Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Janusz Cieszyński: służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo są w ciągłej gotowości

- Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę obywatele, w tym przedsiębiorcy, stali się bardziej świadomi, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, co widać we wzroście liczby zgłoszeń - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Janusz Cieszyński cyberprzestępczość cyberatak Katarzyna Gójska wojna na Ukrainie

Wlk. Brytania, Francja, USA. Jak świat odnosił się do polskiej niepodległości?

I wojna światowa była pierwszym konfliktem zbrojnym nowoczesnej Europy, w którym masowo zastosowano ciężką artylerię, czołgi, samoloty bojowe i broń masowego rażenia. Jak Europa i świat reagowały na dążenia Polski do niepodległości? Czy sprawa polska w ogóle była obecna na forum międzynarodowym?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość 11 listopada Święto Niepodległości Katarzyna Kobylecka USA Francja Wielka Brytania

Polskie państwo na uchodźstwie. Prof. Rabiński: to temat mało znany

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie stanowił legalną kontynuację władz II RP, zmuszonych do opuszczenia kraju w wyniku agresji III Rzeszy i ZSRR we wrześniu 1939 roku. Przez dziesięciolecia o zagadnieniu tym nie mówiono jednak wcale. - To temat mało znany - przyznaje prof. Jarosław Rabiński, dyrektor Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie KUL.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Edward Raczyński Kazimierz Sabbat Ryszard Kaczorowski

Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy każdy może się zaangażować?

Narodowe Święto Niepodległości to data szczególnie ważna dla Polaków. W kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę i wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą to święto skłania do pogłębionej refleksji na temat obronności i samego wojska. Wojska, które może współtworzyć każdy z nas. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn Wojska Obrony Terytorialnej pomoc armia klęska żywiołowa

"Prorok" wchodzi do kin. Opowieść o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Na ekrany kin wchodzi film pt. "Prorok", opowiadający o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Prymas Polski po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła. Reżyser pokazuje prymasa jako polityka, który negocjuje dla narodu warunki z ówczesną władzą komunistyczną. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy rozmów Joanny Sławińskiej z odtwórcą roli Stefana Wyszyńskiego - Sławomirem Grzymkowskim - i reżyserem Michałem Kondratem.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski Joanna Sławińska reżyser

"Bohaterowie podniebnych marzeń" - mistrzowie lotnictwa [POSŁUCHAJ]

W tym roku obchodziliśmy 90. rocznicę śmierci dwóch polskich lotników: por. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, który zginęli w katastrofie samolotu 11 września 1932. Tragedia miała miejsce kilkanaście dni po ich zwycięstwie w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski Franciszek Żwirko Stanisław Wigura historia Polski lotnictwo

ABC Pałacu Saskiego, czyli o nowym życiu odbudowanych zabytków

Dzięki odbudowie i remontom zabytki mogą otrzymać nowe życie. Obiekty te często stanowią też przykład kultury architektonicznej danego kraju. Takimi zabytkami są chociażby Zamek Królewski bądź Pałac Saski, który zostanie odbudowany w najbliższych latach. O jego historii, i o nowym życiu zabytków, porozmawialiśmy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Pałac Saski zabytki architektura Warszawa historia Polski

A. Sowa: Mieliśmy szczęście, wszyscy zaborcy przegrali wojnę

- My jako Polacy ciągle mieliśmy pecha, ale wtedy, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość, mieliśmy kilka wagonów szczęścia. Ukraińcy, którzy byli licznym narodem i również mieli swoje legiony, nie odzyskali wolności, a my tak. Tak więc mieliśmy szczęście, bo wszyscy zaborcy przegrali wojnę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Sowa, pisarz, dziennikarz, autor kalendarium "Niepodległa - dzień po dniu". 
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada Niepodległa Andrzej Sowa historia Polski Daniel Wydrych

"Mój druh". Reportaż o Karolinie i Ryszardzie Kaczorowskich [POSŁUCHAJ]

Wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim opowiedziała o swoim mężu, harcerzu, prezydencie i wielkiej stracie po tragedii smoleńskiej. Karolina Kaczorowska była pierwszą damą Polski w latach 1989-90 i żoną ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Zmarła w Wielkiej Brytanii w wieku 90 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Bojaryn Ryszard Kaczorowski reportaż reportaż w Jedynce

Władysław Raczkiewicz. Powrót do Polski po 75 latach

12 listopada zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie i złożone w nowo powstałym Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Do kraju powrócą prochy Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Władysława Raczkiewicza, który w 1939 roku przejął funkcję prezydenta z rąk internowanego Ignacego Mościckiego. W "Eurece" przybliżyliśmy sylwetkę Władysława Raczkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Władysław Raczkiewicz Stanisław Ostrowski August Zaleski historia Polski Święto Niepodległości Ignacy Mościcki Kazimierz Sosnkowski

Szef MSZ wzywa do solidarności z Ukrainą. Ekspert: może pojawić się presja ze strony państw europejskich

Szef MSZ Zbigniew Rau zakończył wizytę w Paryżu. Podczas zorganizowanego przez polską ambasadę we Francji przyjęcia z okazji polskiego Narodowego Święta Niepodległości, mówił do francuskich i węgierskich gości o potrzebie większej solidarności z Ukrainą. Jak podkreślał szef dyplomacji - rosyjska napaść na Ukrainę zniszczyła architekturę bezpieczeństwa, a odpowiedzią wolnego świata musi być solidarność. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone Ukraina Zbigniew Rau Francja Rosja Węgry Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych stosunki polsko-francuskie

Prezydenci RP na uchodźstwie spoczną w Polsce. Co o nich wiemy?

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ponownemu pochówkowi towarzyszyć będzie otwarcie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. To doskonała okazja, by lepiej poznać losy osób, którym zawdzięczamy ciągłość władzy po roku 1939.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Rząd RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski KULTURA historia Polski

Maraton Chopinowski. "Takie wydarzenie po raz pierwszy rozegra się w eterze"

Polskie Radio na uświetnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileusz pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin organizuje Maraton Chopinowski. To wyjątkowe wydarzenie, które rozpocznie się już dziś o godz. 16.00, potrwa aż 28 godzin. - Chopin w dalszym ciągu potrzebuje bardzo czułej i serdecznej pielęgnacji - mówi Janusz Olejniczak, jeden z najwybitniejszych współczesnych chopinistów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Świątek Daniel Wydrych Marcin Gmys Dorota Piotrowska Fryderyk Chopin Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Maraton