Polskie Radio
Section05

trójka hp

Odrobina szaleństwa na co dzień

Artyści w twórczym uniesieniu przypominają szaleńców, którzy nie mają kontaktu z rzeczywistością. Ktoś porażony nadmiernym uczuciem również może zachowywać się nieobliczalnie. "Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy" – taką diagnozę postawiły Elektryczne Gitary prawie 30 lat temu. Jakże proroczo wobec tego, co obserwujemy współcześnie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka hp MUZYKA Jacques Dutronc Andrzej Jarecki The Beatles Dalida Edith Piaf Monika Małkowska Trójka

"Nie podejmuje wiążących decyzji". Radosław Fogiel o Radzie Medycznej

– Rada Medyczna jest ciałem doradczym rządu i premiera. To nie jest ciało podejmujące wiążące decyzje – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Gośćmi audycji byli również Maciej Gdula z Nowej Lewicy, Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej i Platformy Obywatelskiej oraz Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Radosław Fogiel Izabela Leszczyna Paweł Szrot Beata Michniewicz COVID-19 pandemia koronawirus zdrowie

"Titane" Julii Ducournau – zdobywca Złotej Palmy w Cannes

Do polskich kin wszedł właśnie belgijsko-francuski "Titane" w reżyserii Julii Ducournau. Film klasyfikowany jako thriller, ale także dramat i horror, był sensacją ubiegłorocznego, 74. festiwalu w Cannes, gdzie został nagrodzony Złotą Palmą. Jego bohaterką jest Alexia (Agathe Rousselle), zawodowa zabójczyni, która przeciwników morduje bez mrugnięcia okiem. Jej życie jest jak rajd Paryż-Dakar, w którym pędząc rozpaczliwie walczy o przetrwanie i nigdy nie wie, co będzie za zakrętem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Cannes KULTURA FILM premiera Trójka

Studniówka 2022 a pandemia COVID-19

Jeszcze dwa lata temu połowa stycznia była czasem, w którym uczniowie ostatnich klas maturalnych wybierali kreację na studniówkę i szlifowali ostatnie kroki poloneza. Niestety pandemia COVID-19 wszystko zmieniła. Wiele wskazuje na to, że tegoroczni maturzyści będą musieli wstrzymać się z celebrowaniem finału szkolnej nauki. Nie wiadomo, jak będą wyglądały kolejne tygodnie, więc wiele szkół odwołało lub przeniosło imprezy na wiosnę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski społeczeństwo szkoła studniówka edukacja matura COVID-19 pandemia obostrzenia koronawirus Wrocław

Tarcza i miecz. 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki

14 stycznia to Światowy Dzień Logiki. Święto ustanowiono właśnie tego dnia z powodu dwóch rocznic: urodzin Polaka Alfreda Tarskiego i śmierci Kurta Gödla – uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. O to, czym jest logika, zapytaliśmy przedstawicielki trzech dziedzin naukowych – filozofii, matematyki i psychologii. – Logika to tarcza i miecz – stwierdziła prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski mózg STYL ŻYCIA biologia matematyka filozofia NAUKA anatomia człowieka Przemysław Cięgotura

Kompendium wiedzy o historii. Naukowe opracowania badaczy

Praca badawcza pracowników naukowych przynosi wiele cennych opracowań. W "Klubie Trójki" Wojciech Reszczyński postanowił pochylić się nad tymi dotyczącymi zagadnień historycznych. – O wartości tych pozycji i ogromie pracy autorów świadczą przypisy oraz zdjęcia. Autorzy muszą dotrzeć do jak największej ilość dokumentów, wspomnień i fotografii – powiedział, zapraszając na czwartkowe spotkanie.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski Wojciech Reszczyński