Polskie Radio
Section05

KULTURA

Aleksandra Ziółkowska-Boehm uhonorowana tytułem "Wybitny Polak w USA"

Aleksandra Ziółkowska-Boehm od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu poczytnych książek, które ukazały się w Polsce, Ameryce i Kanadzie. Pisze o ludzkich losach, najczęściej splecionych z trudną historią świata, o życiu emigrantów, ale także o sprawach,dzięki którym może wyrazić swoje pasje i fascynacje.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz literatura Polonia w USA historia Polski Monte Cassino

"Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego - najczęściej komentowane dzieło

W 1988 roku sensacją na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes stał się film "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. W tym samym roku na festiwalu w San Sebastian nagrody zdobył "Krótki film o miłości" tego reżysera. Oba były kinowymi wersjami telewizyjnych nowel należących do cyklu "Dekalog". Oficjalnie jego pierwszy odcinek wyemitowano 10 grudnia 1989 roku, jednak już wcześniej, 24 czerwca, TVP pokazała przedpremierowo inną część. Data premiery w tym wypadku jest więc umowna, może być jednak doskonałym pretekstem, aby przypomnieć sobie jedno z najważniejszych dokonań polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Krzysztof Kieślowski W POLSKIM RADIU Trójka

Premiera płyty "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio"

- "Scratches for 8 Musicians" to tak skonstruowany materiał, aby za każdym razem grać go w inny sposób. Człowiek jest w danym miejscu i czasie i już nigdy mu się to nie przydarzy - mówił w "Poranku Dwójki" Emil Miszk - trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy. Okazja do spotkania była szczególna - premiera płyty zatytułowanej "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio" zarejestrowanej podczas koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu 2021.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Roch Siciński trąbka płyta

PR24 "Obi-Wan Kenobi". Adamski: w pierwszych odcinkach byłem zażenowany scenami akcji

- Odnoszę wrażenie, że nie było tu dobrego reżysera do scen akcji - mówił o pierwszych odcinkach serialu "Obi-Wan Kenobi", Łukasz Adamski na antenie Polskiego Radia 24. - Byłem wręcz zażenowany kilkoma pościgami. To było tak ślamazarne, tak wolne - przyznał, dodając, że z każdym odcinkiem sceny akcji były coraz lepsze. Współprowadzącym audycję był Piotr Gociek.      
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

"Orzeł i krzyż" – widowiskowa lekcja historii Polski w Murowanej Goślinie

"Orzeł i krzyż" to największe nocne show o historii Polski, inscenizujące najważniejsze historyczne wydarzenia od chrztu Polski do czasów "Solidarności". Pierwsza odsłona widowiska z 300 aktorami wcielającymi się w 1500 historycznych postaci, jeźdźcami na koniach, efektami specjalnymi i pirotechniką, rozpocznie się już w piątek 24 czerwca o godz. 21.30 w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka historia Polski widoczność

PR24 Fenomen książek z gatunku space opera. Gociek: nie bez powodu powstał w USA

- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim zajęli się m.in. science fiction.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction fantastyka książki literatura USA kosmos Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski czytelnictwo

Sztuka, która nie pozostawia obojętnym: festiwal "Beksiński na Śląsku"

W postindustrialnych przestrzeniach Tichauer Art Gallery w Tychach w związku z rozpoczęciem festiwalu "Beksiński na Śląsku" otwarto wystawę ponad 50 prac artysty. Można tam także oglądać wystawę multimedialną oraz innego rodzaju prace Zdzisława Beksińskiego. Wystawa potrwa do 25 września.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński Śląsk Tychy wystawa Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA malarstwo multimedia