Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Konferencja Darczyńców dla Ukrainy. Dr Eberhardt: to nie wyczerpuje pomocy

W czwartek, na Stadionie Narodowym w Warszawie, pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji odbyła się międzynarodowa konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy. Zdaniem dr. Adama Eberhardta zebrana suma robi wrażenie, ale stanowi zaledwie kroplę w morzu potrzeb. - Tego typu konferencje nie wyczerpują zachodniej pomocy - zaznacza.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Szwecja Ursula von der Leyen Ukraina wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Rosja armia Paweł Lekki

"Prof. Gieysztor unikał mentorskiego tonu w życiu i w nauce"

- Jego postawę determinowało życzliwe zainteresowanie drugim człowiekiem. Czy to człowiekiem średniowiecza, który zawsze gdzieś tam wyrasta z prac Aleksandra Gieysztora, czy człowiekiem współczesnym, który stoi przed nim z nim rozmawia – mówił w radiowej Jedynce prof. Przemysław Mrozowski, student, doktorant, a następnie współpracownik pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski KULTURA Aleksander Gieysztor Katarzyna Jankowska

"Szkolna ulica" w Krakowie. Zamknięta dla aut ze względu na dzieci

Przez cały maj ulicą Urzędniczą w Krakowie, przy której znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, nie będą mogły jeździć samochody. Chodzi o czas między godz. 7.45 a 8.30. Pilotażowy program "szkolna ulica" ma sprawdzić, czy uczniowie będą bardziej skłonni wybrać inne środki transportu na lekcje niż auto, m.in. rower czy hulajnogę. Opinie rodziców są podzielone.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Patryk Michalski Kraków samochody rower szkoła

"Bella, ciao". Piotr Siemion: zamiast fantazji wyszedł skrajny realizm

- Kiedy kilka lat temu, bo pisanie "Bella, ciao" zajęło mi trochę, rozmyślałem nad tym, wydawało mi się, że będzie to odebrane nie jako powieść, bo dzieje się w umownym miejscu i czasie, tylko trochę jako film akcji czy gra komputerowa. Tymczasem niestety wyszedł skrajny realizm. To, co kilka lat temu było tylko teoretycznie do pomyślenia, dzisiaj krzyczy do nas z radia czy z internetu - mówił w radiowej Jedynce Piotr Siemion o swojej najnowszej książce "Bella, ciao".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura konflikty międzynarodowe KSIĄŻKA książki

"Część krajów UE nie chce narażać się Rosji". Kuźmiuk o wojnie na Ukrainie

- Część krajów Unii Europejskiej ciągle jeszcze nie chce narażać się Rosji, bo zakłada, że tuż po wojnie znowu wróci do prowadzenia interesów z tym państwem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie trwają prace nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Unia Europejska Ukraina Rosja polityka Krzysztof Świątek ŚWIAT Zbigniew Kuźmiuk Emmanuel Macron Niemcy Francja

Unijne sankcje wobec Rosji. Prof. Grabowska: nikt nie może być bezkarny

- Nikt nie może być bezkarny, kto dopuścił się takiej zbrodni. To powinno być motto, wedle którego powinny działać nie tylko państwa Unii Europejskiej, ale także siły zbrojne na obszarze tego wojennego "teatru" - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert w zakresie prawa unijnego i międzynarodowego. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Parlament Europejski sankcje Ursula von der Leyen Komisja Europejska Węgry Więcej świata Paweł Lekki Genowefa Grabowska

Polonez - pierwszy polski taniec zgłoszony do światowej listy UNESCO

Narodowy Instytut Dziedzictwa 31 marca br. zawnioskował o to, by polonez - polski taniec narodowy - został wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. - Okres oceny trwa półtora roku. To bardzo złożona procedura międzynarodowa. Jest kilka opinii, jest proces ewaluacji, badania takiego wniosku - mówiła w radiowej Jedynce dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Narodowy Instytut Dziedzictwa Martyna Podolska taniec KULTURA

Karolina Pawliczak: wielki ukłon w stronę tych, którzy pomagali uchodźcom

Wczoraj z okazji obchodów święta Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda wygłosił okolicznościowe przemówienie. Mówił m.in. o wielkiej wspólnocie Polski i Ukrainy. Karolina Pawliczak, posłanka Lewicy, nie ma wątpliwości, że na szczególny podziw zasługują nie tylko postawa naszego społeczeństwa, ale również działania służb. - Wielki ukłon w stronę tych, którzy pomagali - mówi.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Lewica Jedynka Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa NATO Magdalena Ogórek uchodźcy

Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydziełach?

Obrazy to nie tylko kolory, faktura czy kompozycja. Okazuje się, że wielu artystów zawarło w swych dziełach liczne tajemnice. To ukryte znaczenia i kody kulturowe. Ich odczytywaniem zajmują się m.in. Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz, autorzy książki "Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydziełach?".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans SZTUKA plakat Agnieszka Kunikowska Henri de Toulouse-Lautrec

Od Konstytucji 3 maja do upadku I Rzeczpospolitej [REPORTAŻ]

- Niestety Konstytucja 3 maja była spóźniona i nie rozwiązała problemów Rzeczpospolitej. Niektórzy historycy uważają, że Sejm Czteroletni i konstytucja w pewien sposób przyspieszyły II rozbiór, a później III rozbiór Rzeczpospolitej i upadek państwa - mówi w reportażu "3 maja - studium upadku" Marek Chodowski, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik konstytucja 3 maja reportaż reportaż w Jedynce