Polskie Radio
Section05

kultura hp

Mija 77 lat od wydania "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella

Głośna, alegoryczna powieść George'a Orwella "Folwark zwierzęcy", przedstawiająca zwierzęta hodowlane, które wygnały ludzi i zaczęły same rządzić folwarkiem, ukazała się 77 lat temu. Jaki jest współczesny wymiar tekstu, w 1945 roku odczytywanego jako krytyka totalitaryzmu? W Trójce mówili o tym pisarka Agnieszka Lis oraz publicysta Filip Memches.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA II wojna światowa George Orwell zwierzęta alegoria totalitaryzm stalinizm książki

Johnny Depp powraca do aktorstwa i… reżyserowania

Niedawno sieć obiegło zdjęcie promujące dramat kostiumowy "Jeanne du Barry", w którym Johnny Depp wciela się w króla Francji Ludwika XV. 59-letni aktor, o którym ostatnio częściej było słychać w kontekście procesu o zniesławienie wytoczonego byłej żonie, z hukiem powrócił nie tylko do aktorstwa, ale i do reżyserowania. Filmowa biografia malarza i rzeźbiarza Amadeo Modiglianiego, na podstawie scenariusza Jerzego i Mary Kromolowskich, będzie pierwszym filmem w reżyserii Deppa od 25 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Łukasz Adamski kino król Francja Hollywood aktor reżyser Amadeo Modigliani Al Pacino KULTURA

Gdańskie tradycja i koloryt. Reportaż "Łzy na jarmarku Dominika" [POSŁUCHAJ]

Jego tradycja liczy już ponad 760 lat. Ustanowił go papież Aleksander IV w 1260 roku. Mowa oczywiście o Jarmarku Dominikańskim, który przyciąga rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, ale także, a może przede wszystkim, turystów z Polski i ze świata. Niektórzy z nich odwiedzają jarmark już od 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Andrzej Urbański Gdańsk pomorskie Trójmiasto tradycja imprezy masowe społeczeństwo

Bohdan Tomaszewski – człowiek sportu, człowiek radia

Wybitny dziennikarz i komentator sportowy, publicysta, autor książek i scenariuszy filmowych, a w młodości znakomity tenisista – mowa oczywiście o Bohdanie Tomaszewskim, którego 101. rocznica urodzin minęła 10 sierpnia. – Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne – powiedział w 2009 roku bohater środowego wydania "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert Henryk Urbaś olimpiada igrzyska olimpijskie Polskie Radio Bohdan Tomaszewski radio Tenis Warszawa KULTURA dziennikarstwo

Lubliner Festival. Radość obcowania z kulturą żydowską i jej poznawania

Lublin swego czasu był jednym z ważniejszych punktów kultury żydowskiej w Polsce. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie, którego trzecia edycja właśnie się rozpoczyna, ma wypełnić pustkę kulturową, która powstała po II wojnie światowej i marcu 1968 roku. To wielkie święto muzyki, którego celem jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Lublin Żydzi MUZYKA Katarzyna Cygler Trójka

Plakaty z XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium na Stadionie Śląskim w Chorzowie

W tym roku mija dokładnie pół wieku od XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Świat zapamiętał je m.in. z powodu tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego, Polacy – dzięki znakomitej postawie naszych sportowców. Ale były to także igrzyska niezwykłe pod względem wizualnym. I właśnie temu ostatniemu aspektowi poświęcona jest wystawa "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego", otwarta na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum wystawa plakat igrzyska olimpijskie Tomasz Miara Trójka

Zdjęcia inspirowane poezją Baczyńskiego przed stołeczną Kordegardą

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed Kordegardą, galerią Narodowego Centrum Kultury, otwarto wystawę "Baczyński bez filtra". Jest ona pokłosiem konkursu dla młodzieży na fotografie inspirowane poezją K.K. Baczyńskiego i upamiętnia celebrowaną w ubiegłym roku 100. rocznicę urodzin wybitnego poety. Do konkursu zgłosiło się ponad 800 osób.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia poezja Krzysztof Kamil Baczyński młodzież wystawa Katarzyna Cygler Trójka

Optymizm, dynamika, ekspresja: "Nowy początek. Modernizm w II RP"

Wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP", na którą składa się około pół tysiąca dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, książek, projektów i makiet, oglądać można od piątku 29 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie. – Po odzyskaniu niepodległości wszyscy rzucili się do budowania modernizmu, a szczególnie mocno zaangażowali się w to artyści. To jest bardzo ciekawe i ma przełożenie na optymizm, dynamikę i ekspresję tej wystawy – powiedziała w Trójce Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa modernizm Katarzyna Kobro Zofia Stryjeńska malarstwo SZTUKA

Grzegorz Mołda: podwójna szansa na tegorocznym FPFF w Gdyni

Nie każdemu się to zdarza: oto dwa filmy jednego reżysera spotkają się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nawet dla doświadczonego twórcy z dorobkiem to ważna sprawa, a dla młodego – to wręcz niesamowite. A to właśnie stanie się w tym roku udziałem Grzegorza Mołdy, z którym w swoim programie rozmawia Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM festiwal filmowy premiera Trójka