Polskie Radio
Section05

kultura hp

Dzień Pałaców: warto zajrzeć do Łazienek Królewskich

Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzanie edukatorskie, spacery przyrodnicze, plenery malarskie czy warsztaty ekologiczne - tak w europejskich pałacach przedstawia się plan atrakcji na wtorek, 19 lipca. A dlaczego? Ponieważ w całej Europie obchodzony jest tego dnia Dzień Pałaców. Akcja wymyślona blisko 10 lat temu przez Stowarzyszenie Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE cieszy się coraz większą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Łazienki Królewskie Katarzyna Cygler

Lato w mieście. Jakie atrakcje czekają w Warszawie?

Wakacje w mieście można spędzić ciekawie różnorodnie i "kulturalnie", co udowadnia Muzeum Warszawy. W jego placówkach oraz przestrzeni miejskiej dużo się będzie działo. - Mamy wiele warsztatów, wystaw, wydarzeń i aktywności dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów a także całych rodzin - mówi Monika Michałek z Muzeum Warszawy. - Program jest bardzo bogaty.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA Marta Zinkiewicz Warszawa lato rozrywka czas wolny

Tajemnicza Skandynawia na fotografiach Agaty Mayer. Wystawa "My Nordic Noir"

"My Nordic Noir" – pod takim filmowym tytułem można oglądać wystawę fotografii Agaty Mayer w ramach 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, który odbywa się od 13 do 17 lipca. – Nordic Noir to skandynawski nurt powieści, filmów i seriali kryminalnych, a "My Nordic Noir" to kolekcja fotografii, czyli moje spojrzenie na to zjawisko, na ten nurt, na ten ponadczasowy i międzynarodowy fenomen – powiedziała w "Trójkowo, filmowo" autorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja KULTURA FILM fotografia Ingmar Bergman wystawa przyroda Sztokholm

Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja Dania historia Polski Norwegia KULTURA król zamek FILM

"Trójka pod Księżycem": teatr między sezonami

W "Trójce pod Księżycem" rozmawialiśmy o tym, co od połowy lat 90. dzieje się w teatrach w czasie wakacji. Koniec czerwca w życiu kulturalnym oznacza koniec sezonu i wtedy tradycyjnie podsumowuje się minione wydarzenia artystyczne. W wielu teatrach nadal dokonuje się przeglądu tego, co udało się zrealizować od jesieni do lata, ale coraz częściej słyszymy, że artyści latem grają! Te wakacje są szczególne, po dwóch latach pandemii i z wojną w tle.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik TEATR KULTURA Anna Wieczur-Bluszcz Warszawa Sopot

Edward Lutczyn – od ośmioletniego karykaturzysty do rysownika "niewalczącego"

Niedawno został odsłonięty jego mural w MSCW Elektrownia w Radomiu. Artysta zdziwił się, ujrzawszy swoje "paski" w skali billboardu. Dla Edwarda Lutczyna liczy się (i liczył od zawsze) dystans wobec rzeczywistości – czy to PRL-owskiej, czy obecnej. – Nigdy nie byłem walczącym rysownikiem, który gniewa się i burczy, ale widocznie nie miałem takiej wewnętrznej potrzeby. Rysowałem to, co dyktowało mi serce – mówił w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Klub Trójki KULTURA SZTUKA komiks komiksy media mural Radom Edward Lutczyn

PR24 O fenomenach fali strajków "Lubelskiego lipca" 1980 roku

- Fenomenem 1980 roku jest to, że to się zakończyło nie kolejną krwawą masakrą, ale zwycięstwem całego społeczeństwa i w jakimś sensie ówczesnej władzy, przynajmniej tej, która chciała ten system trochę reformować - powiedział w Polskim radiu 24 Maciej Dąbrowski z lubelskiego IPN przypominając strajki "Lubelskiego lipca". - Władza po raz pierwszy chciała rozmawiać z protestującymi, tego zabrakło w 1956, 1970 i 1976 i stąd dramaty w Poznaniu i na Wybrzeżu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN regiony lubelskie Świdnik Mielec PRL opozycja demokratyczna infografika Polskie Radio 24

Mikroturystyka, czyli wakacyjny wypoczynek za rogiem

Zamiast wyjazdu do nadmorskiego kurortu – namiotowy wypad nad rzekę, a zamiast przemierzania długich szlaków górskich – spacery po okolicznych lasach. To wszystko maksymalnie kilkanaście kilometrów od domu. Amatorów wrażeń w najbliższej okolicy przyciąga tzw. mikroturystyka.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka KULTURA Międzyzdroje Olaf Lubaszenko Andrzej Pągowski plakat Krzysztof Kieślowski gwiazdy Joanna Trzepiecińska Lesław Żurek katarzyna maciąg

"Trójka pod Księżycem": Peter Brook i lato 2022 w teatrze

2 lipca w Paryżu odszedł w wieku 97 lat Peter Brook. Był artystą totalnym i filozofem zarazem. Reżyserował spektakle teatralne i operowe oraz filmy. Zaproponował nowe odczytanie na scenie dzieł Szekspira ("Sen nocy letniej", "Tytus Andronicus", "Tragedia Hamleta"). Wraz z Jeanem-Claudem Carrière adaptował i wystawił teatralną wersję indyjskiego poematu epickiego "Mahabharata". Jego doświadczenia zdobyte podczas wypraw do Afryki i Azji zainspirowały antropologów teatru.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Peter Brook TEATR Ingrid Bergman KULTURA Jerzy Grotowski Andrzej Seweryn