Polskie Radio
Section05

pr24

Szef MON: znaleźliśmy w zapisie (...) moment wybuchu

Moment eksplozji został zidentyfikowany, znaleźliśmy go w zapisie jednego z rejestratorów - poinformował w sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapytany przez dziennikarzy o aktualne ustalenia ws. katastrofy smoleńskiej. Minister brał udział w zjeździe szefów klubów Gazety Polskiej w Spale (Łódzkie).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Smoleńsk Spała Gazeta Polska Tomasz Sakiewicz

"Stanowisko prezydenta USA może doprowadzić do wojny"

Prezydent USA Donald Trump, który przedstawił nową strategię wobec Iranu, powiedział, że jest gotów zerwać porozumienie nuklearne z Teheranem. Podkreślił, że Iran nie respektuje „ducha” tego układu. Na temat zapowiedzi amerykańskiego przywódcy w magazynie „Świat w Powiększeniu” mówili dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz amerykanista Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Iran Izrael Agnieszka Bryc

Bolesław Chrobry – władca, który budził strach i grozę

Kronikarz Gall Anonim nazywał go władcą cnotliwym, szlachetnym, szczodrobliwym i wspaniałym. Dla Polaków wciąż pozostaje ojcem mocarstwa, które zbudował na przełomie X i XI wieku. O wyczynach i mniej znanym wizerunku polskiego władcy mówił w audycji „Między Kropkami” Michael Morys-Twarowski, autor książki „Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego”. 
Zobacz więcej na temat:  historie Bolesław Chrobry książki historia Polski Michael Morys-Twarowski

Objawienia fatimskie a uchwała polskiego Sejmu

W Fatimie w piątek oficjalnie zakończyły się obchody stulecia objawień maryjnych. Uroczystości przypadły na dzień, w którym 100 lat temu miało miejsce ostatnie z sześciu objawień Maryi ukazującej się trojgu pastuszkom w Cova da Iria. Na temat istoty kultu maryjnego oraz postawy polskich posłów wobec tego wydarzenia rozmawiali goście audycji „Ideologika”.
Zobacz więcej na temat:  Fatima objawienia fatimskie Sejm religia chrześcijaństwo

Na Zdrowie: O profilaktyce raka piersi

Długi okres miesiączkowania, otyłość czy niekarmienie piersią. To tylko niektóre czynniki zwiększające szanse na zachorowanie na raka piersi, które w audycji Na Zdrowie wymienił dr Jerzy Giermek, onkolog z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W Polskim Radiu 24 o profilaktyce nowotworów piersi mówiła również Małgorzata Ciszewska-Korona, psychoonkolog z Fundacji Rak&Roll.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie rak piersi nowotwory

"Powinniśmy stworzyć kanał telewizyjny TVP Polonia Wschód"

W ostatnich dniach, z inicjatywy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z Polski wydalony został Dmitryi K., naukowiec i przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych w Moskwie. Miał prowadzić działalność wymierzoną w polskie interesy. W Polskim Radiu 24 o funkcjonowaniu rosyjskiej propagandy m.in. w rozmowie z Agnieszką Romaszewską-Guzy z Telewizji Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Rosja propaganda wojna hybrydowa Białoruś Litwa TVP Agnieszka Romaszewska

Zmarła Anna Szałapak. "Odchodzi wspaniała artystka"

W wieku 65 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarła nad ranem Anna Szałapak, pieśniarka, artystka kabaretu Piwnica Pod Baranami. Anna Szałapak wykonywała utwory najsłynniejszych polskich poetów i kompozytorów, między innymi Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego i Jana Kantego Pawluśkiewicza. W Polskim Radiu 24 Annę Szałapak wspominali dziennikarz radiowej Trójki Artur Andrus i dziennikarz Jedynki Paweł Sztompke.  
Zobacz więcej na temat:  Piwnica pod Baranami

"Zwiększymy ochronę dzieci ze strony państwa"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział zwiększenie ochrony najmłodszych ze strony państwa. Chodzi między innymi o przeciwdziałanie sytuacjom, w których sąd za granicą decyduje o odebraniu dziecka polskiej rodzinie na podstawie nie do końca jasnych pobudek. W PR24 nasza reporterka Małgorzata Głogowska relacjonowała obrady konferencji "Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji", w której uczestniczy minister Ziobro. 
Zobacz więcej na temat:  rodzina dzieci Zbigniew Ziobro

25-lecie Polskiego Radia Lwów

Podtrzymywanie polskiej kultury i kultywowanie przedwojennych tradycji - to główne cele działania Polskiego Radia Lwów. We Lwowie trwają uroczystości 25-lecia polskiej rozgłośni, która nawiązuje do przedwojennych tradycji Polskiego Radia Lwów. Działało ono od 1930 roku, do 23 września 1939 roku, kiedy w wyniku agresji Związku Radzieckiego na Polskę i zajęcia Lwowa przez Armię Czerwoną zostało zlikwidowane. W PR24 obchody relacjonował Witold Banach (IAR). 
Zobacz więcej na temat:  Lwów Ukraina media

Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej

Dziś większość historycznego Śląska leży w graniach Polski. Przez wieki jednak region znajdował się w zasadniczej mierze pod wpływami niemieckimi, austriackimi i czeskimi. W audycji Wszystko jest Historią o przeszłości Śląska mówili Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz ze śląskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Górny Śląsk historia Polski IPN Śląsk plebiscyt

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…”. Wystawa w Łodzi

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…” – to tytuł wystawy, którą obecnie można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkaset zabytków, które podczas II wojny światowej zostały zagrabione przez okupującą Polskę III Rzeszę. W audycji Utracone, Odzyskane rozmowa z Joanną Borucką-Piech i Kingą Stanecką, przedstawicielkami muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łódź Magdalena Ogórek II wojna światowa