Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego" Przemysława Ostrowskiego w reżyserii autora

To słuchowisko poetyckie, historia powstania listopadowego. Wiersze napisane przez poetów-powstańców ukazują emocje towarzyszące od przedednia wybuchu powstania, aż do wyjścia wojsk powstańczych z granic zaboru rosyjskiego - do Prus i Austrii. Wiersze wyrażają odwagę i strach. Ta poetycka kronika powstania to przede wszystkim opowieść o tym, co najbardziej ludzkie - życie i śmierć, miłość, lęk oraz nadzieja, której różne odcienie są odmalowywane na tle wydarzeń z lat 1830-1831. Reżyseria: Przemysław Ostrowski. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Obsada: Natalia Kaja Chmielewska, Paweł Krucz, Tomasz Marzecki, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak 
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19

Europejska Agencja Leków i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowały w pierwszych dniach kwietnia, że rekomendują czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 80 lat i starszych. Od wczoraj, 20 kwietnia, osoby po 80. roku życia, decyzją ministra zdrowia, będą mogły przyjąć kolejną dawkę przypominającą szczepionki. 
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepienia społeczeństwo zdrowie senior

Jakóbik: Niemcy uzależnili się od rosyjskiego gazu, chcieli nim napędzać cały swój przemysł

Niemiecka minister spraw zagranicznych, Annalena Baerbock, po spotkaniu ze swoimi bałtyckimi odpowiednikami w Rydze poinformowała, że Niemcy do końca roku zaprzestaną importu ropy naftowej z Rosji. Wojciech Jakóbik zwraca uwagę, że zdecydowanie trudniej będzie Niemcom zrezygnować z pozostałych surowców. - Uzależnili swoją gospodarkę od gazu z Rosji - przypomina.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja gaz ziemny ropa naftowa Niemcy Europa ŚWIAT

"Trzeba domagać się swojego". Krajewski o unijnych środkach na pomoc uchodźcom

Polska w dalszym ciągu nie otrzymała unijnych pieniędzy w związku z pomocą dla uchodźców wojennych. - Trzeba domagać się swojego, ponieważ wzięliśmy na siebie praktycznie cały ciężar wsparcia dla uchodźców z Ukrainy i te środki są potrzebne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stefan Krajewski, poseł PSL.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Jedynka Ukraina Krzysztof Świątek pieniądze uchodźcy Polskie Stronnictwo Ludowe

Gigant streamingowy sięga po powieść polskiej pisarki

Debiutancka powieść "Dzisiaj śpisz ze mną" Anny Szczypczyńskiej już niedługo trafi na ekrany za sprawą znanej platformy streamingowej. - To jest fajne, kiedy możemy opowiedzieć uniwersalną historię i przy okazji sprzedać trochę czegoś unikatowego, co jakby jest związane z naszym krajem, mentalnością i realiami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Szczypczyńska.
Zobacz więcej na temat:  serial FILM premiera netflix Piotr Słowiński Roman Czejarek

"Pan Samochodzik" i inne odświeżone przeboje. "Chcemy oglądać te same historie"

- Jako widzom daje nam to poczucie bezpieczeństwa, gdy w pewnym momencie możemy porozmawiać z naszymi znajomymi o tym, co lubimy. Chodzi też o nostalgię i wspomnienia z dzieciństwa, bo to właśnie na to tak naprawdę najbardziej położony jest nacisk w przypadku nowych wersji dawnych filmowych przebojów - mówił w radiowej Jedynce Marcin Radomski, dziennikarz i krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  kino serial FILM premiera netflix

Robert Małecki: zastanawiałem się, czy udźwignę ten temat

- Jest to opowieść o wstydzie; o tym uczuciu, które pojawia się, gdy przekraczamy normy obyczajowe, moralne czy kulturowe; gdy wstydzimy się za siebie i przed sobą albo za kogoś. Piszę też o konsekwencjach tego wstydu. Przyświecała mi również myśl, by była to opowieść o zderzeniu się świata nastolatków ze światem dorosłych – mówił w radiowej Jedynce Robert Małecki, autor thrillera kryminalnego pt. "Wstyd".
Zobacz więcej na temat:  kryminał Magda Mikołajczuk literatura KSIĄŻKA

Psychiatra: im więcej bodźców, tym łatwiej zapamiętujemy

- Osoby, które znane są z zapamiętywania np. długich, numerycznych ciągów, wyobrażają je sobie często z różnymi kolorami. Oznacza to, że kolory wywołują w nas pewnie emocje. Tak samo zapachy, smaki, dźwięki. One działają właściwie poprzez podobne struktury, co funkcje pamięci. Dlatego utrwalają w nas lepiej różne rzeczy - mówił w radiowej Jedynce prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  pamięć zdrowie Agnieszka Kunikowska psychiatra psychiatria

Jerzy Janicki: początkowo śmialiśmy się z prymitywizmu "wyswobodzicieli" Lwowa

- Bolszewicy weszli do Lwowa 22 września 1939 roku. Staliśmy w oknie i patrzyliśmy na ciągnącą się tę cuchnącą, brudną armię, bez przesady z karabinami na sznurkach, w obstrzępionych płaszczach. Początkowo śmialiśmy się z ich chamstwa, prymitywu; z tego, że damy dygnitarzy kupowały nocne koszule naszych matek i żon i paradowały w nich później w Operze Lwowskiej - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Janicki, pisarz, dramaturg, reportażysta i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Janicki rocznica Lwów KULTURA Anna Stempniak