Polskie Radio
Section05

polityka

"Nie ma żadnych wątpliwości, teraz tylko procedura formalna". Waldemar Buda o zatwierdzeniu KPO

– Nasz plan jest przygotowany. Ja już na moim poziomie w zasadzie zamknąłem rozmowy i nie ma spraw, które by jeszcze wymagały uzgodnienia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pytany o Krajowy Plan Odbudowy złożony do akceptacji w Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Buda Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej Trójka

Konsultacje "Młodzi w Pałacu". Spotkanie z przedstawicielami młodzieżówek partyjnych

Prezydencki doradca Łukasz Rzepecki przekazał, że w środę po południu spotka się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami młodzieżówek partyjnych. Będziemy rozmawiać o kluczowych sprawach, które dotykają na co dzień osoby młode - powiedział.Rzepecki podkreślił, że "wystosował zaproszenie do wszystkich młodzieżówek partyjnych, nie pomijając żadnej ze stron".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda

Po spotkaniu premiera z szefową KE. Europejski Zielony Ład i Fundusz Odbudowy wśród głównych tematów

Dwie godziny trwała kolacja premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Brukseli. Po spotkaniu nie było wypowiedzi dla prasy. Wpisy na Twitterze zamieściła szefowa Komisji, a także Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT premier Mateusz Morawiecki Unia Europejska Ursula von der Leyen Polska w Unii Europejskiej

"Coś kuriozalnego". Joanna Lichocka o propozycji RPO ws. umorzenia wniosku premiera do TK

Propozycja RPO Adama Bodnara, by TK umorzył wniosek ws. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym, jest kuriozalna - oceniła we wtorek poseł PiS Joanna Lichocka. Z kolei poseł Lewicy Karolina Pawliczak przekonywała, że rozpatrywany przez TK wniosek służy wyprowadzeniu Polski z UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny Adam Bodnar Joanna Lichocka lewica

FELIETON Coraz więcej w portfelach Polaków. Felieton Miłosza Manasterskiego

Prawo i Sprawiedliwość od początku swoich rządów podnosi kwestię wzrostu dochodów Polaków, zwłaszcza tych najmniej zarabiających. Ten cel udaje się osiągnąć – według danych OECD Polska w 2019 r. była jednym z niewielu krajów, w którym średni dochód rozporządzalny gospodarstw domowych rósł w rekordowym tempie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład PiS ekonomia GOSPODARKA felieton miłosz manasterski

"Został skierowany, by zrobić w Polsce rozróbę". Witold Waszczykowski o powrocie Donalda Tuska

- Donald Tusk powrócił, żeby szkodzić obecnemu rządowi, który wyznaczył jasno interesy polskie. Te interesy zdefiniowane przez polski rząd, przez większość parlamentarną, zyskują coraz większe poparcie w Polsce od 6 lat. To się nie podoba - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Donald Tusk opozycja Platforma Obywatelska PiS Witold Waszczykowski

"Chodzi o odbudowanie autorytetu organów prawa w Polsce". Piotr Andrzejewski o wniosku premiera do TK

- Wydaje mi się, że mamy do czynienia z aksjomatem, z pryncypium, które dla tych, którzy operują polskim systemem prawnym, a nie są służebnie zaangażowani jako wasale obcych interesów, jest tak oczywiste - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.    
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Ryszard Gromadzki Mateusz Morawiecki Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Stanu prawo konstytucja

TK w 2005 roku orzekł wyższość prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był dzisiejszy sędzia TSUE

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek premiera Mateusza Morawieckiego z marca tego roku dotyczący zgodności z polską konstytucją wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Radosław Fogiel udostępnił uzasadnienia orzeczenia TK z 2005 mówiącego o wyższości prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był wówczas dzisiejszy sędzia TSUE.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE prawo Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny konstytucja POLSKA Radosław Fogiel