Polskie Radio
Section05

pr24

Sygnalista - dobry pracownik czy donosiciel?

Czy zgłaszanie o nadużyciach w pracy to "podkopywanie" kolegów? A co, gdy dotyczą one spraw społecznie istotnych: mobbingu, łapówek, molestowania? Komu je zgłaszać? Co na to etyka? O whistleblowingu (specyficznej formie donosicielstwa) mówili w audycji Interakcje Aleksandra Kobylińska (Instytutu Spraw Publicznych) i prof. Krzysztof Kiciński (socjolog, Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  etyka mobbing praca Krzysztof Kiciński socjologia

IPN alarmuje: na Łączce użyto w latach 80. koparek

Instytut Pamięci Narodowej podsumował trwające 3 tygodnie prace na kwaterze na Łączce na Warszawskich Wojskowych Powązkach. Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, kierujący pracami ekshumacyjnymi poinformował, że odnaleziono szczątki co najmniej kilkunastu osób. W Kwaterze "Ł", zwanej Łączką, w latach 40. i 50. XX wieku komuniści potajemnie grzebali swoje ofiary - działaczy i żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN komunizm Powązki

Jan Chmielewski (Klub Jagielloński) o reformie oświaty. "Wprowadzana na chybcika"

W poniedziałek w całej Polsce Związek Nauczycielstwa Polskiego protestował przeciwko reformie edukacji. Zgodnie z propozycją MEN od przyszłego roku mają zacząć funkcjonować 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum. Tym samym wygaszane będą gimnazja. – To jest problem o wiele bardziej złożony niż obecność gimnazjów w systemie – mówił Jan Chmielewski (Klub Jagielloński) w audycji Punkt Widzenia.
Zobacz więcej na temat:  Anna Zalewska Jan Chmielewski Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma szkolnictwa

Sprzęt dla armii z polskich fabryk? "Walczyliśmy o to"

Polskie wojska specjalne otrzymają śmigłowce Black Hawk produkowane w Mielcu - poinformował podczas wizyty w tamtejszej fabryce minister obrony narodowej. Podczas wizyty w fabrykach zbrojeniowych w Mielcu i Świdniku minister Macierewicz i premier Beata Szydło podkreślali, że wyposażenie dla polskiej armii powinno być dostarczane przez rodzime firmy. O sprzęcie dla polskiego wojska mówili w Debacie Poranka Mariusz Cielma („Nowa Technika Wojskowa”), Juliusz Sabak (defence24.pl), gen. Waldemar Skrzypczak (b. dowódca wojsk lądowych).  
Zobacz więcej na temat:  Caracale Francja Mariusz Cielma Waldemar Skrzypczak wojsko

"Musimy się kierować jednym interesem, interesem Polski"

Ministerstwo Rozwoju zakończyło negocjacje offsetowe ws. zakupu śmigłowców wielozadaniowych Caracal. W piątek Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji odłożył planowaną w Polsce wizytę w związku z fiaskiem rozmów w sprawie śmigłowców. - Francuzi robią focha. Przepraszam bardzo, ale to my jesteśmy na dorobku, a nie Francja. To są Wasze problemy, my musimy się kierować jednym interesem, interesem Polski – mówił Marek Jakubiak (wiceprzewodniczący komisji obrony, Kukiz'15) w audycji 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Caracale Francja Kukiz'15 Marek Jakubiak reforma szkolnictwa

"PiS przyjął fałszywą tezę - gimnazja się sprawdziły"

Związek Nauczycielstwa Polskiego w całej Polsce protestował w poniedziałek przeciwko reformie edukacji. Zgodnie z propozycją MEN od 2017 funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum, tym samym wygaszane będą gimnazja. – Minister nie chce widzieć rzeczywistości, opowiada bajki – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska (była minister edukacji, PO) w audycji 24 Pytania Piotra Węża.
Zobacz więcej na temat:  Anna Zalewska Joanna Kluzik-Rostkowska Ministerstwo Edukacji Narodowej Platforma Obywatelska reforma szkolnictwa

Powiedzmy Sobie Jasno: O przyszłości dziennikarstwa

Dynamiczny rozwój mediów społecznościowych to również rozkwit dziennikarstwa obywatelskiego. Czy w dobie Twittera i Facebooka zawodowi dziennikarze są jeszcze potrzebni? O tym w audycji Powiedzmy Sobie Jasno rozmawiali Marcin Lis z portalu „Wprost.pl”, Anna Dąbrowska z „Polityki” i Anna Sarzyńska z portalu „wPolityce.pl”.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarstwo dziennikarze internet media media publiczne media społecznościowe Polskie Radio 24

Przetargi: koniec z dyktatem niskiej ceny. Czy rzeczywiście?

Wprowadzona w lipcu nowelizacja Ustawy o zamówieniach publicznych miała zerwać z dyktatem najniższej ceny. Wcześniej w konkursach wygrywały projekty najtańsze, a nie najlepsze, czy najbardziej opłacalne. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawę komentowali w Polskim Radiu 24 Marta Owczarczyk (radca prawny, ekspert ds. zamówień publicznych) i Grzegorz Zych (przedsiębiorca).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polskie Radio 24 prawo przetarg zamówienia publiczne