Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości z udziałem prezydenta, premiera i szefa MON

W całej Polsce zaplanowano dziś (1.09) obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemal równolegle, przed godziną 5:00 uroczystości rozpoczną się na Westerplatte i w Wieluniu, na który 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Oficjalne obchody odbędą się również między innymi przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a także we Frampolu na Lubelszczyźnie, niemal całkowicie zniszczonym w wyniku niemieckiego nalotu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa prezydent premier MON

Danuta Wałęsa mówi o kradzieży i niszczeniu "Solidarności". Mosiński: powinna bardziej ważyć słowa

- Pani Danuta Wałęsowa myli się bardzo. Od strony prawnej to jest ta sama "Solidarność". Jest ciągłość. To wynika z rejestru sądowego. Pani Danuta powinna w jakiś sposób ważyć słowa, które wypowiada. Ale cóż, żyjemy w wolnym kraju, każdy ma prawo do swojego zdania, do swoich retrospekcji - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Mosiński Solidarność porozumienia sierpniowe historia Polski Lech Wałęsa Danuta Wałęsa

PR24 Prof. Gontarski: każdy prawnik powie, że sprawa reperacji wojennych jest otwarta

- Nie ulega wątpliwości, że każdy uczciwy prawnik, który kieruje się prawem, a nie interesami pozaprawnymi, powie, że kwestia reparacji wojennych dla Polski od Niemiec z prawnego puntu widzenia jest otwarta - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof. Waldemar Gontarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Opaliński reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy HISTORIA historia Polski PRL historia PRL odszkodowanie

Podwyżki dla nauczycieli. Wiceminister edukacji podał dokładne wyliczenia

- Rozmawiamy także o wzroście wynagrodzeń od stycznia przyszłego roku. Rada Ministrów, przyjmując projekt ustawy budżetowej, wskazała tam, że nauczyciele [...] będą mieli podniesione wynagrodzenia o prawie 8 proc. - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Przypomniał też, że od 1 września osoby rozpoczynające pracę w zawodzie będą miały znaczącą podwyżkę - 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski edukacja szkoła nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego

Taryfy na gaz. Prezes URE rekomenduje zamrożenie cen również w 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział, że rekomenduje kontynuowanie w 2023 r. działań ograniczających wzrost taryf na gaz. Jak dodał, podwyżki taryf na prąd, o które wnioskują sprzedawcy, są rzędu kilku, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz gaz ziemny Anna Moskwa bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna energetyka energia prąd POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Obchody Dnia Wolności i Solidarności. Prezydent Duda: zwyciężyło wspólne dzieło naszego narodu

Andrzej Duda w przesłaniu skierowanym do uczestników i organizatorów uroczystych obchodów Dnia Wolności i Solidarności podkreślił, że Solidarność zwyciężyła, bo była wspólnym dziełem naszego narodu. "Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności" - przypomniał prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność Andrzej Duda komunizm historia Polski porozumienia sierpniowe PRL opozycja demokratyczna

Najczęstsze przyczyny zapłonu samochodów

Każdego roku dochodzi do zapłonu 8 tysięcy aut, wynika z raportu AAA Auto. To około 22 samochodów dziennie. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź można ująć w 6 zdaniach, wymieniając najczęstsze przyczyny tego typu sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody pożar straż pożarna gaszenie pożarów samochody elektryczne Polskie Radio samochód bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze drogi POLSKA

Wyrok NSA w sprawie reprywatyzacji. Wargocka: zwyciężyła sprawiedliwość

- To jest sukces sprawiedliwości w Polsce. Uważam, że należą się ogromne gratulacje i podziękowania dla wszystkich członków Komisji Weryfikacyjnej - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wargocka z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji była także Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk POLSKA Warszawa reprywatyzacja prawo sąd sądownictwo mieszkanie