu [….] - podkreślał Izaak Bashevis Singer w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  literatura Warszawa Żydzi II RP II wojna światowa Holokaust Izaac Bashevis Singer

"Inspiracją był początek życia mojej babci". Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce

- Książka zaczyna się w roku 1912, natomiast zawiera sporo retrospekcji kilka lat wstecz, a kończy się dzień przed wybuchem powstania wielkopolskiego, był to 26 grudnia - tak mówiła w Polskim Radiu 24 o książce "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" jej autorka Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek literatura KSIĄŻKA czytelnictwo literatura polska KULTURA ignacy paderewski

80. rocznica wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Senat podjął uchwałę

Senat jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. "Niech pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach stanowi wyraz potępienia ludobójczych działań, tak by okrucieństwo, jakie wydarzyło się przed 80 lat, nigdy już się nie powtórzyło" - zapisano w uchwale. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa nazizm getto warszawskie Żydzi Senat Holokaust Niemcy historia Polski

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki

Audi świętuje 50-lecie modelu "80"

Są samochody, które kształtują wizerunek marki i zmieniają bieg motoryzacji. Jednym z takich aut jest z pewnością model "80", który wyznaczył Audi strategiczny kierunek jazdy.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 audi Niemcy historie

"Do tej pory widzieli tylko jedną stronę medalu". Sellin o relacjach polsko-ukraińskich w kontekście Wołynia

- Ukraińcy nie godzą się na nasze poszukiwania tych miejsc, ekshumacje, pochówki, upamiętnienia. Jednak teraz odblokowali się na ten temat i chcą o tym rozmawiać. Po prostu zauważyli, że ta historia nie powinna ciążyć na naszych relacjach w tak mocny sposób, w sytuacji, kiedy pokazaliśmy, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin historia Polski Rzeź Wołyńska Ukraina ŚWIAT Europa