Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Jest parcie na frekwencję przy okazji Marszu Wolności"

W sobotę ulicami Warszawy przejdzie Marsz Wolności, organizowany przez Platformę Obywatelską. Uczestnicy będą manifestować przywiązanie europejskich wartości. Wyrażą także sprzeciw wobec polityki rządu PiS. – Nie odbieram prawa opozycji organizowania marszy, ale jest mocne parcie na frekwencję – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Krzysztof Łapiński, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska konstytucja POLSKA

Matura 2017. Wypełnij arkusze z języka polskiego

"Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie książki "Ziemia, planeta ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego i wiersz "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego - takie tematy pojawiły się na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Test rozpoczął się w czwartek po godzinie 9 i trwał 170 minut.
Zobacz więcej na temat:  matura matura z języka polskiego egzaminy maturalne szkoła CKE Marcin Smolik Henryk Sienkiewicz Quo vadis Stanisław Wyspiański Antoine de Saint-Exupery

"Państwo dla ojczyzny poświęcili w zasadzie całe życie"

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Najwyższym odznaczeniem państwowym uhonorowano pięć osób: fotografa Adama Bujaka, profesora Mieczysława Chorążego, poetę i kompozytora Jana Krzysztofa Kelusa, działaczkę społeczną Zofię Teligę-Mertens i profesora Mieczysława Tomaszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Order Orła Białego prezydent Andrzej Duda 3 Maja Mieczysław Tomaszewski Jan Krzysztof Kelus Warszawa konstytucja konstytucja 3 maja

Rocznica przewrotu majowego. "To zwycięzcy piszą historię"

12 maja 1926 rozpoczął się przewrót majowy. Jaką rolę odegrał w nim Piłsudski? - Był moment kiedy Polacy byli na krawędzi zagłady jako naród, wtedy mity pozwalały nam żyć i dlatego sobie pewne mity produkowaliśmy. Mit marszałka Piłsudskiego jest jednym z nich. Piłsudski był zawsze postacią kontrowersyjną, mającą zarówno gorących wyznawców, jak i zajadłych wrogów. Bezdyskusyjną legendą stał się dopiero w latach 80. – tak o marszałku Piłsudskim mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” i autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski przewrót majowy PPS II RP II Rzeczpospolita Rafał Ziemkiewicz Łukasz Warzecha

"Macron mówi dużo więcej przeciwko Unii niż Le Pen"

W poniedziałkowej wypowiedzi kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron nazwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego „przyjacielem i sojusznikiem” liderki Frontu Narodowego Marine Le Pen, stawiając go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. We wtorek Jarosław Kaczyński odpowiedział, że w Polsce jest pełna demokracja, możliwe, że najlepsza ze wszystkich w Europie. O słowach Macrona mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen wybory prezydenckie Jarosław Kaczyński Rosja Władimir Putin Viktor Orban

Konstytucja 3 Maja. "Była testamentem I Rzeczpospolitej"

226 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. O znaczeniu Konstytucji 3 maja mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z „Historii Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja historia Polski Maciej Rosalak

"Artyści powinni angażować się w politykę"

Na 19 lipca Radiohead mają zaplanowany koncert w parku ha-Jarkon w Tel Awiwie. Kilku artystów, w tym Roger Waters z Pink Floyd, Thurston Moore z Sonic Youth, Tunde Adebimpe z TV On The Radio oraz członkowie grupy Young Fathers wystosowało do zespołu list otwarty, w którym proszą, by Radiohead odwołali występ w Izraelu z powodu polityki izraelskiego rządu wobec Palestyńczyków. O koncercie Radiohead w Izraelu mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz „Teraz Rocka” i „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  radiohead Izrael Palestyna polityka

Ćwierć wieku oskarżeń o próbę zabójstwa. Sprawa Artura Wajsa

W 1992 roku nieznany sprawca oddał dwa strzały do biznesmena z Katowic. W prasie i prokuraturze odpowiedzialność zrzucono na Artura Wajsa, którego nazywano „kilerem mafii”. Wajs po 23 latach został uniewinniony od zarzutu zabójstwa. Takiego wyroku zażądała sama prokuratura, po niemal ćwierć wieku udowadniania mu winy. Przez ten czas Artur Wajs żył z piętnem mordercy. O sprawie Artura Wajsa mówił w audycji Kulisy Spraw jego pełnomocnik mec. Aleksander Kowzan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przestępczość sądownictwo prokuratura

Protest w handlu. "Pracodawcy nie chcą z nami rozmawiać”

– Duża część pracowników powiedziała, że będzie dzisiaj wykonywała swoją pracę z należytą starannością i zgodnie z przepisami BHP. To akcja, która zrodziła się oddolnie, od samych pracowników, którzy w ten sposób reagują na PR-owe działania korporacji, które twierdzą, że świetnie się u nich pracuje – tak o proteście handlowców mówił w Polskim Radiu 24 Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara.
Zobacz więcej na temat:  handel sklep protest