Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Jazda pod prąd? GDDKiA pomoże nieuważnym kierowcom

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła walczyć z problemem jazdy pod prąd i montuje specjalne tablice informacyjne, które wyraźnie ostrzegają kierowców, że jedziemy w złym kierunku. - Wiosną tego roku na sieci dróg krajowych pojawi się w sumie ponad 110 takich tablic - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Piechowiak z GDDKiA. Za jazdę pod prąd grożą wysokie kary.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia policja GDDKiA kierowca kierowcy Klaudia Porębska

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Retransmisja gali [SŁUCHAJ TERAZ]

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu była marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem jest Polskie Radio. Retransmisja tego wydarzenia po godz. 21.00, w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kamińska Katyń Elżbieta Witek

Szwecja i Finlandia w NATO? Prof. Zyśk: myślę, że to formalność

Agresywna polityka Rosji Władimira Putina jednoczy wiele państw i ma wpływ na zmianę architektury bezpieczeństwa w Europie. Wszystko wskazuje na to, że już 12 maja Szwecja i Finlandia zadeklarują chęć przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego. - Myślę, że to jest formalność - uważa prof. Katarzyna Zyśk, ekspert Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych.
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Szwecja Rosja wojna na Ukrainie NATO

Andrzej Rybiński z nowym singlem. "Piosenka robi wrażenie na słuchaczach"

Andrzej Rybiński to legendarny polski artysta, związany przed laty z takimi zespołami jak "2 plus 1" czy "Andrzej i Eliza". Po roku 1981 rozpoczął karierę solową, która trwa do dziś. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia premierowo wyemitowaliśmy najnowszy utwór "Uśmiechnij się". - Piosenka robi wrażenie na ludziach, którym to puszczam - mówi w rozmowie z Marią Szabłowską.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rybiński MUZYKA Maria Szabłowska Opole

Konstytucja 3 maja. Prezydent Andrzej Duda o naszym regionie: mamy olbrzymi potencjał

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Placu Zamkowym z okazji obchodów święta Konstytucji 3 maja mówił, że mamy olbrzymi potencjał, tkwiący przede wszystkim w ludziach, zarówno Polakach jak i Ukraińcach, Litwinach, Łotyszach i Estończykach. - Wierzę, że jesteśmy w stanie budować w naszej część Europy wielką wspólnotę narodów, o jakiej mocy uczy nas nasza historia - ocenił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 3 Maja konstytucja 3 maja

Prof. Żurawski vel Grajewski o historii stosunków z Rosją

- Rosyjska agresja, jak powiedział pan prezydent, na jeden z narodów dawnej Rzeczypospolitej, który w tej chwili heroicznie odpiera rosyjską nawałę, jest sytuacją wielokroć znaną z historii Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Polski przywódca nawiązał do dramatycznych doświadczeń Polski i Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Magdalena Ogórek POLSKA konstytucja 3 maja

Konstytucja 3 maja. Gdzie znajduje się najstarszy oryginał? [ZOBACZ WIDEO]

Właśnie dziś, w 231. rocznicę jej wydania, w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odbywa się pokaz Konstytucji 3 maja. - Ze wszystkich egzemplarzy ustawy rządowej, które uważamy za oryginalne, ten dokument jest najstarszy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Kulecki. Jak wygląda oryginalny egzemplarz konstytucji z 1791 roku?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek historia Polski konstytucja 3 maja

Sztuka myślenia, sztuka życia. Dlaczego filozofia sprawia przyjemność?

Poszukiwania filozoficzne kształtują postawy moralne, wykuwają uniwersalne wartości, są również przydatne w wychowaniu i nauce samodzielnego myślenia. - W filozofii największą nagrodą i pożytkiem jest samo uprawianie filozofii. Zauważyli to już starożytni. Arystoteles mówił, że myślenie jest po prostu największą z przyjemności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Robert Piłat, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, popularyzator nauki.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Robert Piłat Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST NAUKA

III edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu była marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat: 

Od herbów do sztandaru. Jak zmieniały się symbole państwa?

Dziś, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowiono w roku 2004, a celem jest "promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych". Zanim jednak barwy biało-czerwone zostały uznane za narodowe, sztandarem państwa był biały orzeł na czerwonym tle, z herbem aktualnego monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii Agnieszka Kunikowska KULTURA