Polskie Radio
Section05

KULTURA

"W to, co pisał, wkładał całą duszę". Tomasz Zapert o twórczości Rogera Scrutona

- Scruton nie potrafił o niczym pisać bez emocji. Był arcykonserwatystą i jego poglądy są widoczne. Ale nawet jeśli ktoś ma przeciwne zdanie, to koniecznie trzeba przeczytać jego książkę, bo ona otwiera nieznane dla wielu z nas horyzonty - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura pisarz opowiadanie KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń MUZYKA filozofia muzyka klasyczna muzyka filmowa Roger Scruton

Isola znaczy wyspa

Kiedy wiosną 2020 roku w sposób szczególny doświadczana była "kolebka kultury śródziemnomorskiej" i kiedy naiwnie łudziliśmy się, że istnieją na mapie świata miejsca bezpieczne, więc ewentualnie będzie dokąd uciekać, powstał pomysł, by ten rok zakończyć symbolicznie sztuką na temat "wyspy szczęśliwej". Stało się jednak inaczej. Włoska "isola" okazała się symbolem nieidyllicznego stanu, który trwa, mimo że ponury rok 2020 zakończył się już.
Zobacz więcej na temat:  Trójka słuchowisko Scena Teatralna Trójki Danuta Stenka Jacek Braciak Andrzej Brzoska Tomasz Man Sambor Dudziński Barbara Marcinik Jakub Sadowski

"Dark Fantasy". Oryginalna instalacja w formie wystawy sklepowej

- Postacie, które widzimy, to są postacie specjalnego rodzaju. Są użyte manekiny, które ubrane są jak ludzie, natomiast mają bardzo charakterystyczne maski zwierzęce. W zasadzie widzimy stwory zwierzęco-ludzkie, które uczestniczą jakby w rytuale wernisażu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Borkowski, kurator wystawy "Dark Fantasy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Maja Kluczyńska SZTUKA

Na tropie zaginionej polskiej sztuki

Nie każdy wie, że na całym świecie znajduje się aż 63 tysiące dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski, najczęściej w wyniku II wojny światowej. Niektóre z nich można zobaczyć w kalendarzu "Dzieła utracone" na 2021 rok, przygotowanym przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim są przedstawienia kobiet utrwalone w malarstwie, rysunku i rzeźbie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka Andrzej Mastalerz SZTUKA malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie

"Borg/McEnroe" – pojedynek osobowości na korcie

– Jest to historia nie tylko dla fanów tenisa. Nawet znając tę historię, "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" ogląda się w napięciu. To zarówno świetny film psychologiczny, jak i film sportowy – mówiła w Trójce filmoznawczymi Izabela Wierzbińska. Debiutancki obraz Janusa Metza z 2017 roku znów jest dostępny dla kinomanów, tym razem w sieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM kino Tenis Camerimage

"Jest w naszych sercach, każdy może poczuć z nim więź". Dyrektor Narodowego Centrum Kultury o Baczyńskim

- Na Krzysztofa Kamila Baczyńskiego patrzymy głównie jako na poetę, ale on był kimś więcej, ukochał nie tylko kraj, ale i siebie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Gościem audycji była też Barbara Kordas, dyrektor II LO im. Stefana Batorego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński poezja poezja śpiewana proza grafika

Dzień z życia księcia Pepi. Pałac Pod Blachą i jego dzieje

Pałac Pod Blachą – późnobarokowa budowla znajdująca się u podnóża Zamku Królewskiego dziś mieści w sobie muzeum. A kiedyś? – W czasach gdy mieszkał tu książę Józef Poniatowski, był centrum życia towarzyskiego i rozrywkowego stolicy – mówiła w najnowszym wydaniu "Programu obyczajowego" Anna Popek, która dzięki kuratorowi pałacu dr. Mariuszowi Klareckiemu poznała dzieje budowli od fundamentów po, jak nazwa wskazuje, blaszany dach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Józef Poniatowski Warszawa muzeum