Polskie Radio
Section05

pr24

Obrona przeciwlotnicza wymaga wzmocnień

System rakietowy Patriot trafi do Polski najpóźniej w 2022 r. - powiedział we wtorek minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że Polska kupi też od Amerykanów więcej wyrzutni rakietowych Homar niż pierwotnie zakładano. O memorandum na zakup systemu Patriot i polskim systemie obrony przeciwlotniczej mówili w audycji Café Armia Andrzej Kiński z „Wojska i Techniki” i Michał Likowski z magazynu „Raport”.
Zobacz więcej na temat:  wojsko armia Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Donald Trump

Bitwa pod Grunwaldem - starcie dwóch potęg

15 lipca mija 607 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. O bitwie pod Grunwaldem mówił w audycji Nos Kleopatry historyk prof. Przemysław Urbańczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Grunwald Krzyżacy średniowiecze

Spór o finanse w negocjacjach ws. Brexitu

Główny negocjator KE ds. Brexitu Michel Barnier powtórzył w środę, że kwestia rozliczenia finansowego Wielkiej Brytanii ma kluczowe znaczenie. Skrytykował brytyjskie propozycje dot. praw obywateli i wezwał Londyn do przedstawienia stanowiska w innych obszarach. O negocjacjach w sprawie Brexitu mówiła w audycji Magazyn Europejski korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Londyn Theresa May

„Helmut Kohl był człowiekiem z zasadami”

Helmut Kohl miał znaczący udział w procesach jednoczenia Niemiec i Europy. Był szefem niemieckiego rządu przez 16 lat. Uważany jest za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. O dziedzictwie Helmuta Kohla mówił w audycji Konfrontacje Idei europoseł Hans-Olaf Henkel (Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy).
Zobacz więcej na temat:  Helmut Kohl Niemcy Niemcy Zachodnie Niemcy Wschodnie Angela Merkel Berlin komunizm

Turcja rok po puczu. Czystki trwają

Turcja wspomina dzisiaj ofiary nieudanego zamachu stanu sprzed roku. W południe polskiego czasu zbierze się parlament, a w Ankarze, Stambule i innych miastach wieczorem organizowane są wiece poparcia dla władz. Równocześnie protesty zapowiada opozycja. O nieudanym zamachu stanu w Turcji mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  zamach stanu w Turcji Turcja Recep Tayyip Erdogan Unia Europejska

"Brak głębszej refleksji nad proponowanymi zmianami"

W Senacie trwają prace nad ustawami dotyczącymi systemu sądownictwa. Zdaniem PiS, "ustawy są dla Polaków i w trosce o tych, którzy czekają na rozpoczęcie rozprawy latami". Opozycja uważa, że ci, którzy głosują za, "biorą współodpowiedzialność za obalenie konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej". O reformie KRS, Sądu Najwyższego oraz o ustawie o ustroju sądów powszechnych mówili w Polskim Radiu 24 mec. Artur Wdowczyk i Krzysztof Losz (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs sądownictwo

228. rocznica zburzenia Bastylii. Święto Narodowe Francji

- Cała symbolika współczesnego państwa francuskiego jest oparta na symbolice rewolucyjnej. Jak więc mówić o czarnych kartach rewolucji skoro całe państwo opiera swój mit założycielski na rewolucji? – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego, autor przekładu książki Francois Souchala pt. "Wandalizm rewolucji" dr Paweł Migasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Francja Rewolucja Francuska Paryż

Zmiany w KRS i SN. "To odwrócenie znaków"

- PiS kręci tymi ustawami bicz na własne plecy. Kolejna władza bardzo chętnie wykorzysta instrumenty stworzone przez partię Kaczyńskiego by "odzyskać" sądownictwo dla siebie. Z tego względu te rozwiązania są bardzo krótkowzroczne – powiedział w kontekście m.in. ustawy o KRS Łukasz Warzecha z Do Rzeczy. O reformie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego mówił także w Debacie Dnia politolog dr Bartosz Rydliński z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy krs