Polskie Radio
Section05

PRL

36. rocznica wyborów 4 czerwca. Co się wtedy działo z Polskim Radiem

Postanowienia Okrągłego Stołu umożliwiły stronie solidarnościowej zaistnienie na antenie Polskiego Radia. Przed pierwszymi po wojnie częściowo wolnymi wyborami 4 czerwca słuchacze mogli znów usłyszeć głos ludzi, którzy zostali wyrzuceni z pracy w następstwie wprowadzenia stanu wojennego osiem lat wcześniej. To nie znaczy, że komuniści oddawali eter chętnie i łatwo - audycja "Solidarni" powstawała mimo rzucanych pod nogi zespołu kłód. 
Zobacz więcej na temat:  wybory 1989 okrągły stół Solidarność opozycja demokratyczna komunizm

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny opozycja demokratyczna komunizm

Noc w Hrubieszowie - gdy polskie i ukraińskie podziemie walczyły razem

Relacje między polskim a ukraińskim podziemiem w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu były nacechowane wrogością, zwłaszcza w kontekście tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Jednak po przejęciu władzy przez komunistów, zarówno WiN, jak i UPA znalazły się pod wspólnym ostrzałem sowieckiego NKWD oraz podporządkowanych Moskwie polskich struktur – Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski UPA komunizm Żołnierze Wyklęci

44 lata temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński

Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio podało, powtórzoną po chwili przez agencje światowe, informację: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego