Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Ojciec Święty odwiedził Węgry. "Druga pielgrzymka papieża od czasu pandemii"

Papież Franciszek odwiedził stolicę Węgier, gdzie na placu Bohaterów odprawił uroczystą mszę św. - Wbity w ziemię Krzyż nie tylko zachęca nas, abyśmy się zakorzenili, ale także wznosi i wyciąga swoje ramiona ku wszystkim - mówił Franciszek. O co poprosił papieża premier Węgier Viktor Orban?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska papież Franciszek Węgry Viktor Orban Michał Strzałkowski Kościół

Laureaci Nagrody Nobla. "Przynależność narodowa jest zawsze bardzo dyskusyjna"

Już wkrótce poznamy laureatów Nagrody Nobla, która w tym roku obchodzić będzie swoje 120. urodziny. Pierwszym jej laureatem w dziedzinie fizyki, w 1901 roku, został odkrywca promieni X Wilhelm Konrad Roentgen, z kolei dwa lata później tę najważniejszą nagrodę naukową otrzymała Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie i Henri Becquerelem. W historii Nagrody Nobla przyznano ją wielokrotnie badaczom pochodzącym z Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla NAUKA Krzysztof Michalski

"Scholz ma wszystkie karty w rękach". Frymark o wyborach w Niemczech

Dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech główni kandydaci na kanclerza - Annalena Baerbock, Armin Laschet i Olaf Scholz - po raz drugi spotkali się w debacie telewizyjnej. - W tej chwili wydaje się, że Scholz ma z SPD wszystkie karty w rękach, żeby te wybory zakończyły się dla niego bardzo dobrym wynikiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel Francja Emmanuel Macron polityka Magdalena Skajewska

Dla własnego dobra zbieraj tylko te grzyby, które znasz

Sezon grzybowy w pełni, a w lasach grzybów w bród, nic tylko zbierać. Zwłaszcza że w Polsce nie obowiązują ograniczenia ilościowe lub gatunkowe, z którymi często spotkamy się w innych krajach. Ale przy zbieraniu trzeba być ostrożnym, żeby miła wycieczka do lasu nie zakończyła się tragicznie. - Przed wyjściem do lasu warto odświeżyć wiedzę o grzybach - radzi prof. Marta Wrzosek, mykolog.
Zobacz więcej na temat:  grzyby grzybobranie grzybiarz las Agnieszka Kunikowska

Stanisław Lem – najpoczytniejszy na świecie polski pisarz

Stanisław Lem ciągle jest najczęściej tłumaczonym na świecie polskim pisarzem. Jego dzieła przetłumaczono na 52 języki i wydano łącznie w ponad 41 milionach egzemplarzy. Pisał nie tylko utwory fantastyczne, choć to z nich właśnie jest najbardziej znany szerokiej publiczności, parał się także filozofią i futurologią. Był też znakomitym felietonistą, aktywnym do ostatnich dni swojego życia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem fantastyka science-fiction Anna Stempniak

Mieczysław Fogg - jeden z najwspanialszych pieśniarzy minionego stulecia

W czasie wojny śpiewał w kawiarniach warszawskich: U Aktorek, w Swanie i Cafe Bodo, w szpitalach i na dworcu Gdańskim (wspólnie z Hanką Ordonówną) dla żołnierzy wyjeżdżających na front. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako starszy strzelec I Batalionu Szturmowego AK "Odwet". Dał ponad 100 koncertów dla walczących, przez co zyskał tytuł powstańczego barda. Śpiewał w schronach, szpitalach polowych i na barykadach.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Mieczysław Fogg piosenka MUZYKA

Wpływ sytuacji w Afganistanie na 20. rocznicę zamachu na WTC

- Niewątpliwie sytuacja z Afganistanu bardzo wpływa na atmosferę tych uroczystości. Zarówno Afgańczycy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, jak i weterani z Afganistanu nie kryją rozgoryczenia tym, co się stało i tym, że po 20 latach talibowie wrócili do władzy - powiedział w audycji "W samo południe" specjalny wysłannik Polskiego Radia do Nowego Jorku, Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone WTC rocznica terroryzm atak terrorystyczny Wojciech Cegielski Magdalena Skajewska