Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Bardzo trudna współpraca". Prof. Madajczyk o Trójkącie Weimarskim

W Weimarze doszło do spotkania szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji. - Prób ożywienia zamierającego dość często Trójkąta Weimarskiego było już wiele - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jakie deklaracje padły podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych?
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Francja polityka Paweł Lekki Więcej świata Trójkąt Weimarski Zbigniew Rau

Nowy utwór może być przełomem w karierze zespołu Feel

Wciąż trwające kalendarzowe lato przyozdabiamy w "Muzycznej Jedynce" nowym utworem zespołu Feel "Lubię na Ciebie patrzeć", który ma szansę otworzyć nowy rozdział w ich karierze i stać się przebojem nadchodzącej jesieni. - To zupełnie nowe brzmienie, złamaliśmy swój styl i odważniej zaprezentowaliśmy inny rodzaj muzyki - tłumaczy Piotr Kupicha, lider zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Zegler Feel Piotr Kupicha

Andrzej Dera: trzeba chronić granic, pamiętamy co działo się na południu Europy

 - Pamiętamy co działo się na południowych granicach Europy. Widzieliśmy wszyscy co tam się działo i nie trzeba przekonywać Polaków, ani Unii Europejskiej, że należy dobrze chronić polskiej granicy - powiedział o sytuacji na granicy w Programie 1 Polskiego Radia przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kancelaria prezydenta polityka granica Białoruś imigranci w Europie Jerzy Jachowicz

TYLKO U NAS "Dla dobra Polski był gotów uczynić bardzo dużo". Kard. Nycz o prymasie Wyszyńskim

- Dziś trzeba patrzeć, jak on sobie radził z problemami ponadczasowymi, na pierwszym miejscu bym postawił godność człowieka jako człowieka - powiedział o Prymasie Tysiąclecia w Programie 1 Polskiego Radia metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Nycz aktualności katolickie Kościół wiara katolicyzm Kościół katolicki beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja Stefan Wyszyński Elżbieta Róża Czacka Andrzej Majewski

Ekspert z PISM o napływie emigrantów z Afganistanu

Kraje Unii Europejskiej chcą wesprzeć finansowo sąsiadów Afganistanu, aby opanować kryzys uchodźczy na ich granicach. Głównie chodzi o Pakistan. - Znaczenie Pakistanu bierze się stąd, że ma on dziś w Kabulu największe wpływy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Unia Europejska Afganistan Pakistan ŚWIAT Bliski Wschód

Paszkowski o stanie wyjątkowym przy granicy z Białorusią

- Dla mieszkańców tamtych rejonów liczy się bezpieczeństwo. To jest podstawa życia na tamtym obszarze. Na pewno byli zaniepokojeni tym, że jakieś grupy migranckie przemykały się przez granicę Polski - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, odnosząc się do reakcji mieszkańców miejscowości objętych stanem wyjątkowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo stan nadzwyczajny Krzysztof Świątek

Trwa XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej

W dniach 5-12 września w Sosnowcu odbywa się wyjątkowe wydarzenie kulturalne. "XX Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki i Znanej i Nieznanej - Muzyka z Nowego Świata" ma na celu ukazanie twórczości muzycznej Ameryki Południowej i Północnej w zestawieniu z inspiracjami i fascynacjami polskich i hiszpańskich twórców oraz wykonawców. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA piosenka Sosnowiec Paweł Sztompke

II wojna światowa - konsekwencje niemieckiej i sowieckiej agresji

Najstraszniejsza i najbardziej okrutna ze wszystkich wojen - te słowa towarzyszą nam nie tylko przy kolejnych rocznicach wybuchu II wojny światowej. Walki rozpoczęły się 1 września 1939 roku i trwały 6 lat. Agresja Niemiec i kilkanaście dni późniejsza napaść ZSRS przyniosły Polsce i Polakom ogromne straty ludnościowe, gospodarcze i społeczne. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Dorota Truszczak IPN Żydzi